szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szörfözzünk a Mikulással Ausztráliában Ausztráliában karácsonykor van a nyár, és azok az emberek, akik már átélték az...

Szörfözzünk a Mikulással Ausztráliában

Ausztráliában karácsonykor van a nyár, és azok az emberek, akik már átélték az ünnepeket 40 fokos hőségben, állítják, hogy legalább olyan különleges élmény fürdőruhában énekelni karácsonyi dalokat, mint szörfözni látni a Mikulást. Ausztrália a nyári meleg ellenére szinte ugyanúgy ünnepli a karácsonyt, mint a hóba fulladó USA vagy Európa, de náluk a fenyőfa nem igazi (mert kevés helyen lehetne utánpótlást termeszteni), és a boltok inkább az úgynevezett „Christmas Busht” használják dekorációnak. A meleg miatt az ünnepi vacsorát az ausztrálok nem este, hanem napközben költik el, kerti összejövetel formájában, és az ajándékozásnak így kisebb a jelentősége a felnőttek között. Melbourne-ben karácsony napján tízezrek gyűlnek össze, hogy gyertyát gyújtsanak és karácsonyi dalokat énekeljenek, amely szívszorító élmény. Sidney-ben inkább a szilveszter a nagyobb buli, hiszen éjfélkor itt tartják az ország legnagyobb tűzijátékát.

Nézzük meg az éjféli misét Betlehemben

Jézus szülővárosa aligha mondható barátságos hétvégi nyaralóhelynek a politikai konfliktusok miatt, de jelenleg nincs akkora feszültség, amely megakadályozhatna egy szívós utazót, hogy megnézze a szent várost, és részt vegyen a karácsonyi ünnepeken. A betlehemi tradíciók közé tartozik, hogy a lakosok fehér keresztet festenek az ajtajukra, és minden család felépíti a jászolt otthonában. Az ünnepek centruma a Jászol-tér, de a különböző keresztény felekezetek felvonulásai a város más-más pontjain zajlanak. A katolikus éjféli misét a Szent Katalin templomban tartják, a protestánsok pedig általában a pásztorok mezején gyűlnek össze. Egy betlehemi karácsony megtervezésekor tartsuk szem előtt, hogy Betlehemben az ünnepek hosszúra nyúlnak, mivel a különböző felekezetek különböző napokon ünneplik a karácsonyt. A katolikusok és protestánsok december 24-25-én, a görög, szíriai és más ortodox keresztények pedig január 6-án.


Karácsonyi bevásárlás New Yorkban

Ha vásárlásról van szó, New York a világelső, ám ha karácsonyról van szó, akkor ez a szabály fokozottan érvényes. Sehol máshol nem ünneplik így a karácsonyt: megnyílnak a jégpályák, a várost milliárdnyi égővel és hipnotizáló fénykoszorúkkal díszítik, és felállítják a világ egyik legnagyobb fenyőfáját a Rockefeller Center előtt. A 5th Avenue butikjai mesevilággá varázsolják a kirakataikat, és a sugárút szívmelengetően tündéri díszletet kap, ahol minden sarkon egy igazi télapó várja a gyerekeket. A karácsonyi napokat óriási árleszállítások követik, érdemes tehát ünnep utáni vásárlásban is gondolkodni. A legmenőbb boltok a Central Parkhoz közeli részen vannak, de a decemberi hidegben a bevásárlóközpontokkal jobban járunk, ott az árak is lejjebb járnak. Ne feledjük, hogy ha a Macy’s áruházban vásárolunk, az adók miatt a külföldieknek engedmény jár, ehhez persze az útlevél felmutatása szükséges.


Látogassuk meg a Mikulást Lapföldön

Lapföld klasszikus karácsonyi úti cél, hiszen itt lakik a Mikulás. A világ hivatalos Mikulásának számító Joulupukki, Rovaniemi Santa Village elnevezésű kis falujában lakik, évente több százezer látogatója akad. A falucskában átléphetünk az északi sarkkörön, karácsonyi képeslapot küldhetünk a szeretteinknek (akár jövőre is), és a manókkal a környék felfedezésére indulhatunk kutyaszánon. Lappföld a Joulupukki miatt csodás turista-paradicsommá nőtte ki magát, páratlan sípályákkal, valamint izgalmas hómobilos szafarikkal csábít, de aki nem hódol a téli sportoknak, annak sem kell unatkoznia. A lapföldi erdők páratlanul vadregényesek, ahol romantikus túrákat tehetünk szánon, hangulatos fakabinok kandallója mellett tölthetjük el a szentestét, és jégkunyhókból figyelhetjük az oly gyakori sarki fényt. A rénszarvasokkal ráadásul nem csak barátkozni lehet, de meg is lehet őket kóstolni, de akár jávorszarvast, medvét és fajdkakast is ízlelhetünk. A hidegre persze fel kell készülnünk, mert Lappföldön nem ritka a -30 fok sem, de az összes szálláshelyen van lehetőség termál öltözék bérlésére (általában díjtalanul), és minden valamire való fakabinnak van szaunája, ahol felmelegíthetjük a kristályosra fagyott szempilláinkat.


Krisztina O'Brien
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!