szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A Calgary Egyetem kutatócsoportja azt állítja megfejtették, mi a szerepe a leggyakrabban használt segédanyagnak, az alumennek.

A kórokozók elpusztításának egyik módja, hogy az immunsejtek antitesteket termelnek ellenük. Az egyébként savanyúságok készítésénél is használt alumen, másnéven timsó majdnem minden vakcinában megtalálható. Fokozza az antitest-termelést, így növelve a védőoltás hatékonyságát. A kutatók eddig küzdöttek azért, hogy megértsék mi a pontos mechanizmusa ennek a folyamatnak.

A Calgary Egyetem kutatói szerint az alumen kölcsönhatásba lép az immunsejtek egy csoportjával, a dendritikus sejtekkel, amik a nyirokszervekben található antigén-bemutató sejtek, melyek végül aktiválják az antitest termelést kontrolláló T-sejteket.

„Az alumen tulajdonságainak megértése más vakcinák előállításánál is segítségünkre lehet, mivel egy lépéssel közelebb kerülünk olyan segédanyagok működési mechanizmusának megismeréséhez, amelyek a védőoltások hatásához nélkülözhetetlenek” – mondta Yan Shi, a Synder Infektológiai és Immunológiai Intézet kutatója.

A kutatás részleteit a Nature Medicine márciusi számában teszik közzé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Saját vakcinát állít elő a testünk

Kutatók kimutatták, hogy az emberi test képes saját vakcina előállítására, amely felvértezi az immunrendszert a krónikus gyulladásos betegségek ellen.

MTI Plázs

Sikeres volt a szupervakcina tesztje

Brit kutatók sikeresen teszteltek egy vakcinát, amely többféle influenzatörzs ellen működőképes lehet - közölte hétfőn a The Guardian című napilap.

MTI Plázs

Gyors változást hozott a rotavírus elleni vakcinálás

A rotavírus-vakcina alkalmazása óta világszerte drasztikusan csökkent a kórházi ápolást igénylő fertőzések száma - állítja egy csütörtökön közzétett tanulmány, amelynek szerzői még több országot arra bíztatnak, hogy alkalmazzák a gyerekeknél a potenciálisan életmentő oltást.