szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német hatóságok hétfőn délután azt közölték, hogy a kezdeti vizsgálatok szerint nem azok a biofarmról származó növényi csírák okozták a coli baktérium fertőzést és az ezzel járó hasmenésjárványt, amelyikről tegnap még azt gyanították, hogy okozói a bajnak.

Az alsó-szászországi mezőgazdasági minisztérium hétfői közlése szerint a farmról származó negyven minta közül huszonhárom nem volt baktériumfertőzött, a további tesztek még tartanak - közölte az AP.

Az alsó-szászországi tartományi mezőgazdasági miniszter előző este jelentette be, hogy a kórokozónak tekintett különleges coli bélbaktériumot egy helyi biokertészetből származó növényi csírafajták terjeszthetik. Az üzem a tartomány északi részén fekvő Uelzen körzetben, Bienenbüttelben található.

A hatóságok a délelőtti órákra ígértek tájékoztatást, ezt azonban elhalasztották. A hírek szerint ennek ellenére továbbra is a növényi csírák jelentik a "forró nyomot". Az illetékesek az eddig potenciális fertőzésforrásnak tekintett uborka, paradicsom és saláta fogyasztásával kapcsolatban változatlanul óvatosságra intettek. Erre figyelmeztetett Michael Bahr egészségügyi miniszter is, hangoztatva, hogy az azóta bezárt üzem a fertőzés forrása lehet, mindenképp meg kell várni azonban az egyértelmű laboratóriumi eredményeket.

Több forrás is azt írja, hogy a párás csíráztató dobok 38 fokos hőmérséklete a baktérium terjedéséhez ideális környezetet jelentenek, a BBC News pedig két olyan esetet is felidéz, amikor különféle, a biotáplálkozásban népszerű csírák voltak fertőzések előidézői. A BBC azonban azt is hozzáteszi, hogy továbbra sem világos, miként kerül a csíráztatóba a coli baktérium, amely szokásosan az állatok belében él, és járványt akkor okoz, amikor az állati ürülékkel trágyáznak növényeket, vagy a trágya megfertőzi az ivóvizet. A biofarm vezetője, Klaus Verbeck azt állítja, hogy a csíráztatáshoz csak vizet és a magokat használják, trágyát nem, sőt a farm más pontján sem használnak egyáltalán állati trágyát.

A coli baktérium okozta hasmenéses járvány eddig huszonkét halálos áldozatot követelt és 2300-an megbetegedtek, túlnyomórészt Németországban. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!