szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Manuel Amieva mikrobiológus és immunológus kutató szerint a baktériumoknak a gyomor belső felülete olyan, mint egy dimbes-dombos táj, savat lövellő gejzírekkel tarkítva. A fekélyeket és a gyomordaganatok bizonyos fajtáit okozó, a gyomorban tanyázó Helicobacter pylori baktériumoknak ezen a veszélyes terepen kell átevickélniük ahhoz, hogy biztonságos helyet találjanak a gyomor belső felületét borító nyálkahártyában.

Amieva és kutatócsoportja azonban azonosította azt a fehérjét, amely a H. pylori menedékkereső képességét szabályozza. A fehérje olyan gyógyszerek célpontja lehet a jövőben, amelyek kifejezetten a H. pylori baktériumokat pusztítják el, miközben a jótékony bélbaktériumokat megkímélik. A kutatás eredményeit az mBio szakfolyóirat július 26-i számában tették közzé.

A H. pylori baktérium a világ népességének körülbelül felében megtalálható. Az emberek többségében semmilyen problémát nem okoz, de a fertőzöttek körülbelül 15 százaléka esetében a mikrobák fekélyeket okoznak. Egyeseknél még ennél is nagyobb bajt okoznak azzal, hogy megnövelik a gyomorrák kockázatát. A H. pylori annak ellenére, hogy a gyomorban él, nem kedveli a gyomorsavat. A baktériumok úgy kerülik el az égető savat, hogy spirális ostoruk segítségével behatolnak a gyomor nyálkahártyájába. Korábban úgy vélték, hogy a baktérium a gyomrot kibélelő nyálkahártyán telepedik meg, de mostanra kiderült, hogy a felszínről a mélybe vezető mirigyek járataiba fészkelik be magukat.

A kutatók erre a ChePep nevű fehérje tanulmányozása közben jöttek rá. Egy olyan különleges H. pylori törzset hoztak létre, amelyek nem rendelkeztek ezzel a fehérjével. A ChePep proteinnek nem rendelkező baktériumok nem hatoltak be a mirigyek belsejébe.

A H. pylori egy olyan baktériumosztályhoz tartozik, amelynek tagjai szélsőséges körülmények között, például a tenger mélyén, kénes barlangokban és élőlények bélrendszerében is életben maradnak. Az epszilon-proteobaktériumok az ellenséges környezetekben is túlélnek, és a bennük lévő ChePep fehérjék annyira hasonlóak, hogy a kutatók az osztályon belül a proteint át tudták másolni egyik baktériumból a másikba. Az epszilon-proteobaktériumokon kívül azonban nem találtak más baktériumokban ChePep fehérjét, így a protein gátlásával célzott gyógyszereket lehet kifejleszteni a H. pylori baktériumok ellen, anélkül, hogy a jótékony bélbaktériumok elpusztulnának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Hogyan előzzük meg a gyomorfekélyt?

Napjainkban a gyomorfekély már-már civilizációs betegségnek számít. Nem véletlenül, hiszen kialakulását sok esetben elősegíti az egészségtelen életmód, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a stressz. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a betegségben szenvedők nagy részénél kimutatható egy kórokozó.

MTI Plázs

A gyomorfekély-baktérium felelhet a Parkinson-kórért

A gyomorfekélyért felelős baktériummal, a Helicobacter pylorival való fertőzöttség kapcsolatba hozható a Parkinson-kór kialakulásával - idézte amerikai kutatók megállapítását a BBC hírportálja. A Louisianai Állami Egyetem munkatársai egérkísérleteikről az Amerikai Mikrobiológiai Társaság tudományos találkozóján számoltak be.