szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nikotinpótló terápia legnépszerűbb elemei, a nikotintapasz és a nikotinos rágógumi, hosszú távon nem segítenek sok dohányosnak leszokni és füstmentesnek maradni. Ezt a következtetést több felmérés eredményei alapján vonták le.

A közel 800 megkérdezett felnőtt dohányos válaszaiból az derült ki, hogy a nikotinpótló kezelésen átesett személyek a visszaesési arány tekintetében nem jutottak semmilyen előnyhöz azokhoz képest, akik nem vették igénybe a kezelést. A megfigyelés az erős és a gyenge dohányosok körében egyaránt igaznak bizonyult, függetlenül attól, hogy a nikotinpótló terápia mellett szakszerű leszoktatást segítő tanácsadásban is részesültek-e vagy sem.

Hillel Alpert, a bostoni Center for Global Tobacco Control kutatója a Tobacco Control legutóbbi számában megjelent tanulmányában azt állítja, annak ellenére, hogy más, alaposan kontrollált kutatások a nikotinpótló terápia hatékonyságát mutatták, a mostani kutatás a módszer hosszú távú alkalmazását vizsgálta a való életben. Kiderült, hogy a cigaretta nagyon erős függőség, a nikotinpótló terápia pedig nyilvánvalóan nem helyettesíti hatékonyan ezt a függőséget.

A tanulmány készítői szerint az eredmények komoly kérdéseket vetnek fel a nikotinpótló terápia hatékonyságával kapcsolatban, amit a legtöbb dohányos saját bőrén megtapasztal: nevezetesen az alaposan kontrollált klinikai környezeten kívüli alkalmazást. A szakértők úgy vélik, ennek széles körű közegészségügyi következményei lehetnek, különösen ha figyelembe vesszük, hogy a függőben lévő amerikai egészségügyi reform-jogszabályok szerint a Medicare, a Medicaid és a magán egészségpénztárak finanszíroznák a nikotinpótló terápia költségeit.

Stanton Glantz, a San Franciscó-i Center for Tobacco Control Research and Education kardiológus professzora szerint a kutatás eredményei igazi kihívást jelentenek a vény nélkül kapható nikotinpótló kezelések klinikai környezeten kívüli rutin alkalmazására. „Az eredmények nem lepnek meg” – nyilatkozta a professzor. „Valószínűleg tanulsággal szolgálhat azzal kapcsolatban, hogyan akarjuk felhasználni a közpénzeket, illetve hogy milyen a jó, és milyen a rossz egészségpolitika. Azt például már tudjuk, hogy a cigaretta árának növelése, a reklámkampányok és a beltéri dohányzást tiltó törvények szigorítása kiválóan működnek. E tanulmány azonban azt mutatja, hogy a nikotinpótló terápia semmit sem ér vény nélküli alkalmazásban. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy csupán egyetlen tanulmányról van szó, amely nem állítja azt, hogy ezek a gyógyszerészeti segédeszközök egyáltalán nem válnak be. Csak azt mutatja, hogy a nikotinpótló terápia nem válik be felügyelet nélkül, vény nélküli alkalmazásban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!