Tetszett a cikk?

Világszerte jelentősen és tartósan csökkent ugyan a leprás megbetegedések száma, de a fertőzés elleni harcot még nem sikerült megnyerni: az elmaradott és fejlődő országokban évente továbbra is több mint 200 ezer ember kapja el a kórt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2010-ben 228 ezer új leprás megbetegedést regisztráltak világszerte, szemben a 2003-as 515 ezerrel. A kór felszámolásában elért jelentős előrelépések ellenére azonban egyes adatok és tendenciák továbbra is aggodalomra adnak okot.

Aggasztó jelenség például, hogy nem mutat csökkenést a gyermekek közötti új megbetegedések száma. A segélyszervezet szerint minden tizedik leprás gyermek.    

Komoly gond az is, hogy a betegeket az esetek többségében csak későn, a fertőzés előrehaladott állapotában kezdik kezelni, így az sokkal súlyosabb következményekkel jár. A leprás betegek ötöde már az orvosi ellátás megkezdése előtt idegkárosodást szenved, ezért az esetek egyre nagyobb hányadában okoz tartós fogyatékosságot a betegség.

Kawuma szerint ennek legfőbb oka, hogy a fertőzöttek a társadalmi kirekesztéstől félve nem mernek orvoshoz fordulni. "Számos országban nem tesznek eleget a leprásokat sújtó hátrányos megkülönböztetés felszámolásáért" - mutatott rá Joseph Kawuma, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkatársa, a Missio segélyszervezet tanácsadója.

A világon minden második leprás megbetegedést Indiában regisztrálják, a dél-ázsiai országban 2010-ben 126 ezren fertőződtek meg - olvasható a WHO jelentésében. Évente tízezrek kapják el a leprát Brazíliában és Indonéziában, és Afrika országaiban is jelentős gondot okoz a betegség kezelése.

Bár Európában, Közép-Ázsiában, Oroszországban és Kanadában sikerült teljesen felszámolni a kórt, az utóbbi években egyes fejlett országokban, így az Egyesült Államokban, Japánban és Ausztráliában is regisztráltak új megbetegedéseket. Összesen 130 országban jelentettek új fertőzést 2010-ben.

A Mycobacterium leprae baktérium által okozott, cseppfertőzéssel terjedő betegség kezelésére hatékony, minden országban elérhető gyógyszerek állnak rendelkezésre. A WHO szerint az egyik legfőbb probléma a hosszú lappangási idő, amely akár öt év is lehet. Gyógykezelés nélkül a lepra - amelynek elsősorban a szegény rétegek vannak kitéve - bőr- és ideg-, valamint végtagi és látószervi károsodást okoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!