szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megérkezett a második hullám is a havazásból, és még tovább hűl a levegő, hétfő éjszaka -26 fok is lehet, átmeneti enyhüléssel, egész héten marad az extrém hideg. Továbbra is a fagyos napokra adunk túlélési tippeket.

A napok óta tartó kemény fagyok fokozott kihívást jelentenek szervezetünknek. A bőr vérkeringésének csökkenése miatt nagyon fontos külsőleg biztosítani a meleget réteges ruházattal, sapkával, sállal. Emellett az arc, a kéz fokozottan ki van téve veszélynek, a vese és a nyak melegen tartására különösen ügyeljünk. Az erős szél és a csapadék ráadásul több fokkal csökkenti hőérzetünket.

A hideg továbbra is kihívást jelent a szervezetünk számára. És a folytatás sem ígér semmi jót. A Köpönyeg.hu előrejelzése szerint a következő egy hétben marad a zord idő, téli útviszonyokkal. Az ország nagy részén ismét havazik, és csak kedd délutánra ígérik a meteorológusok, hogy abbamarad. Szerdán kevesebb, csütörtökön és pénteken újra több felhő lehet felettünk, ekkor szórványosan lehet újabb, de már kisebb havazás. Fokozatosan erősödik az éjszakai lehűlés, a nappalok továbbra is fagyosak, néhol zordak lesznek. A 15 napos előrejelzésésük csak február 17-től jelez enyhülést, amikor a nappali hőmérséklet már 1-2 fok körül alakul. Addig viszont maradnak a -10 alatti éjszakai minimumok.

Nagyítás-fotógalériánk az európai hóhelyzetről - kattintson a képre!
Pataky Zsolt

Az Időkép.hu szerint a legtöbb hóra a Dél- és Közép-Dunántúlon van esély, ott 10-15 centimétert meghaladó friss hó is hullhat. A héten a nagy mennyiségű hó és az erős kisugárzás miatt rendkívül hideg éjszakák következnek, helyenként -20 fok közelébe hűlhet a levegő. Az OMSZ prognózisa szerint a mai éjszaka lehet a leghidegebb, mínusz 26 fokos hőmérséklettel.

Könnyű kihűlni

A kihűlés könnyen bekövetkezhet, éppen ezért jobban oda kell figyelni az idős, beteg emberekre, akiket lehetőleg ilyenkor ne engedjünk a szabadba. Az ÁNTSZ is kiadott egy útmutatót a hideg napokra. Eszerint ne fogyasszunk tömény alkoholos italt, mert növeli a végtagok hőleadását, elősegíti a kihűlést. Még a lakában is öltözzünk rétegesen, igyunk meleg folyadékot. A kihűlés vagy a fagyás előjelei lehetnek, ha fázunk, vacogunk, fájdalmat vagy zsibbadást érzünk. Előzzük meg a további lehűlést testmozgással, vagy menjünk belső térbe melegedni. A súlyos kihűlést jelezheti, ha már fájnak a végtagjaink, illetve lassul a mozgásunk. Ha a hidegben szívritmuszavart, mellkasi fájdalmat, légszomjat érzünk, hívjunk orvosi segítséget.

Fagyhalál

Még akkor is kihűlésről van szó valójában, ha fagyhalálról beszélünk. Ha az átlagos testhőmérséklet 26 fok alá csökken, akkor összeomlik a vérkeringés, és beáll a halál. Meglepő lehet, hogy mindez 10-15 fokon is bekövetkezhet, nem szükséges, hogy a külső hőmérséklet fagypont alatti legyen. Ilyenkor ugyanis csökken az erek keresztmetszete, lezárva a bőrben futó vérereket. A szervezetünk így minimalizálja a test hőleadását, és így biztosítja a belső szervek megfelelő vérellátását. Hidegben a végtagjainkba minimális meleg vér jut, ezért jelentkezhetnek előbb a kezünkön, illetve lábujjainkon a fagyás jelei.

Ne fogjunk meg hideg tárgyakat csupasz kézzel, mert fagyási sérüléseket szerezhetünk. Feltétlenül viseljünk kesztyűt. Öltözzünk megfelelően: védjük magunkat a széltől és az átnedvesedéstől. Különösen figyeljünk arra, hogy megfelelő cipőt, csizmát viseljünk, mert a lábfej hamar lehűl, a lábujjak könnyen szenvedhetnek könnyebb-súlyosabb fagyási sérüléseket. Hasonlóan védjük kezünket és a fejünket is.

Több az influenzás

Az ÁNTSZ Facebook-oldalán az olvasható, hogy növekvő ütemben terjed az influenza egész Európában, és itthon is többen betegedtek meg. Január 20. és 26. között összesen 12 ország számolt be az influenza terjedéséről. Bulgáriában, Izlandon, Olaszországban és Spanyolországban meghaladta járványküszöböt az influenzaszerű megbetegedések száma, sőt ez utóbbi két országból kiterjedt járványokat jelentettek. Emellett az esetek száma a szomszédos Romániában és Svédországban is a járványküszöb környékén mozgott.

Itthon a negyedik héten az influenza B vírusa okozott járványt egy Heves megyei település általános iskolájában és óvodájában. Az ország többi területéről sem közösségi, sem területi járványt nem jelentettek. Viszont az előző héthez képest az ország tizenöt közigazgatási területén emelkedett az influenzaszerű megbetegedésekkel orvoshoz fordulók száma. A legtöbb beteget Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest, Győr-Moson-Sopron és Vas megyében, valamint a fővárosban regisztrálták.

Nátha: nem gyógyítható

Nagyítás-fotógalériánk az európai hóhelyzetről - kattintson a képre!
AP

Az influenzán kívül a nátha is megkeserítheti az életünket, amelyet szintén vírusok okoznak. Fontos, hogy nem gyógyítható, hiszen magunktól gyógyulunk meg, a közérzetünkön azonban sokat javíthatunk a kellemetlen tünetek enyhítésével – írja a HáziorvosBlog háziorvos szerzője.

Egy rendes megfázás általában úgy kezdődik, hogy fáj az arcunk belseje, facsar az orrunk. A másik kiindulási pont a torokfájás. Mindkét verzió harmadnapra köhögéssel is kiegészülhet, hiszen a fertőzés lejjebb jut a légutakban. Kétféle köhögés van, száraz és hurutos, különbözőképpen kell kezelni is őket. Ha hurutos, akkor nem érdemes olyan köhögéscsillapító gyógyszert vagy gyógynövényt használni, ami úgy hat, hogy elnyomja a köhögési ingert, mert akkor a váladék benn marad; ilyenkor inkább köptetőt keressünk. De amikor már fáj a hasizmunk, elfáradtak a garatizmaink, akkor csökkentsük inkább az irritációt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!