szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gyermekkori krónikus ízületi gyulladásban szenvedők számára is normális gyermek-, majd felnőttkort hozhat az a biológiai terápia, amelyet ez évtől már a Semmelweis Egyetem II. számú Gyermekklinikáján is alkalmaznak - mondta Constantin Tamás, a klinika gyermekreumatológiai részlegének vezetője csütörtökön az MTI-nek.

Mint kifejtette: sokan nem is tudnak arról, hogy a gyermekeknek is lehet reumatikus betegsége, pedig az ízületi gyulladások Magyarországon összességében 3-5 ezer gyermeket érintenek. Ehhez képest sokszor még az alapellátásban is csak későn fedezik fel azt, mivel a gyulladás a gyermekeknek sokáig nem okoz fájdalmat. Ezért mindig hangsúlyozzák, ha a gyermek viselkedése, mozgásformája megváltozik, például egy korábban sokat mozgó gyermek inkább üldögél, vagy elkezd sántítani, fennáll a veszélye, hogy valamilyen mozgásszervi probléma húzódik a háttérben.

Constantin Tamás elmondta, hogy a gyermekkori ízületi gyulladásnak van egy ritka, de súlyos, úgynevezett szisztémás formája is. Ennek lefolyása, súlyossága esetenként változik, a tünetek széles skáláját vonultathatja fel az ízületi gyulladástól kezdve, a lázon és bőrkiütésen át, a vérszegénységen keresztül, a máj vagy a lép megnagyobbodásáig, illetve a szívbelhártya- és/vagy mellhártyagyulladásig. A betegek megközelítően kétharmada krónikus ízületi gyulladásban is szenved, a legsúlyosabb esetekben - akár az ízületi gyulladással járó esetek felében is - jelentős ízületi deformációk alakulhatnak ki. Az e betegséggel élő gyermekek súlyos fájdalmaktól szenvedhetnek, sokszor maradandó károsodásuk lesz - emelte ki a szakember.

A gyermekkori krónikus ízületi gyulladást eddig csak hagyományos terápiákkal, többségében szteroidokkal lehetett kezelni. Ezeknek azonban toxikus, komoly mellékhatásuk volt. A szteroidok leállítják a hossznövekedést, ugyanakkor elhízást okoznak. Kialakulhat magas vérnyomás, cukorbetegség, csontritkulás, de akár egy pár hónapos éves kezelés után is, patológiás töréseket is okozhat náluk a kezelés.

A betegség kezelésében biztonságos és hatékony biológiai terápiás készítmény alkalmazását az Európai Unióban tavaly engedélyezték. Az úgynevezett tocilizumab nevű biológiai terápiás készítményt Magyarországon elsőként a Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika Gyermekreumatológia részlegén alkalmazták. A tocilizumab segítségével mostanáig három súlyos, a hagyományos kezelésekre nem reagáló, a betegség és a megelőző kezelések számtalan szövődményétől szenvedő gyermek esetében is sikeresen kontrollálták a gyulladásos tüneteket. Ezen felül a kezelések során eddig mellékhatást sem tapasztaltak - mondta Constantin Tamás.

Ugyanakkor megjegyezte, "csodaszerek nincsenek, ez is egy gyógyszer". A biológiai terápia viszont a toxikus összetételű szteroidokkal szemben természetes anyagokat tartalmaz. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy e terápiák előállításához nagy tudásra és befektetésre van szükség, így a legköltségesebb gyógykészítmények közé tartozik. Ennek megfelelően az ára is magas, a terápia költsége havonta többszázezer forint lehet. Egyedi méltányosság alapján viszont a tocilizumab kezeléseket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozza.

A terápia viszont mindenképpen áttörést jelent a betegség kezelésében, a betegek nagy többségének megadja annak lehetőségét, hogy gyermekek úgy nőhessenek fel, ahogy kortársaik, felnőtt korukban pedig normális életet élhessenek - hangsúlyozta Constantin Tamás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!