szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A dopaminszint az agy bizonyos régióiban hatással lehet a motivációra, derült ki egy kisebb tanulmányból. A kutatás eredményeiből nem csak az agy működését ismerhetjük meg jobban, de a depresszió, a skizofrénia, a figyelemzavar és egyéb, a motiváció hiányával kapcsolatos mentális betegségek kezelésében is újabb távlatok nyílhatnak meg – nyilatkozták a Vanderbilt Egyetem kutatói.

hvg.hu archív

A kutatók összesen 25, 18 és 29 év közötti önkéntes fiatal agytevékenységét követték nyomon műszerek segítségével, miközben olyan feladatokat kellett elvégezniük, ami alapján a fizetett munkára való hajlandóságukat lehetett mérni.

Az eredmények azt mutatták, hogy azok a résztvevők, akik szívesebben vettek részt a kemény munkában egy kis javadalmazás fejében, azoknál átlagosan nagyobb mennyiségű dopamin neurotranszmitter szabadult fel az agy bizonyos területein. Ezek az agyi területek – a striatum és a ventromediális prefrontális kéreg – jelentős szerepet töltenek be a jutalmazásban és a motivációban. Ezzel szemben a lazsálóbb, lógósabb résztvevők, akiket kevésbé motivált a pénzjutalom a kemény munka fejében, több dopamint termeltek az érzelmekért és a kockázatvállalásért felelős agyi területen, az anterior insulában.

„A korábbi, patkányokon végzett kísérletek során kiderült, hogy a dopamin rendkívül fontos szerepet játszik a motivációban, de a mostani tanulmány új információkkal szolgált azzal kapcsolatban, hogy a dopamin pontosan milyen szerepet tölt be az emberek jutalomkeresésében” – mondta Michael Treadway, a Vanderbilt Egyetem posztdoktori hallgatója, a tanulmány szerzője.

A kutatás részletei a Journal of Neuroscience című orvosi szakfolyóirat legújabb számában jelentek meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!