szerző:
R.A.
Tetszett a cikk?

Luxusturistákat szállásolnak el a kínai Shanzhi tartományban 35 fémládájában. Kívül konténer, belül jól felszerelt apartman, hagyományőrző teaszertartással.

Konténerből akad elég Kínában, a megaexportőr országban. 3,2 milliót használtak 2011-ben, ebben érkeznek a világ piacaira a textiláruk, az elektronikai cikkek, dvd-k és minden, ami csak előállítható. Nem számoljuk bele a legszomorúbb történetek főszereplőit: a menekülteket csempésző mobil börtönöket.

hvg.hu

A 3,2 millió óriási szám, a cnngo.com szerint a legnagyobb teljesítmény a világ összes exportőre körében. Nem nagy meglepetés, hogy megmozgatja a fantáziáját azoknak is, akik kevésbé érdekeltek az exportban. Shanzhi tartomány kormányzója, Meng Qingdong, Japánból hozta az ötletet, hogy a konténerekből otthont varázsoljon.

Igaz, az ötletet a tragikus 2011-es cunami adta, amikor hajléktalanná vált japánokat szükségotthonokba költöztették. A leleményes kormányzó felismerte a megoldásban az üzleti lehetőséget és luxuslakásokat terveztetett a pekingi Tonghe Shanzhi céggel, amely az ipari formatervezésen belül tájkép-formatervezéssel is foglalkozik (teljes neve: Tonghe Shanzhi Landscape Design).

A hotelnek, amelyet 35 konténer alkot a Xiang Xiang Xiang Imaház angol nevet adták. Különlegesen hangzik, és azt ígéri, hogy többet és mást szeretnének nyújtani mint a butik hotelek, a luxus, az ázsiai szervilitás és a nyugati elvárásoknak megfelelő keleti kényelem. A rusztikus környezetben felállított otthonok ugyanis sokat foglalkoznak a vallásos és hagyományőrző életvitellel: akinek igénye, kényelmesen követheti az ősi és vallásos szokásokat, ahogy a névben – xiang – elrejtett "füstölő" szó is utal erre.

A konténerek sem csupán apartmanok és a kiegészítő szolgáltatások otthonai: a látogató találhat itt tradicionális teaházat, kínai színpadi művészetet és imahelyet is.

S hogy megfeleljenek egy másik nagy világvallásnak, a zöld-tudatosságnak is, a közművesítés is igyekszik minél környezetbarátabb lenni – bármit is jelent ez, mert részleteket a megrendelő nem árult el. Azt viszont tudjuk, az előállításkor kevesebb vizet használtak, és az építési alapanyagok 30 százaléka építkezési maradékokból, hulladékból került elő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!