Szabó M. István
Szabó M. István
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Karácsony után még egyszer megmozdul a belföldi turizmus. Az idei slágercél az Északi-középhegység, ahol már jószerével minden szálláshelyet lefoglaltak.

A Turisztikai Menedzserek Szövetsége (TMSZ) által végzett felmérés szerint december végén több mint 400 millió forint értékben tűnhet el feltöltés a Széchenyi kártyákról, amennyiben a jogosultak ezeket az egységeket nem használják fel. A két ünnep közötti időszak ezért egyre több magyar számára ér fel egy extra, utazásról szóló hosszú hétvégével.

A hotelek, wellness centrumok általában december 29-étől üzemelnek teltházzal, feledtetve a Halottak napját követően elcsendesedő piacot. Ugyanazokra a helyekre, ahová hónapokkal korábban már nem lehetett szilveszterre szállást foglalni, közvetlenül karácsony után gyakran "last minute" áron lehet hozzájutni.

A Balaton teljesen halott

A szállásfoglalási adatokból és a piaci visszajelzésekből évek óta azt tapasztaljuk, hogy míg korábban novemberben, illetve a karácsony és szilveszter közötti időszakban érezhetően visszaesett a kereslet, a szállásadók akcióinak köszönhetően ez a visszaesés egyre kisebb mértékű – magyarázta a hvg.hu megkeresésére Szigetvári József, a Szallas.hu ügyvezetője. Szerinte ez két dolognak köszönhető: egyik  az, hogy a szálláshelyeken felismerték, a szilveszteri csomagajánlataikat érdemes hosszabbra, akár 4-5 naposra is kihúzni, így voltaképpen december 27-től növekvő számú vendégre számíthatnak. A másik az, hogy egyre több vendég már karácsony másnapján lecsap az előszilveszteri ajánlatokra, mivel ilyeneket még akkor is kedvező áron kínálnak, ha a szilvesztert a  vendég már máshol tölti.

Stiller Ákos

Ami a szállásfoglalások területi megoszlását illeti, Szigetvári a saját adataikra támaszkodva elmondta: a két ünnep között „a Balaton teljesen halott”, a tó körül csak a 4 csillagos szálláshelyeken van némi forgalom. Idén "nagyon megy" az Északi-középhegység, ahol karácsony előtt lefoglalták szinte az utolsó apartman házat is, és a szakember szerint nyugodtan ki lehet tenni a „megtelt” táblát. Nemcsak a természet közelsége vonzza az embereket, olyan városok is keresettek, mint Eger és Miskolctapolca.

Még ha fapados is, a lényeg, hogy menjünk

A jelenleg 52 milliárd forintos belföldi utazási piac évente alig több mint 5 százalékkal nő, ami az inflációt bekalkulálva voltaképpen stagnálást jelent. Az ágazatban ugyanakkkor folyamatosan erősödik az online szálláskereső cégek pozíciója. Az idén több mint 7 milliárd forintos szeletet hasított ki magának a piacból a netes szegmens. A dinamizmusára jellemző, hogy a szereplők átlagosan 30-40 százalékkal tudták növelni a kiközvetített forgalmukat. De volt olyan cég, amely képes volt megduplázni a forgalmát. Ennek főként az a magyarázata, hogy egyre többen választanak az okostelefonokra optimalizált szállásfoglaló - és összehasonlító applikációk, weboldalak segítségével, és ez a tendencia a jövőben várhatóan csak erősödni fog. Érdekesség, hogy miközben a korábbiakhoz képest kevesebb pénz marad az emberek pénztárcájában, az emberek az utazásról nem szívesen mondanak le. Az már korábban is jellemző volt, hogy egyre kevesebben mennek el hosszú nyaralára, és egyre kedveltebbek a hosszú hétvégék. Mostanában pedig inkább a szálláson spórolnak az emberek: a korábbiakhoz képest egy kategóriával lejjebb adják az igényeket. A lényeg az, hogy el tudjanak utazni.

Debrecen kiesett

A karácsonyi-szilveszteri online szállásfoglalások top10-ében az „örökös első” idén is Hajdúszoboszló, melyet Eger követ, Budapestet beleőzve. De bekerült az élcsoportba Sárvár, miközben kikerült onnan Debrecen. Tavalyhoz képest a napi átlagos költés a hoteleknél 16 százalékkal (32750 forintról 27670-Ft-ra) csökkent. Ugyanilyen arányban költenek kevesebbet azok, akik apartmanban éjszakáznak (11780 forint helyett 9860-at). Közel ennyit spórolnak, akik motelekben szállnak meg  (13750 helyett 11370 Ft-ot adnak ki), drasztikusan többet, akik a panziót választják (11760 helett 7520 Ft-ot költenek naponta).

Stiller Ákos

A foglalások mennyiségi adataiból Szigetvári József szerint egyértelműen látszik, hogy a karácsonyi és szilveszteri időszakban egyre népszerűbbek a kisebb vendégházak, a legnépszerűbbek pedig a panziók és motelek. Decemberben a tavalyi, hasonló időszakhoz viszonyítva két számjegyű növekedés figyelhető meg az eltöltött vendégéjszakák számának tekintetében. De míg a hotelek csak 11 százalékkal növekedtek (2,49 napról 2,76 napra nőtt az átlagos tartózkodás idő), a vendégházak 23, az apartmanok 26 , a panziók pedig 35 százalékkal tudták megdobni az átlagos vendégéjszakák számét. Ez pedig mind az apartmanok, mind a panziók esetében azt jelenti, hogy a vendégek átlagosan legalább három éjszakát töltöttek ezeken a szálláshelyeken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!