szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A megfelelő védőoltások beadásával több mint másfélmillió gyermekhalál lett volna megelőzhető 2011-ben. A társadalmi kirekesztettség, a földrajzi elszigeteltség, a források hiánya és a fegyveres konfliktusok okozta problémák miatt azonban a világon öt gyermekből egy nem jut hozzá az életmentő védőoltásokhoz - figyelmeztet az UNICEF magyar bizottsága.

A világon minden újszülöttet be kellene oltanunk ahhoz, hogy megvédjük az egészségüket. Az oltások évente 2-3 millió kisgyermek életét mentik meg, és így a védőoltásokat az elmúlt évszázad tíz legjelentősebb egészségügyi vívmányaként tarthatjuk számon. A védőoltások ráadásul rendkívül költséghatékonyak is. Az a védőoltás, amivel egy kisgyermek egész életre szóló védettséget kap például a kanyaró ellen, kevesebb mint egy dollárba kerül.
 
Ennek ellenére 2011-ben a be nem oltott gyermek száma több mint egymillióval nőtt 2010-hez képest, és elérte a 22 milliót. Félő, hogy a források és a politikai akarat csökkenésével megtörik az oltóprogramok eddigi lendülete. 2011-ben például az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 193 tagállama közül csupán 152 költségvetésében szerepelt külön nevesítve valamilyen oltási program - figyelmeztet az UNICEF segélyszervezet magyar bizottsága közleményében.
 
Egyenlőtlenségek azonban nem csupán az egyes országok között vannak, hanem az egyes országokon belül is. Tapasztalatok szerint a jobb módú családok gyermekei nagyobb eséllyel jutnak hozzá magas színvonalú egészségügyi ellátáshoz, és ezáltal a szükséges oltásokhoz is, mint a rosszabb körülmények közé született társaik.  Éppen ezért, megingathatatlan politikai elkötelezettségre van szükség ahhoz, hogy a legszegényebb és legtávolabb élő gyermekek beoltása is biztosítva legyen.
 
 
Világviszonylatban az UNICEF szerzi be a gyerekeknek beadandó védőoltások 36 százalékát. 2012-ben ez mintegy 1.9 milliárd adag vakcinát és 500 millió fecskendőt jelentett. A legnagyobb felvásárlóként, az UNICEF ahhoz is nagyban hozzájárul, hogy a védőoltások árát alacsonyan tartsuk, ezáltal azok elérhetőek legyenek a szegényebb országokban is.

Az UNICEF több mint 100 országban számos oltási programot támogat, és a partnereivel együtt szorosan együttműködik a kormányokkal is, hogy az oltóanyagok szállítása és tárolása a lehető legjobban történjen. Elengedhetetlen, hogy a védőoltások szükségességét elfogadtassuk az emberekkel is; éppen ezért, az UNICEF e téren is számos programot koordinál.
 
 
Vészhelyzetekben a gyermekek még kiszolgáltatottabbá válnak. Ilyenkor különösen fontos, hogy a gyermekek megkapják a szükséges oltásokat. A tapasztalatok szerint ugyanis a kanyaró az egyik olyan fertőző járvány, ami válság idején elsőként szokott kitörni – ahogyan ez legutóbb például Szíriában, Pakisztánban, Nigériában és a Kongói Demokratikus Köztársaságban is történt.
 
A helyzet Szíriában különösen súlyossá vált az elmúlt időszakban, és félő, hogy ez az oltási programokon is nyomot hagy. Az elmúlt évben az UNICEF és humanitárius partnerei mintegy 1.3 millió gyermeket oltottak be kanyaró, és 1.5 millió csecsemőt járványos gyermekbénulás ellen. A mostani program azonban, ami 2.5 millió gyermek beoltását célozza, komoly veszélybe került. A források szűkössége, az ellátási bizonytalanságok és a fegyveres konfliktus egyre növekvő biztonsági kockázatai nagyon nehézzé teszik, hogy az oltóanyagok minden gyermekhez eljussanak.
 

Az immunizáció világhete

Az immunizáció világhete egy globális kezdeményezés, amely április végén egy héten keresztül igyekszik felhívni a közvélemény figyelmét arra, hogy a védőoltások jelentik a leghatékonyabb eszközt arra, hogy megvédjük gyermekeinket a gyakran halálos járványoktól.
 
Egy gyermek sem maradhat védőoltás nélkül, ehhez pedig elkötelezettségre, további forrásokra és hatékony programokra van szükség. Ennek keretében számos országban, így többek között Maliban, Mauritániában, Ugandában, Szomáliában, Zambiában, Haitin, Malawiban, és Gambiában is nagyszabású programok keretében igyekszik eljutni az UNICEF a lehető legtöbb emberhez, hogy felhívják a figyelmet a védőoltások fontosságára.

Magyarország 99 százalékos immunizációs rátával a lista élén végzett. Az UNICEF Magyar Bizottsága gratulál az országnak a kiváló eredményhez és a továbbiakban is hasonló elkötelezettségre ösztönöz a lakossági immunizációs programok terén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!