szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hogyan befolyásolja életünket az utca, mint találmány, hogyan lehetne megváltoztatni a peremkerületekbe szorultak életét - többek között erről is szó lesz a pénteki TEDCity2.0 konferencián.

Bolygónk sorsa a mi kezünkben van, így annak jövője, azaz a fenntarthatóság, az élhető jövő megoldása közös ügyünk. Szeptember 20-án világszerte otthont adnak a TEDx közösségek a City 2.0 rendezvénynek, ahol a különböző előadók egy időpontban osztják meg elképzeléseiket és megoldásaikat a nyilvánossággal. A globális téma lokális szintű feldolgozása lehetőséget biztosít a helyi lakosoknak, egyetemistáknak, vállalkozóknak, tervezőknek, mérnököknek, designereknek, hogy bemutathassák inspiráló elképzeléseiket az innovatív várostervezést, a tudatos fogyasztást vagy az építészeti és technológiai újításokat illetően.

A TEDxBudapest City 2.0-án szó lesz például a buszos tömegközlekedés leegyszerűsítéséről és kényelmesebbé tételéről, amelyet egy magyar innováció és egy remek designer tesz lehetővé; arról, hogyan befolyásolja életünket az utca, mint találmány, és hogy válhat belőle osztatlan közös tér, vagy éppen arról, hogyan lehetne megváltoztatni a peremkerületekbe szorultak életét. Többek között az is kiderül, milyen párhuzam vonható Budapest és a világ jelenleg legdinamikusabban fejlődő városa, Rió között.

A délután 15 órától kezdődő ingyenes eseményen élőben közvetítik a TEDCity2.0 előadásait, illetve 17 órától magyar előadók osztják meg gondolataikat a városi élet kihívásairól.

Előadók

Nevelős Orsolya Stefanie 20 éve foglalkozik stratégiai kommunikációval. A rendszerben gondolkodás, avagy a „minden mindennel összefügg” és a „dolgoknak nemcsak következményük, de okuk is van” elméletek híve. A fenntarthatóság értelmezésében elsősorban társadalmi, gazdasági kérdés.


Smiló Dávid szerkesztő, műsorvezető, publicista, az Építész Szakkollégium hallgatója. Az építészeti tevékenységre a körülöttünk lévő épített környezet értelmezéseként tekint, így annak produktuma számára nem kizárólagosan épített lehet. Előadásában az utcáról, mint civilizációs találmányról fog beszélni.


Polgár András az ember és a város kapcsolatát kutatja, elsősorban a lakhatási problémák és a metropoliszok világa érdekli. Videóiban és fotóin a város építészetileg izgalmas arcát, a városi életet, a lakókat, a társadalmi problémákat mutatja be. Szerinte a riói Rocinhai favela lakóinak kitartó, kreatív közösségkovácsoló magatartása nemcsak a nyomorban élők számára lehet példaértékű, de minden városi közösségnek tanulsággal szolgálhat.


Várdai Péter formatervező, designer. Előadásában először mutatja be diplomamunkáját, amely egy magyar innováción alapuló, 24 méteres busz tervezésén túl egy komplex közlekedési rendszert is magában foglal, amely a ma elérhető legfejlettebb technológiákat használja fel a közösségi közlekedés magasabb szintre emeléséhez.


Halász Áron bringás aktivista, a Cyclechic szerkesztője, a Kerékpárosklub elnökségi tagja, médiamunkás. A 2011-es TEDxYouth@Budapest előadásában arról beszélt, hogy „Biciklisták márpedig nincsenek”. Ma úgy látja, Budapest új korba lépett: fel kell építenünk a City 2.0-át a Biciklis Kultúra 3.0 megteremtésével.


Faragó Dániel az első magyar tanulási design vállalkozás, a The Learning Loop alapítója, és a fiatal vállalkozók képzésének, támogatásának elkötelezett híve. Szerinte itt az ideje, hogy újraértelmezzük a vállalkozó fogalmát, ha fenntartó üzlet létrehozása a cél.


Krajcsó Nelli a Slow Budapest alapítója. Előadásában a lassú városok koncepciójából kiindulva arról fog beszélni, hogyan tudjuk magunkat otthon érezni egy többmilliós városban is azáltal, hogy alacsonyabb fokozatba kapcsolunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!