szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elégedetlen volt nemváltoztató műtéte eredményével, ezért eutanáziát kért egy 44 éves transzszexuális férfi Belgiumban. Nathan Verhelst kislányként született, de férfiként hunyt el hétfő délután. Ugyanaz az orvos segítette a halálba, aki annak idején a látását elveszítő ikerpár kérését is teljesítette.

Nathant eredetileg Nancynek hívták. 2009-ben döntött úgy, hogy nemet változtat, és elkezdte a hormonterápiát. Később eltávolították a melleit, tavaly pedig műtéti úton kialakították a péniszét. Az eredmény azonban nem tetszett neki, és úgy érezte, hogy szörnyeteggé változott – írja a Daily Mail Online.

Halála előtt a Het Laatste Nieuws című flamand lapnak azt mondta: ünnepelni akarta új életét, de amikor a tükörbe nézett, undorítónak találta magát. Elégedetlen volt a mellkasával, és úgy tűnt, hogy a péniszét sem fogadja be a szervezete.

Az orvosok hivatalosan elviselhetetlen pszichikai sérüléseire hivatkozva engedélyezték az eutanáziát. Nathan halálos injekciót kapott. Ő volt az első transzszexuális Belgiumban, aki kegyes halált kért. Az az onkológus szakorvos segítette a halálba, aki tavaly év végén egy 45 éves ikerpár ugyanilyen kérését teljesítette.

Az ikrek búcsúja

Marc Verbessem és Eddy Verbessem első blikkre erős, jóvágású férfiaknak tűntek, egész életükben együtt éltek. Siketek voltak, ezért a külvilággal nem nagyon volt kapcsolatuk, egymással jelnyelv segítségével kommunikáltak. Mechelen mellett laktak egy Putte nevű faluban, és cipészként dolgoztak.

Kiderült azonban, hogy a szemük nagyon beteg, és nemsokára teljesen megvakulnak. A glaukóma (zöldhályog) egyik genetikai eredetű fajtáját és más súlyos betegségeket fedeztek fel náluk az orvosok.

Az ikrek úgy érezték, hogy nincs tovább miért élniük, ha már nem láthatják egymást. Azt sem akarták, hogy másokra szoruljanak, és teljesen fel kelljen adniuk függetlenségüket, ezért a kegyes halált választották. A családjuk próbálta lebeszélni őket erről, de végül elfogadták a döntésüket.

Twitter

Nathan Verhelst döntését is elfogadta a családja, és kedd reggel ők jelentették be a halálát egy búcsúlevélben.

A világon először Hollandiában engedélyezték az eutanáziát, majd Belgium következett 2002-ben, de ott most csak 18 év felett van erre lehetőség. Az európai országok közül Luxembourgban és Svájcban is engedélyezik az eutanáziát, ám utóbbi helyen a betegnek tevékenyen részt kell vennie annak végrehajtásában.

Belgiumban 2012-ben 1432-en választották a kegyes halált, 2011-ben pedig 1133-an. Az összes haláleset körülbelül két százalékát teszik ki az eutanáziás esetek az országban. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!