szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

"Én is tudok akkora baromságot csinálni, mint a kormány" – így kommentálta a hvg.hu-nak Herczeg Zoltán, miért kezdett el a nemzeti dohányboltok szerinte avítt dizájnjára reagálva Nemzethy Viselet fantázianéven pólókat gyártani. A divattervező azt sem titkolja, hogy a kormánynak szánt fricskán túl a pénz szagát is megérezte.

Elborzadván a nemzeti dohányboltok "buta, avítt, kitalálatlan és ocsmány" dizájnján, amely a "kommunizmust idézi, és az emberek nosztalgiájára épít", Herczeg Zoltán divattervező úgy döntött, hogy egy "olcsó, eltúlzott poénnal" válaszol a jelenségre azért, hogy felnyissa az emberek szemét. Így kezdett el a nemzeti dohányboltok dizájnját alapul véve pólókat gyártani Nemzethy Viselet fantázianév alatt. A hozzáfűzött üzenet annyi: "Ami a rezsiből megmaradt, nemes célra fordulhat. Viseljétek igaz, nemzethy hevülettel!"

Herczeg úgy véli, a nemzeti dohányboltok kialakítása önmagában abszurdum, mert a nemzeti szóhoz szerinte csak olyan nemes, értékes, hasznos és patetikus dolgokat lehet kapcsolni, mint a színház, egy múzeum, egy ünnep, vagy valami, ami egyszerűen csak állami.

Herczeg Zoltán

"Én is tudok akkora baromságot csinálni"

"A kormány kisajátította a nemzeti szót, ezért ha nem viselek kokárdát, vagy nem azt gondolom, amit a kétharmad, azonnal nemzetietlenné válok. Szerintem ez abszurdum, ezért döntöttem úgy: én is tudok akkora baromságot csinálni, mint a kormány, hátha ennek is lesz akkora sikere” – fejtette ki a hvg.hu-nak Herczeg. Így született meg az első, "Nemzethy Divattervező"-feliratú póló, amelyet először a Szigeten viselt. "Lecibálták rólam az emberek, akkora sikere volt. Nem kellett elmagyaráznom, hogy miről szól. Rögtön értették a geget."

Egy topcég topvezetője aztán meggyőzte Herczeget arról, hogy ez nem csak jó poén, de remek üzleti lehetőség is, így jött létre azóta összesen tizenegy féle póló a "Nemzethy Anya"-felirattól kezdve a "Nemzethy Munkanélküli"-n át a "Nemzethy Nyugdíjas"-ig. A divattervező igyekezett lefedni a kollekcióval az egész magyar társadalmat, hogy bárki tiltakozhasson az "intézményesített nemzeti baromság ellen".

Herczeg azt mondja, szomorú amiatt, hogy a figyelemfelkeltéshez ma ilyen buta poénok kellenek, és azzal is tisztában van, hogy pólói művészileg épp annyira értékelhetőek, mint a nemzeti dohányboltok logói, mégsem látott más módszert arra, hogy elérje az emberek ingerküszöbét.

Herczeg Zoltán

-THY

A hvg.hu-nak arról is beszélt, hogy a jobboldali kommentelők közül sokan nem értették ezt a fricskát, a "-thy" használatát pedig egyesek helyesírási hibaként értelmezték. "Két dolog miatt döntöttem a "-thy"-s írásmód mellett: egyrészt mert nem akartam belecsúszni egy jogi vitába, másrészt pedig mert úgy látom, hogy az Orbán-kormány igyekszik visszahozni a Horthy-kultuszt, miközben szerintem Horthy egy tömeggyilkos volt, és egyáltalán nem volt üde színfoltja a magyar történelemnek."

A divattervező ugyanakkor azt mondja: nem csak a jobboldalt kárhoztatja az elmúlt évek történései miatt. "Az elmúlt 24 év tökéletes zsákutca, mindkét oldal a saját zsebét tömi, és egyik sem tudott olyat mutatni, ami előre vitte volna az életünket. Ellehetetlenült a gazdaság, kiszivattyúzták az összes pénzt az országból, és az emberek véres verejtékkel küzdenek azért, hogy hó végére maradjon valami a zsebükben. Mindenki a létfenntartásért küzd."

Amerikai álom

Herczeg, aki saját bevallása szerint az elmúlt néhány évben semmit sem tudott félretenni, vagy felhalmozni, az elkövetkező 5-10 évben nem is lát esélyt arra, hogy ez itthon változhat, ezért döntött úgy, hogy januártól Amerikában próbál szerencsét.

"Ebből az országból menekülnek a fiatalok, de azt, hogy most én is elmegyek, nem élem meg kudarcként, és nincs bennem miatta keserűség. Örülök, hogy kitaszítanak ebből a halott régióból, és egy olyan országban dolgozhatok, ahol a piacgazdaság tiszta eszközökkel működik."

Shopline

A pénz szaga

A divattervező azt sem titkolja, hogy a nemzeti dohányboltok ihlette pólókban megérezte a pénz szagát. "Azon túl, hogy ez egy vicc, komoly jövedelmet remélek tőle, ami ugródeszka lehet az amerikai álomhoz. Ehhez kell az olcsó, de ütős poén, amit talán nagy tömegben el lehet adni." (Egy póló 1990 forintos áron elérhető.)

Herczeg Hollywoodba készül, ahova elmondása szerint Michael Madsen hívta meg, miután találkozott a munkáival. A tervei szerint kint minőségi, prémium kategóriás, extravagáns férfi divattermékeket tervez majd. Ahogy fogalmaz: itthon erre nincs pénz, és nincs igény.

Távozása ellenére hálás a magyarságáért, a magyar nyelvért és a magyar kultúráért, amiben felnőtt, és a magyar virtusért, amiben eddigi 41 éve alatt létezett.

Évekkel ezelőtt egyébként saját nemzeti kollekcióval jelentkezett Hungarian Badass néven, amelyben a magyar folklórból átemelt mentéket és dolmányokat keverte az aktuális trendekkel.

"Nem lett belőle hatalmas divat. Az átlagemberek nemigen merték felvenni a ruhákat, amiket terveztem. Vagy azért, mert nem tudják megfizetni a 80-100 ezer forintos kabátokat, vagy mert azzal foglalkoznak, mit szól hozzá a másik. A mentét látva például volt, aki rögtön azt kérdezte: "mi van, jobbikos vagy?"

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!