szerző:
Murányi Krisztina
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Miközben Magyarországon az egyik legliberálisabb a szabályozása annak, hogy valaki az okmányaiban megváltoztassa a nemét, maga a transzneműség betegségnek minősül. A nemátalakító műtéteket az identitás patologizálása mellett az operációkat szabályozó orvosi protokolloknak a hiánya, valamint a kötelező pszichiátriai kezelés is akadályozza. Aki szövődménymentes operációt szeretne, annak leginkább a szomszédos Szerbiába érdemes mennie.

Bár lassan lecsendesül az Euróvizió-győztes Conchita Wurst körüli felhorgadás, az a reakciókból kiderült, hogy súlyos értelmezési zavarok, elképesztő félreértések terhelik Thomas Neuwirth előadóművészi alteregójájának megítélését. Jól látszott, még a véleményformáló értelmiségiek körében is mekkora kavar van a fejekben, amikor a nemi hovatartozás kérdéskörével összefüggő kijelentéseket tettek.

A vitában olyan hangok is voltak, melyek a Wurstot alakító Neuwirthet hol melegnek, hol – eggyel differenciáltabban – transzneműnek minősítették, a művész viszonylag egyértelmű útmutatásai ellenére. Különösen a transzneműség használatával akadtak gondok. A transzneműek nem valamiféle performansz non-stop résztvevői (mint ahogy azt a Conchita-jelenségből többen tévesen levezették), hanem olyanok, akik egyfajta identitás-anomáliában ragadtak. Esetükben az, amit a testük mutat, nem azonos azzal, amit magukról gondolnak és éreznek, az összhang helyreállításának érdekében pedig minden eszközt hajlandóak bevetni. Ehhez van akinek elég, hogy hormontablettákat szed és felsőtestplasztikát végeztet el (ezt követően a társadalom már inkább a választott neme szerint látja, ez is az oka, hogy az elsődleges nemiszerv-műtéteket a transz közösségből kevesen választják). De van, akinek nemátalakító műtétre van szüksége identitása helyrebillenéséhez.

A transzneműség jelenleg mentális betegségnek számít Magyarországon. Ez azt is jelenti, hogy aki ma nemátalakító műtétet szeretne, mert olyan neművé szeretne válni, amilyen neműként érez, annak el kell játszania a pszichiáternél, hogy beteg, holott, jó lenne, ha csak az identitásáról kellene beszámolnia a szakembernek.

Conchita Wurst sajtótájékoztatón
AFP / Jonathan Nackstrand
A nem-problematika

A nemi hovatartozás nem csupán annyit jelent, hogy azonosulunk azzal a szereppel, amit az elsődleges nemi szerveink mutatnak. A biológiai nemen kívül a nemi identitást (mennyire felelünk meg a férfiakkal/nőkkel társított szerepeknek), a nemiség megjelenését (mennyire tűnünk megjelenésünkben nőiesnek, férfiasnak vagy androgünnek) és a nemi orientációt (melyik nemhez vonzódunk testileg, érzelmileg) is magába foglalja. Ha mindezt figyelembe vesszük, a hagyományos férfi-nő felosztás helyett érdemesebb a nemi hovatartozás kérdésében ezeket a megközelítéseket egyenként mérlegre helyező skálákat használni, amelyeknek csupán két végpontja a társadalom által „normálisnak” kikiáltott állapot.

Magyarország: a transzneműség betegség

Magyarországon jelenleg nincs kialakult protokollja a nemátalakító műtéteknek, ezért a transzneműek jogaival és érdekvédelmével foglalkozó Transvanilla Egyesület egyik célja, hogy orvosi protokoll kidolgozását érje el az átalakulási folyamatra. A protokoll hiánya miatt sokan elakadnak a pszichológusnál és pszichiáternél, és nem jutnak el a rendszerben a műtétekig. (A Transvanilla depatologizációs törekvései, bár a pszichiátriai szakmai kollégium támogatja, egyelőre nem értek célt.)

A Transvanilla szeretné depatologizálni a jogi nemváltást, vagyis elválasztani az okmányok átírását a műtétektől. A jelenlegi szabályozás szerint az az alapkérdés sem világos, hogy a hormonkezelés megkezdését transz férfiak (tehát biológiailag nőnek született egyének) esetében meg kell, hogy előzze a belső nemi szervek eltávolítása, tehát kényszersterilizálás, vagy megkezdhető-e a tesztoszteronkúra ennél korábban.

Azt, hogy jelenleg hány transznemű egyén él Magyarországon, nehéz megmondani: a Transvanilla Egyesület kb. 500 fővel áll kapcsolatban. Azt sem lehet megmondani, hogy közülük hányan estek át már műtéten: az operációk jelentős részét nem Magyarországon végezték, és miután hiányoznak a protokollok, nehéz azonosítani az ilyen jellegű műtéteket, „máshogy papírozzák le ezeket”.

Szerbia a csúcs

Magyarországon az első dokumentált nemátalakító műtétet 1994-ben végezte Lampé László Debrecenben, a 90-es évek előttről pedig hivatalos adat nem áll rendelkezésre. (A hvg.hu megpróbált megszólaltatni olyanokat, akik átestek nemátalakító műtéten, de végül nem találtunk olyat, aki a történetét közreadva nyilatkozott volna – szerk.) Érintetti elbeszélésből úgy tudjuk, hogy a térségben jelenleg Szerbiában érhető el a legjobb minőségű műtéti eredmény, mind esztétikailag, mind orvosilag, és itt a legkevesebb a szövődmény a műtétek után, valamint itt végezték a legtöbb sikeres húgycső-kivezetést. Ezt egy márciusi konferencián azzal magyarázták, hogy mivel a délszláv háborúban sok férfinak sérült a nemi szerve, az orvosok megtanulták a rekonstrukciós műtétek technikáit. Ezen a klinikán végeznek egyedül egy lépésben metoidioplasztikát, vagyis a tesztoszteron-hormonkezelés következtében megnövekedett csiklóból képesek kicsi, de funcionális péniszt kialakítani, nagyajkakból pedig heréket képezni. (Az így kialakított nemi szervvel lehet állva vizelni, amennyiben a húgycső megfelelően nyúlt, de behatolásra nem minden esetben lesz alkalmas.)

A nemátalakító műtéteknél nagyon fontos, hogy lehetőleg egylépcsős legyen, ami az ismételt műtéti sokk elkerülése miatt fontos, mivel nem áll rendelkezésre lelki utógondozás a műtétek után. Szintén érintetti vélemény szerint Magyarországon nincs olyan felkészült orvosi asszisztencia, amely a szerbiait megközelítené, a hazai plasztikai klinikák nem tudják ezt a minőséget garantálni.

A jogi nemváltás könnyebb

Miközben a transzneműséget Magyarországon betegségként kezelik, a jogi nemváltásnak – a kötelező pszichiátriai látogatással együtt is – egyelőre nálunk a második legliberálisabb a menete Argentína után. A Transvanilla Egyesület igyekszik a nyilvánosság bevonása nélkül, minisztériumi állásfoglalás-kérések nyomán a transzneműek jogi emancipációját előre vinni.

A jelenlegi szabályozás szerint a bejegyzett élettársi kapcsolatot fel kell bontani az anyakönyvben történő nemátíráshoz, holott korábban voltak javaslatok arra, hogy jogfolytonos maradjon a kapcsolat, ahogy az egyéb jogi kötelezettségek, például a gyerektartás fizetése vagy az erkölcsi bizonyítvány bejegyzései is jogfolytonosak.

Nemi átalakító műtét Bangkokban 2009 novemberében
AFP / Christophe Archambault

Emellett a transzneműek szeretnék azt is elérni, hogy a nemi hovatartozás kérdése ne befolyásolhassa negatívan az örökbefogadást vagy akár a fegyveres testületekben való munkavállalást.

Kicsoda Conchita Wurst?

Conchita Wurst győzelmét sokan a melegekkel és a transzneműekkel szembeni tolerancia győzelmének próbálták beállítani, mások viszont épp azt állították, hogy a szakállas, nőnek öltözött előadó épp hogy árt a melegek és transzneműek ügyének, társadalmi elfogadottságának. A furcsa az, hogy Thomas Neuwirth megszólalásai nagyjából orientálnak, hogy a művész mit gondol magáról és Conchita Wurstról, de a vita mindezt nemigen vette figyelembe.

 

Neuwirth a Kuriernek adott interjújában azt fejtegette, hogy nem provokálni szeretne, hanem elgondolkodtatni az embereket arról, mit is jelent a nemi orientáció és a másság. Conchita Wurst csupán Thomas Neuwirth, a megformáló művészi alakja. “Két szív van a mellkasomban, az egyik a művészi alteregónak dobog, a másik a magánszemély Neuwirth-nak. Conchita valós, és nőnemű névmással kell rá hivatkozni. Ahogy az is magától értetődő, hogy Conchitaként a női mosdót használom.”

 

Azt egyértelműen elutasította, hogy őt a transz közösséghez sorolják, vagy hogy összehasonlítsák Dana International izraeli énekesnővel, aki 1998-ban Diva című számával szintén megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivált. Neuwirth drag művésznek aposztrofálta magát, aki biológiai nemét tekintve férfi, viszont női ruhába bújva, női identitást sugározva lép fel. Ez több mint az egyszerű cross dressing (amikor egy előadóművész az ellenkező neműekre jellemző ruhát vesz fel egy szerep miatt), Neuwirth a nemi normákkal szegül szándékosan szembe, amikor – akár komolyan, akár mókából – a nemekre jellemző külső jegyeket összekeveri, összemossa (gender bending).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!