szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha csak egy-két napra jut el az orosz fővárosba, és a rövidke idő alatt minél több moszkvai ingert szeretne begyűjteni, van néhány kihagyhatatlan ajánlatunk. Olyanok is akadnak, amelyeket hiába keres az útikönyvekben.

Moszkva az orosz művészetek és előadóművészetek központja, 61 múzeuma, 27 kiállítóterme van, világhírűek a színházai, a balett- és filmművészete. A városnak 99 filmszínháza és 93 színháza van. Ez utóbbiakból kétségtelenül a legismertebb a Nagyszínház, vagyis a Bolsoj Tyeatr, ahová, ha tehetjük, mindenképp szerezzünk jegyet egy orosz balett előadásra. Ha ez nem jön össze (és erre nagy esélyünk van, ha nem gondolkodunk hónapokra előre), próbáljuk meg bejutni a Sztanyiszlavszkovo színházba.

AFP / Yuri Kadobnov

+TIPP: jegyeket ne az interneten rendeljünk, hanem a főbb metróállomásokon található KIOSK-okban vásároljuk meg. Nagy valószínűséggel a kioskban ülő eladó nem tud majd angolul, ez esetben kérjünk segítséget egy helyitől, gyorsabban és olcsóbban megúszhatjuk a jegyvásárlást.

A Kreml-t és a Szent Vazul-székesegyházat látni kell, ez kötelező program. Az előbbi Moszkva legrégebbi épületegyüttese és egyben a kormányzati negyed, ma már a világörökség része. A Vörös téren fekvő 1561-ben felavatott Boldog Vazul-székesegyház (Istenanya oltalma templom vagy Vaszilij Blazsennij-székesegyház) Moszkva egyik legjelentősebb és legismertebb építészeti emléke, a kilenc hagymakupolás, szorosan egymáshoz tapadótemplom együttese a mai napig gyakran használt jelképe az orosz fővárosnak.

AFP / Yuri Kadobnov

A legnevesebb művészeti múzeum a Puskin Múzeum mellett, a Tretyjakov galéria, melyet Pavel Tretyjakov, egy gazdag patrónus alapított. Két épületből áll, a Régi Tretyjakov-galériából, vagyis az eredeti épületből (Tretyjakovszkaja metróállomásnál), ahol klasszikus orosz festmények vannak kiállítva és az Új Tretyjakov-galériából, (a Park kultury metróállomásnál), melyben pedig kortárs festők, mint Kazimir Malevics és Vaszilij Vasziljevics Kandinszkij alkotásait nézhetjük meg.

Vetkőzés közben életünk élménye

A Petrovsky Boulevard-on található Szandunovszkij Bad “bannya” (vagyis fürdő) különleges hely és nem tartozik a főbb turisztikai célpontok közé. Díszes főbejáratát a tengerből kiemelkedő nimfák szobrai díszítik. Az első emeleten vannak a legjobb (és legdrágább helységek), vetkőzés közben készüljünk fel életünk élményére. Ha a tradicionális utat választjuk, akkor a gőzben nyírfavesszővel csapkodjuk magunkat (vagy valaki más minket), majd, ha a melegben és a fájdalomban kellőképpen elkábultunk, vigasztalásul együnk-igyunk felváltva - és kezdjük a sort előlről.

AFP / Alexey Kudenko

Ha bárba vágyunk, akkor a Moszkva legforgalamasabb utcájában fekvő Ritz-Carlton hotel 12.emeletére liftezzünk fel, persze csak ha otthonosan mozgunk a szépek és gazdagok világában. Az O2 Lounge-ban (az “Oh-Two Lounge” rövidítése) biztosra mehet mindenki, a szusit és pezsgőt felszolgáló gyönyörű pincérnőkön túl már csak a balkonról elénk táruló városi panoráma lesz felemelőbb látvány. És ha a 12. emelet nem volna elég magas, van feljebb is: a Swiss Otel 34. emeletén a City Space Bar & Lounge. Érdemes előtte egy este 7-kor kezdődő kalsszikus koncerttel kezdeni a szomszédban a House of Music –ban.

GUm és CUM

Moszkvában nem kell sokat keresgélni, ha az ember egy kis (vagy jó sok) luxust akar. A Manyezsnaja (Manézs) tér és a Vörös tér környékén rengeteg luxusétterembe és bárba ütközhetünk, de a Tverszkaja utca is híres az üzleteiről. A Kitaj-gorod városrészben található Tretyjakovszkij Projezd is megér egy látogatást, de legbiztosabbra a legnagyobb és luxuskategóriás GUM-ban (a Vörös téren) és a tőle nem messze fekvő CUM bevásárlóközpontokban megyünk. Ha vásároltunk, akkor azért, ha nem, akkor annak okán igyunk meg egy jó feketét a ragyogó Café Cum-ban a 4.emeleten.

AFP / Vladimir Pesnya

Ha Moszkvában vagyunk, ne hagyjuk ki az egyedi hangulatú Krisha Mira tetőteraszt. Szigorú ajtónállók, elektronikus zene és tűznyelő táncosok biztosítják a szürreálisba futó éjjeleket. Miközben egy koktéllal a kezünkben elmerengünk a városi fényekben úszó Moszkva folyón, észrevétlenül is felvesszük a ritmust a lokálpatrióta bulizókkal.

Mielőtt elhagynánk a várost

Nem szabad Moszkvától elbúcsúzni a Puskin Kávézó (Café Pushkin) látogatása nélkül. Mikor már feladnánk sétánkat és visszatérnénk a hotelbe, jusson eszünkbe, hogy a Puskin térnél fekvő kávézó és étterem éjjel-nappal nyitva áll vendégei előtt. Az orosz étterem falai egészen 1825-be repítenek vissza minket, ahol mi magunk is 19.századi orosz nemesnek fogjuk érezni magunkat. Öt csillagos stílusa és kínálata, kifogástalan modorú pincérei és orosz süteményei (blinchiki!), kaviárjai vagy vodkái (Ruskiy Standart!) felejthetetlenek és messze a legjobbak a városban.

34 300 hektárnyi zöldövezet, 96 park és 18 kert gondoskodik Moszkvában a városiak nyugalmáról. A Gorkij parkot 1928-ban hozták létre, Makszim Gorkijról kapta nevét. Piknikező, sétáló, sportoló emberek, tavak, tánctér, teniszpálya és egy 15 000 férőhelyes szabdtéri színház is található benne. Ha stílusos belépőt szeretnénk, a Park Kultury metróállomás felől érkezünk, a park hatalmas kapuján keresztül.

+ tipp:
Az autós közlekedés helyett válasszuk a tömegközlekedést, azon belül is a jól kiépített metróvonalakat, az állomások a belsőbb kerületekben gyönyörűek.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!