szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy honlap férfiakkal kitöltetett tesztjéből kiderül, a válaszadó magyar férfiak számára a humor, az önállóság és a lovagiasság a legfontosabb érték, és nem gondolják, hogy ha valaki macsó, vagy uralkodó természetű, az lenne a férfias. Meglepő eredményei lettek a Nagy Férfitesztnek!

A Férfiak Klubja honlap tesztjét 7491 férfi töltötte ki, a válaszadók zömében 24-45 közöttiek voltak, bár bőven akadtak fiatalabbak, illetve 65 év felettiek is a válaszadók között. Az eredményekből kiderült, hogy a válaszadó férfiak kétharmada szerint a férfiak többsége nem dominanciára, inkább méltó elismerésre vágyik, sőt, az idő előrehaladtával egyre kevésbé lesz fontos a dominancia a férfiak számára.

A teszt választ keresett arra is, hogy melyek a legfontosabb maszkulin értékek. Az első helyet a humoros szerezte meg 77,6 százalékkal, szorosan mögött az önálló (76,2 százalék) és a lovagias (71,8 százalék) következett. Negyedik helyre meglepő módon a hűséges futott be, amit majdnem a válaszadók kétharmada jelölt meg férfias értékként, bár ez az arány a 65 év felettieknél lecsökkent 44 százalékra. Az ötödik legnépszerűbb értéknél, a gyengédségnél eltérő volt a tendencia: a fiataloknak csupán 58, az idősebbeknek pedig 70 százaléka gondolta fontosnak.

Macsónak, uralkodónak és szolgálónak lenni viszont a férfiak többsége szerint egyáltalán nem férfias, annak ellenére, hogy az első két értéket a közvélemény egyértelműen a férfikép részének tekinti. Ahogy a humor volt az egyértelmű győztes, úgy a szolgáló az egyértelmű vesztes a férfiértékek felmérésben.

Instagram

A tesztben az összes válaszadó majdnem háromnegyede szerint a mai 15-25 évesek generációjának értékei térnek el leginkább a többi férfiétól, de maguk a fiatalok is ugyanígy vélekednek saját magukról. Az értékeket és férfiszerepeket a válaszadók fele szerint viszont a médiából tanulják a fiatalok.

A tesztben akik már férjek és apák voltak, minden területen elégedettebben nyilatkoztak az átlagnál, bár az is kiderült, hogy a kitöltők harmada szerint gyerekkorában egyáltalán nem gondolkodott azon, milyen apa vagy férj lesz. Aki igen, annak az apaszerep könnyebbnek tűnt gyerekként, mint a férjé. A “mi leszel, ha nagy leszel” már jobban lekötötte a kisfiúk fantáziáját, és a válaszadók majdnem fele bízott abban, hogy felnőttként elégedett lesz a munkájával.

A tesztben a legelégedettebb életkor az 55 év körüli apáknál kezdődött, amikor a szabadidő minősége a válaszadók szerint olyan szintet ér el, ami még a fiatalok elégedettségét is túlszárnyalja. A kérdőív alapján az apaság optimistábbá tesz az élet különböző területein, de a munka terén a kérdőívet kitöltőknek csak a szűk harmada elégedett, a fele pedig csak átlagosan vagy nagyjából. Szabadidő terén hasonló a helyzet, körülbelül 50 százalék azt érezte, hogy lehetne még javítani. A fiatalkori elégedettség 45 éves korig folyamatosan csökken, és az összes válaszadó mindössze szűk egyötöde volt csak teljesen elégedett. 

Azok, akik elégedettek magukkal, illetve azok, akik már apák, általánosságban véve arányaiban mindenhol 4-5 százalékkal pozitívabb, optimistább válaszokat adtak. Ebben az esetben ezek a férfiak nemcsak magukról, de a többiekről és a férfivilág helyzetéről is jobb véleménnyel voltak

A válaszadóknak csak a kisebbsége gondolta úgy, hogy „a férfi a teremtés koronája, és a férfiak ezt érvényesíteni is tudják”, illetve „férfiuralom van, és ezt a férfiak érvényesíteni tudják”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!