szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miért veszélyes a tangapapucs, azon túl, hogy hatalmasat eshetünk benne? Milyen betegségeket okoznak a nyakpántos topok és a kényelmetlen bikinifelsők? A tanga miért lehet felelős a leggyakoribb nőgyógyászati problémákért és intim fertőzésekért? – Összeállításunkban kiderül, mely nyári ruhadarabok viselését nem szabad túlzásba vinni, vagy már alapvetően érdemes elkerülni.

1. Tangapapucs

Rossz hírünk van, mert a nyár kedvelt strand, egyben utcai viselete, a tangapapucs gyakori használata hosszú távon nagyon komoly problémákat okozhat. A vietnami és flip-flop papucs néven is emlegetett lábbeli egyrészt nem tartja a bokát, amivel könnyen ízületi panaszokat okozhat, másrészt lépés közben nem a sarokra helyezi a testsúlyt, hanem a talp külső részére, ami hosszú távon szintén problémákat okozhat. A tangapapucs hordása akkor különösen veszélyes, ha laza a pántja, mert a lábujjakat természetellenes helyzetbe merevíti azáltal, hogy folyamatosan kapaszkodnak a pántba. Ez is lábízületi problémákat okozhat. Arról nem is beszélve, hogy nagyon könnyű megbotlani benne, aminek bokaficam, súlyos esetben lábtörés lehet a vége.

AFP / Toru Yamanaka

2. A merevítős bikini felső

Természetesen nem csupán a bikinifelső, a mindenkori melltartó kiválasztásában is elsődleges szempont, hogy támaszt nyújtson a mellnek és tehermentesítse a hátat. A melltartó mérete akkor jó, ha megfelelően illeszkedik a háta és a mellrész, a melltartó elülső része pedig ráfekszik a mellkas csontjaira. A kezeket felemelve a mellek nem csúszhatnak ki belőle, letekintve pedig fazontól függetlenül fedik őket. Bár sokan gondolnak rá polcként, nem az: jó, ha kicsit nagyítja a melleket, a push-up melltartónak is kényelmesnek kell lennie, és nem nyomhatja össze a kebleket. A merevítő könnyen elszoríthatja a mellszövet alsó részét, ami gyulladást és fájdalmat okozhat.

3. Nyakpántos felsők

Ha tehetjük, a nyár során ne hordjunk túl sokat nyakpántos melltartót, bikinifelsőt és topot, főleg ha nagyobbak, nehezebbek a melleink. A nyakra eső terhelés izomfájdalmat okozhat, mert olyan pozícióba merevít, amiben előrehajlik a mellkas, a vállak pedig beesnek. Ez pedig gyakori nyak-, hát- és vállfájdalmat eredményez.

4. A szűk tanga

Nyáron az áttetszőbb, világosabb anyagokból készült szoknyák és ruhák alatt jobban mutat a szűk tangabugyi, és a strandon is figyelemfelkeltő viselet lehet a tangás bikini, azonban csak óvatosan, a higiéniára nagyon ügyelve szabad hordani. A szűk tanga vékony pántja dörzsöl és bevág, ezért gyulladást okozhat a nemi szervek környékén. Ezen túl megkönnyíti a baktériumok eljutását a végbél irányából a hüvely felé: formája ideális a kórokozók "utaztatásához". A tanga közvetítésével akár a gombák, a coli- és hozzá hasonló bélbaktériumok is okozhatnak nőgyógyásztati fertőzést.

Instagram / Derek Blasberg

5. Túlméretezett táskák

Amint Karl Lagerfeld 2012-ben kiküldte a kifutóra a Chanel „Hula Hoop táskáit”, azonnal átírta a táskadivatot: világszerte óriási táskák jelentek meg a nők oldalán. A hatalmas táskák divatja idén nyáron is masszívan tartja magát, azonban érdemes tisztában lenni azzal, hogy cipelésük komoly egészségügyi kockázatokat hordoz magában. Egy jól megpakolt óriástáska hosszú távú viselete igazi súlyemelő mutatvány, főleg, ha egyoldalú: növeli az izomterhelés és a fájdalom esélyét a nyakban, a vállakban és a hát felső részében – de akár fejfájást is eredményezhet. Figyeljünk arra, hogy ne töltsük túl a táskánkat, ha hordjuk, akkor a fülénél, ha pedig a vállunkon kell vinnünk, akkor váltott vállon hordjuk!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!