szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyes felmérések szerint a magyar lakosság kilencven százaléka idő előtt elveszítheti a fogait egy örökletes fogágybetegség, a parodontózis következtében. Aki ebben szenved, annak akár már harmincöt-negyven éves korában kihullhatnak a fogai. A szakemberek szerint a felvilágosító munkára nagyon nagy szükség lenne, mert általános tapasztalat, hogy a lakosság körében jelentős az információhiány a témában. – Jó hír azonban, hogy most egy új technológiával könnyen, gyorsan, fájdalommentesen lehet javítani a problémán.

Adrienn negyvennégy éves volt, amikor szembesülnie kellett vele, hogy örökletes fogágybetegsége miatt már fiatalon elveszítheti a fogait. Fogorvosai éveken át nem vették komolyan a panaszait, azzal nyugtatták, hogy remek kivehető fogsort készítenek számára. Miközben a köznyelvben fogínysorvadásként emlegetett betegség jól kezelhető, és kellő odafigyeléssel, akár évtizedeken át el lehet kerülni a foghullást.

„A parodontózis egy folyamat. Először tapadásvesztés történik, ami azt jelenti, hogy a fognyaknál a nyálkahártya elenged, nem zár már tökéletesen, itt bemegy a lepedék a fognyak alá, amit nem tudunk jól tisztítani. Így a lepedék kalcifikálódik, és fogkő képződik. Ez okozza a krónikus gyulladást, melynek következtében a csont kezd sorvadni, visszahúzódni, az íny pedig ezt követi” – mondja Csák Csaba szájsebész, a győri Dent Art Klinik vezetője.Az íny alól a fogkövet otthon nem tudja senki mechanikusan eltávolítani, semmilyen fogkrémmel, szájvízzel. A dentálhigiénikus tudja leszedni állcsontonként 20-30 perc tisztogatással, speciális eszközökkel, ultrahangos műszerrel. A szakember szerint így megszüntethető a gyulladás, és évtizedekkel tovább megmaradhatnak a páciens saját fogai. Ennél azonban már modernebb, alternatív módszer is létezik azok számára, akik súlyosabb parodontózissal élnek.

Az implantológia legmodernebb technológiája, az All-on-4 módszer alapja, hogy az implantátumokat az állcsontok elülső részébe helyezik be, ahol nem képez akadályt az alsó állcsontban az állkapocsideg, a felső állcsontban az arcüreg. A hátsó implantátumokat harmincfokos szögben döntve ültetik be az arcüreg vagy az állkapocsideg elé, az implantológusok így alakítanak ki hátul alátámasztási pontokat, fájdalmas és költséges csontpótlás nélkül.

A behelyezett implantátumok legtöbbször azonnal terhelhetők: egy napon belül tíz fogból álló műanyag ideiglenes hidat tudnak azokra csavarozni. Így a páciens a kezelés alatt nem fogatlan, kivehető fogpótlást nem kell viselnie, a három-négy hónapos gyógyulási idő alatt élheti a megszokott életét. A gyógyulási idő után – újabb műtét nélkül – csak lecsavarozzák az ideiglenes hidat és öt nap alatt elkészül a tizenkét tagú teljes porcelán körhíd-fogpótlás. Az eljárás akkor is kivitelezhető, ha a fogakat már régebben eltávolították.

Az új módszer megspórolja a csontpótlás árát és gyógyulási idejét. Kevesebb implantátum szükséges, így sokkal olcsóbb. A speciális technika további előnye, hogy azonnal rögzített ideiglenes hidat kaphat a beteg. Végeredménye, hogy a páciens egy esztétikus, nem kivehető, fém-kerámia hídpótlást viselhet, mely hűen visszaadja az eredetei fogak formáját, esztétikáját, funkcióját” – mondja Csák Csaba implantológus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!