szerző:
Vörös L. Andrea
Tetszett a cikk?

Hiába, hideg van, és legegyszerűbb egy helyen beszerezni mindent karácsonyra. Ám az erre kitalált plázák ebben az időszakban zsúfolásig telnek. De vannak olyan szegletek, ahol szusszanhatunk egyet, ha már üvölt a gyerek, tajtékzik a férfi, és idegroncs a nő. A teljesség igénye nélkül felkerestük Budapest plázáit, és megpróbáltunk elbújni a tömeg elől. Hihetetlen, de sikerült.

Már az autónknak alig találni helyet advent idején a plázák parkolószintjein, így már eleve stresszesen indul a bevásárlás. Aztán kerülgetni kell a népet, és sorban állni a kasszánál, miközben az orrunk elől vitték el a kiszemelt ajándékot. Nehéz megőrizni a hidegvérünket a hömpölygő tömeget látva. Pedig minden bevásárlóközpontban van olyan hely, ahol kicsit elbújhatunk. Jellemzően ezeken a helyeken ügyelnek arra, hogy kívül maradjon az őrült tobzódás, és ha még nincs is teljesen elzárva, a dizájnnal, a bútorok elhelyezésével, a dekorációval és a világítással teremtik meg az intimebb atmoszférát.

Túry Gergely

Tehát nem a food courtra gondolunk, amely még zsúfoltabb – és Isten mentsen az éhezők viadalától. Megkerestük azokat a vendéglátóegységeket, amelyek szeparéként funkcionálnak a plázában.

(Miért nem kapunk pacalpörköltet a magyar plázákban? – Olvassa el cikkünket a plázás gasztrokultúráról!)

Az Arénában két étterem is található, amely átment a vizsgán, az Okay Italia bár nyitott, dús növényzettel zárja ki a külvilágot (ugyanezt a megoldást választotta az Árkádban is az olasz étterem), az Il Treno pedig a földszinten az üzletek között tud némi magányt biztosítani.

A Westendben a Fridays és fölötte a Leroy közkedvelt hely, előbbiben boxokban ülhetünk, a másikat kellően elsötétítik, így bizalmas helyszíne lehet kis pihenőnknek. Nemrég nyitott az első emeleten a Haagen Dazs híres belga fagyi egy nyitott terű egységet, amelynek az asztalait a vészkijárat fölé helyezték, így nincs a plázázók főáramában, miközben a kissé túlárazott fagyit és kávét fogyasztók élvezhetik a Váci út felé nyíló kilátást is.

A Mammutban ügyeltek arra, hogy a vendéglátás ne egy egybenyitott térben legyen, itt nincs nyugati értelemben vett food court, és mindkét részében különálló üzlethelyiségeket kaptak a vendéglátóhelyek, sőt a Mammut II.-ben a legfelső szint kizárólag a kikapcsolódásról szól, ott található például a bowlingterem, amely jó alternatíva a karácsony előtti ideges rohangászásra.

Túry Gergely

Az Allee-ben és a MOM-ban több étteremnek (az előbbiben például a Gringos Amigos és a Leroy, utóbbiban a Paulaner Sörház vagy a Vapiano) van kívül is bejárata, ha el szeretnénk különülni, érdemes arról az oldalról megközelíteni, ahol kevesebben ülnek.

A Duna Plaza az egyik legrégibb bevásárlóközpont Pesten, az első emeleten a liftek mögött telepedett meg a Costa Coffee, vendégei teljesen elszeparálva helyezkedhetnek el, kilátással a pláza kellős közepére. Ugyanezt sajnos a Pólus Centerben nem tudták megoldani, mert bár a kávézólánc tagja nem az étkezdék között helyezkedik el, a folyosón kialakított kis sziget nem különül el eléggé, sőt mivel az egyik bejárattal szemben helyezkedik el, a befelé áramló tömeg kifejezetten zavaró lehet.

A Corvin Plázában nem is törekedtek arra, hogy legyen hol megbújni, itt erre a Corvin sétányon található legkülönfélébb ízlést kielégítő éttermek, borozók, kávézók szolgálnak, mint a Grund, a Gólya, a Wiener Szalon vagy a vinoWonka, a Corvin mozival szemben pedig ott a közönségkedvenc Cserpes Tejivó.

Van ötletünk arra is, mit csináljon a gyerekkel a karácsonyi bevásárlás alatt – Olvassa el erről szóló cikkünket!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!