szerző:
Fekete Felícia
Tetszett a cikk?

Kisgyerekkel vásárolni gyakran rémálom lehet. Vagy sír, vagy fázik, vagy izzad, vagy végig etetni kell és nem fog ebédelni, vagy ájultan alszik a babakocsiban és kihagyja a délutáni alvást. Ha már jár, akkor elfárad és hisztizik, mindent meg akar venni, vagy csak unatkozik. Mi a megoldás az elkerülhetetlen, decemberi plázakörútra, ha a nagymama nem ér rá, és bébiszitterünk sose volt, azt viszont eldöntöttük, hogy idén nem visszük magunkkal a totyogó gyerekünket?

Valahol már állítólag létezik a gyerekbarát pénztár, ami fantasztikus ötlet, csokimentes, rágómentes, hisztimentes. Sajnos a közelünkben ilyet nem találtunk, ezért nem ússzuk meg a nyivákolást a kasszánál, ha családostul megyünk bevásárolni. Aki nem bírja, de nincs lehetősége nagymamára, bébiszitterre vagy nagyobb testvérre bízni a kicsit, annak is van lehetősége nyugodtabb körülmények között letudni az adventi rohangálást. Tele vannak a plázák játszóházakkal, de a legtöbb szülő nincs tisztában vele, hogy ezek milyen szolgáltatásokat nyújtanak. Facebookos anya-csoportok alapján úgy tűnik, hogy az általánosan elterjedt vélemény szerint a játszóházakban kisgyereket (3 év alatt) csak felnőtt kísérettel vállalnak.

Pedig egyre több bevásárlóközpont gondol arra, hogy gyermekfelügyeletet biztosítson a vásárlók számára. (Egy ausztrál felmérés szerint a kisgyerekes anyák 98%-a tér vissza abba az üzletbe és üzletközpontba, ahol vigyáznak a gyerekére.)

Gyermek a vásárban
MTI / Filep István

Persze sok magyar anyuka nem szívesen bízza idegenre a gyerekét, ha meg 3 év alatti gyermekről van szó, akkor ezt egyenesen felháborító ötletnek tartja. Persze nincs is a köztudatban, hogy hogyan működik ez a gyakorlatban.

Fekete Éva, egy játszóházlánc tulajdonosa már 13 éve működtet különböző bevásárlóközpontokban gyermekmegőrzőt, amely mozgás- és készségfejlesztő centrum is egyben 1-10 éves korú gyerekeknek. "A játékok, amiket használunk, egy dán pszichológus játéktervei, és Huba Judit fejlesztő pedagógus tanácsára alakítom ki és veszem meg az összes eszközt, mert hiszek abban, hogy a szabad játék fejleszt a legjobban. Ez a szívügyem is, ezért lehetőséget biztosítunk az állami gondozottak, gyengén látók, autisták, hiperaktív gyerekek számára is, akik ingyen járnak, hétköznap, csoportosan."

A három év alattiak esetében a szülőnek két nappal előtte kell szólni, hogy mennyi időre szeretné otthagyni a kisgyereket és mikor jön érte. Adventi időszakban van nagymama és kismama bérlet, és külön adventi bérlet a bevásárlások miatt, ilyenkor alkalmaznak egy fejlesztő pedagógust is, aki a szülők rendelkezésére áll.

Ha mégsem ezt a megoldást választanánk, és kisgyerekkel vágunk neki a bevásárlásnak, hasznos lehet, ha magunkkal visszük a gyerek kedvenc mesekönyvét és játékát. Jó, ha felszerelkezünk egy kis étellel és itallal is, meglehet, hogy szükség lesz rá.

Fontos az időzítés is: akkor menjünk, amikor kevesebben vannak a bevásárlóközpontokban, kerüljük például estefelé vacsora előtt: akkor már mindenki más is fáradt és éhes, nyitáskor viszont még szerencsésen elkerülhetjük a tömeget.

Kérje ki a gyerek véleményét!  Hadd válasszon bizonyos dolgokban: karácsonyi díszek színe, ajándékzacskók mintája, szaloncukor ízesítése. Büszke lesz magára és kevésbé unatkozik.

Tömeg a Vörösmarty téren
Stiller Ákos

Ha mégis inkább távol szeretné tartani a gyerekét a stresszes, plázás közegtől, de nincs a családban senki, aki vigyázna rá, nézzen körül a baráti társaságban. Megbeszélhetik barátnőkkel, hogy naponta felváltva vigyáznak a gyerekekre. Ezzel a megoldással mindenki jól jár, a gyerekek ismerik egymást, nem kell idegenekkel lenniük. És hogy elkerülje a stresszt, amikor önre kerül a sor a gyerekvigyázásban:

Olvassa el 21 tippünket a karácsony stressz ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!