HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Minden kamaszgeneráció megkapja a kritikát, hogy más, mint a korábbi. A maiak talán még több mindenben különböznek. Sokan mondják, hogy felborultak a nemi szerepek, a lányok lényegesen rámenősebbek, a fiúk visszahúzódóbbak.

Sosem az a kérdés, mivel lehet támadni a tiniket, inkább az, mivel segíthetjük őket abban, hogy a kamaszkorukat annak minden nehézségével együtt a legteljesebben tudják megélni. Mit tehetnek a felnőttek azért, hogy a saját bőrükben jól tudják érezni magukat, még abban a korban is, amikor ez talán a legnehezebb feladat? Mihez kezdjünk a nemi szerepek összemosódásával, egyáltalán kell-e bármit kezdeni vele?

Legelőször is, egy gyerek jóllétének az alapját azzal adhatjuk meg, hogy elfogadjuk olyannak, amilyen. Vannak lányok, akik már ovis korukban is inkább fiús játékokat játszanak, rámenősebbek, mozgékonyabbak, verekedősebbek, nehezebben illeszthetők be a tipikus lányos sémába. A nem átlagos lányokat a szülők, pedagógusok sokkal jobban fogadják, mint amikor egy fiú nem elég fiús.

Sémákba erőltetni
Shutterstock

Ha egy fiú babát fog a kezébe, ha nem szeret focizni, ha csendesebb, félénkebb, a felnőttek pánikszerű reakciókat tudnak adni a viselkedésére. Sokszor hallom, hogy a szülők focicsapatba egy kemény edzőhöz adják be, hogy segítsen „rendes férfit” faragni belőle. A fiúkat mindenáron erőteljesen bele akarjuk passzírozni egy sémába, az elvárások velük szemben nagyon merevek. Ezzel sok kisfiú gyerekkorát, és sok kamaszfiú fiatalkorát nehezítjük meg.

Minél inkább erővel akarunk faragni valakiből valakit, fiúból férfit, zárkózott gyerekből nyitottat, szorongó gyerekből rámenőset, eleven gyerekből nyugodtat, lázadó tiniből jó kislányt, annál inkább azt üzenjük neki, hogy nem vagy elég jó úgy, ahogy vagy. Ez az érzés végigkíséri a gyerekek minden korszakát, gyerekkoruk minden fontosabb állomását, és rettentően megnehezíti a kamaszkort. Ebben a korban ugyanis még a legkiegyensúlyozottabb gyerekek is átmenetileg talajvesztetté válnak, hiszen keresik az identitásukat.

Annak a gyereknek, akivel a környezete azt érezteti, hogy nem elég jó, hogy változnia kell, ez az identitáskeresés, ez a talajvesztettség kifejezetten embert próbáló feladat lesz. Minél jobban érzi magát egy kamasz a saját bőrében, annál könnyebben vészeli át ezt a cseppet sem könnyű, labilis korszakot.

Olvassa tovább Sebestyén Eszter pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, mely a nemek, a nőiesség, férfiasság témáival foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, megajándékozzuk Susan Quilliam Hogyan válasszunk társat? című könyvével. Aktuális számunkat meg is rendelheti.

 

 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!