HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Ha igen, ideje kétségbe vonni őket – könnyebb lesz az élete.

A TED-konferencián előadott beszéde után világsztár lett a texasi szociológus, Brené Brown. A magyarul is olvasható szerző életvezetési könyveit elkapkodják, többek között azért is, mert az elsők között emelte közbeszéddé a szégyen, a sebezhetőség tabutémáit.

Lássuk, mit tart ő a sebezhetőség négy mítoszának, és mit gondol róluk.

1. A sebezhetőség gyengeséget jelent.

A legszélesebb körben elfogadott és egyben a legveszélyesebb tézis. Szeretjük látni mások igazi valóját, de félünk láttatni magunkban. Félünk, hogy igazi énünk nem elég – hogy amit mi fel tudunk ajánlani, az édeskevés.

2. Nem vagyok sebezhető.

Mikor úgy teszünk, mint akik elkerülhetik, hogy megsértsék őket, olyan viselkedést erőltetünk magunkra, ami összeegyeztethetetlen a személyiségünkkel. A sebezhetőség megtapasztalása nem választás kérdése – csak azt választhatjuk meg, hogyan reagálunk, amikor például bizonytalansággal vagy érzelmi árulással kerülünk szembe.

3. Megoldom egyedül.

A sebezhetőség megismerése nem az a fajta utazás, amire egyedül indul az ember. Olyan emberekre van szükségünk, akik engedik, hogy a létezés új útjait próbáljunk keresni önmagunkhoz, anélkül, hogy ítélkeznének felettünk.

4. A bizalom megelőzi a sebezhetőséget.

Nem létezik olyan teszt, olyan műszer, amely jelezné, mikor biztonságos megmutatni magunkat. A bizalom a sebezhetőség terméke, melynek kialakulása időbe telik, sok munkával és figyelemmel, teljes elköteleződéssel jár.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, melyben lelki ellenálló képességünkkel foglalkozunk. Keresse az újságosoknál vagy rendelje meg!

Kezdje az új évet pozitívan! Nézze meg előfizetési ajánlatainkat, amelyekben HVG Könyvet kap a HVG Extra Pszichológia magazin mellé.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!