HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Teljesítményszorongás és kötődés – két olyan lelki jelenség, amely képes meghatározni a társunkhoz, a szexualitáshoz való viszonyunkat.

Hajlamosak vagyunk a szexre úgy gondolni, mint alapvetően testi folyamatra. Ezzel szemben a szexualitásunk nagyon összetett, amelyben egyszerre vannak jelen testi, lelki, mentális és társadalmi hatások. Ahogy a szexuális működés, a szexuális problémák is csak a társadalmi meghatározottság szerint értelmezhetők.

A vágyak és a nemi szerepek is mind társadalmi hatások által formálódnak, nem lehet önmagukban vizsgálni őket. Míg például a színes harisnya viselete 500 évvel ezelőtt még férfiasnak tűnt, ma már viszonylag kevés nő képzeli el a számára ideális férfit ebben a viseletben. Mindez csupán a pillanatnyi társadalmi folyamatok kérdése, nem biológiailag meghatározott.

Rendelje meg online!

Ugyanígy változó, hogy mire irányul a szexuális vágy, miből áll a szexuális viselkedési repertoár, mi a szex célja, milyen formái vannak, és mindezekkel együtt jelentősen hat a kultúra arra is, hogy mit tekintünk szexuális problémának. Nem is olyan rég a női orgazmust bűnnek, a női vágyat betegségnek tekintették, és igen sokáig úgy vélték, hogy női orgazmus nem létezik, és a nő számára a szex szükséges, elviselendő rossz.

Ezzel a szemlélettel például a korai magömlés nehezen értelmezhető, hiszen ha a nő számára a szex nem jó, csak el kell viselni, akkor miért is lenne baj, ha a férfi hamar eléri az orgazmust. Ugyanakkor a mai világban – amikor a szexuális élmény igénye a nők részéről is természetes –, ha egy férfi túl gyorsan jut el az orgazmusig, arról azt gondoljuk, hogy megfosztja partnerét a szeretkezés tartalmas élményétől. Így létrejön a korai magömlés problémája, amely korábbi korokban nem volt értelmezhető.

A társadalmi, kulturális és testi, biológiai folyamatokon túl nagy horderejű a lelki, pszichológiai folyamatok hatása a szexuális működésünkre. Ezek igen sokrétűek, és számos olyan tényezőt találhatunk, amelyek elősegítik vagy gátolják az örömteli szexuális életet. Nézzünk meg ezek közül kettőt: a teljesítményszorongást és a kötődést.

A teljesítményszorongás csapdája

A szexuális működéshez számos szorongás kapcsolódhat. Az egyik legjelentősebb a teljesítményszorongás, amelynek sokféle gyökere lehet. Például amikor a legmélyebb sémáink azt mondják, hogy akkor vagyunk szerethetők, ha megfelelően teljesítünk, vagy fel kell adnunk önmagunkat, és le kell mondanunk az igényeinkről azért, hogy elfogadhatók legyünk. Így a szexuális helyzetet jelentős teljesítményelvárásokkal élhetjük meg.

Ez ahhoz vezet, hogy nem tudjuk önfeledten átadni magunkat az élménynek, hanem a teljesítményünket figyeljük az együttlét közben is. Ez egyrészt elrontja az élményt, hiszen nem átélünk, hanem teljesíteni igyekszünk, másrészt pedig paradox hatása éppen az, hogy a testi funkcióink kevésbé működnek.

Olvassa tovább Füredi Krisztián szexuálpszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!