HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Hol a helye a szüleinknek a párkapcsolatunkban? Van esély arra, hogy átírjuk a tőlük örökölt mintákat? Tévhitek övezik ezt a témát, amelyeket L. Stipkovits Erika pszichológus új podcastjában igyekszik feloldani.

Szüleink, gyerekkorunk és családi környezetünk jelentős hatással van arra, milyen minták alakulnak ki bennünk. Ezek a minták és az, ahogy a szüleink reagáltak a vágyainkra, a szükségleteinkre, egész életünkben elkísérnek minket. Meghatározzák, milyen felnőtté válunk, és azt is, miként választunk társat – hangzott el a Mi, együtt című podcast-sorozat második adásában.

L. Stipkovits Erika és Szörnyi Krisztina, a HVG Extra Pszichológia magazin főszerkesztőjének hatrészes, a magazin YouTube-csatornáján is nézhető podcast-sorozatának alapját a klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta nemrég megjelent, azonos című könyve adja.

Kiegészítő igények

Előfordulhat, hogy olyan párt választunk, akinek a viselkedése, reakciói és személyisége nagyon hasonlít a szüleinkére – általában az ellenkező nemű szülő mintáját követve. De megtörténhet, hogy a velünk azonos nemű szülő karakteréhez hasonló társ mellett érünk révbe.

Párválasztásunk során jelentkezhetnek (természetesen tudattalanul) kiegészítő igények is – mondta el L. Stipkovits Erika. Ha gyermekként nem élhettünk meg valamit, ezt felnőttként a párunk által kísérelhetjük meg. Jó példa erre a gyermekkorban meg nem élt dominancia, amelynek nyomán alárendelődő párt választhatunk, akinek a viselkedésében egyszerre élhetjük meg saját alárendelt helyzetünket, de a vágyott dominanciát is.

Az önismeret ereje

Rendelje meg online!
HVG Extra Pszichológia

A szakértő ugyanakkor mindenkit biztat: igenis van remény a transzgenerációs minták meghaladására, amelynek nélkülözhetetlen eszköze az önismeret. A minták feltárása és a velük való eredményes munka érdekében fontos, hogy felismerjük érzelemhiányainkat és terápiás úton megdolgozzuk őket.

Két szempontot érdemes figyelembe venni. A negatív mintákat célszerű azonosítani, megdolgozni és (amennyire ez lehetséges) átírni, de nem szabad elfeledkezni a pozitív mintákról sem: éljük meg és értékeljük őket. Az önismeret pedig nem azt jelenti, hogy egy bizonyos pont után minden tökéletes lesz az életünkben, hiszen nem írható át minden rossz beidegződés és minta. Sokkal inkább arról van szó, hogy megfelelő önismeret és önreflexió birtokában önazonosabbak tudunk lenni saját magunkkal.

L. Stipkovits Erika valós példák segítségével mutatja be a szülő- és a pártípusokat, és a család dinamikájában betöltött szerepeket. Tükröt tart elénk, amelybe belenézve kénytelenek vagyunk átgondolni, vajon képesek voltunk-e valóban felnőni, leválni a saját szüleinkről, vagy éppen hol tartunk ebben a folyamatban. A legfontosabb cél, hogy szét tudjuk választani apánk és anyánk szülői szerepét emberi mivoltuktól, és annak lássuk őket, amik: hozzánk hasonlóan mintákat, örökségeket hordozó embereknek.

Temesvári Orsolya

Az első, az önismeret és a párválasztás kapcsolatáról szóló adást itt hallgathatja meg.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben hatással, befolyásolással és a manipulációval foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!