HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Van, hogy egyszerre távolodnak el a párok, hogy levegőhöz jussanak, és van, hogy az egyik oldal húz bele. Amíg nem szakad szét a harmonika, addig lehet segíteni, hogy a diszharmóniából harmónia szülessen.

És boldogan éltek, amíg meg nem haltak. Gyakran végződnek ezzel a mondattal a mesék, mintha a véglegesnek elképzelt elköteleződés (összeköltözés, esküvő) utáni élet már nem jelentene kihívásokat, nem lennének problémák.

Talán azért nem, mert ott a próbatételekkel, az öreg király teljesíthetetlennek tűnő hétpróbáival, a királykisasszonyt fogva tartó külső, belső sárkánnyal, a ki a jobb, erősebb rivalizálás végeláthatatlan elvárás-feladat spiráljával még a fényes elköteleződés előtt megküzdenek a párok.

Rendelje meg online!
HVG Extra Pszichológia

A feladatok teljesítése közben érettebbekké, magabiztosabbakká válnak, elfogadóbbak lesznek a párjuk, saját maguk gyengeségeivel, erősségeikkel, megtanulnak együttműködni külső, belső segítőikkel, egymással. Így az élet kihívásai nekik már megoldandó feladatok, és kevésbé mindent felborító krízisek.

A való életben ezek a próbatételek krízisekként jelennek meg a párkapcsolatokban, különösen azokban, amelyek gyors összeköltözéssel kezdődnek, és/vagy a hosszú évekig tartó, ki nem mondott célú együttélés alatt úgy élnek, mintha nem lennének sárkányok, erőpróbák, öreg királyok.

A párkapcsolat szakaszai

Ellyn Bader és Peter T. Pearson amerikai pszichológusok 1998-ban a párkapcsolatokról mint fejlődési folyamatról írtak, melynek szakaszai hasonlítanak a Margaret Mahler magyar származású pszichológus által elnevezett anya-gyermek kapcsolat fejlődési szakaszaihoz.

Mind feladataikban, mind kisebb-nagyobb kríziseikben a szimbiózistól a leváláson át két autonóm személyiség kapcsolatáig. A szakaszok az alábbiak:

1. Szimbiózis vagy szerelem
2. Differenciálódás
3. Gyakorlás
4. Újraközeledés
5. Érett párkapcsolat

A szimbiózis bűvölete

A szerelemnek, főleg az első látásra szerelembe esésnek sok a tudattalan összetevője: vagy a kora gyermekkori szimbiózis élményét fedezi fel benne a lelkünk, vagy annak hiányait szeretné pótolni. A szerelmi összeolvadás érzelmi határtalanságában szinte megszűnik az Én és a Te, a szerelmesek egymásra hangolódása hasonlít a korai anya-gyermek kapcsolathoz, a szimbiózishoz.

Ebben a fázisban a pár tagjai megérzik a másik szükségletét, rágyönyörködnek egymásra, egymás pozitív tulajdonságait, a hasonlóságaikat veszik észre. Keresik a másik közelségét, megélhetik a teljes elfogadást, szépnek, jónak, mindenhatónak érzik magukat ebben az egységben, akik előtt nincsenek akadályok. A pszichológia pozitív pszichózisnak nevezi, amikor ebben az örömteli, elvarázsolt állapotban elvész a realitáskontroll.

„Mekkora métely, mekkora hatalom” – énekli Kiss Tibi, a Quimby énekese Senki se menekül című dalukban. Igen, de a következő sorhoz – „Annyira mar meg, mennyire akarom” – már a szerelemből kiképzettnek, nagyon tudatosnak vagy kevésbé szerelmesnek kell lenni. Kicsi a tudatos befolyásolás esélye.

Olvassa tovább Dr. Balogh Klára orvos, pszichoterapeuta cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben a bizonytalan jövőre való felkészüléssel foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!