HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Objektív és szubjektív különbségek is állhatnak egy pár útjába, ha a státuszukról van szó. Persze minden áthidalható, ha jó szándékkal, szorgos lelki munkával viszonyulunk az eltérő pozícióhoz, fizetéshez és a többihez.

Az elmúlt években megismerhettük az úgynevezett „informatikus férj” helyzetet. A tanártüntetések kapcsán terjedt el a kifejezés, valójában a jól kereső állás szinonimájaként (pénzügyes feleség is lehet), amikor a pár egyik tagjának a bevételéből el tudják látni az egész háztartást.

A státuszkülönbségek – akár a keresetre, a szakma presztízsére, vagy másra vonatkoznak – hatással lehetnek arra, hogy a pár két tagja között távolság keletkezzen, a lelki társ viszonylatában is. Minden esetben a felek személyisége és hozzáállása határozza meg, hogy billen-e a különbségtől a kapcsolati egyensúly, és ha igen, mennyit.

Mit csinálsz a munkahelyen?

Egy kollégám mesélte, hogy a kilencvenes években egy nagy multicég marketingeseként dolgozott. Az egyik nap úgy alakult a családi helyzet, hogy magával vitte kisiskolás fiát, Balázst a munkahelyére. A srác jól elvolt bent, olvasott, rajzolt, az édesapja nyugodtan tudta intézni a feladatait.

Hazaértek, és a feleség megkérdezte a gyereket: Hogy telt a nap? Mit csináltatok? Mire Balázs így válaszolt: Apa egész nap egy percet sem dolgozott! Csak telefonálgatott, a számítógépe előtt ült, másokkal beszélgetett!

HVG Extra Pszichológia

A gyermeki percepció rámutathat, miként hatnak a szülők arra, ahogy a gyermek érzékeli az anyja vagy az apja munkájának jelentőségét, vagy éppenséggel az értelmét. „Könnyű anyádnak, nem ügyfelektől függ, egy kényelmes irodában csinálja a rutinmunkát, és maga osztja be az idejét!”; „Könnyű apádnak, a páciensei kitömik pénzzel!”

Vannak párok, amelyek tagjai ugyanazt a foglalkozást űzik, és nagyjából egyformán is keresnek, ám belőlük van kevesebb: a többségnél előbb-utóbb kirajzolódnak a fenti különbségek, és ha nem figyelünk, fel is borulhat az egyensúly.

Egyesek milyen szerencsések

A jövedelem például az esetek nagy részében objektív. Sajnos gyakori, hogy a nagyobb keresetű lenézi társát, aki kevesebb fizetést kap. Ez lehet egy banki elemző, aki pedagógus partnere bevételén viccelődik (szánakozik), vagy egy tanár, aki magánórákat ad otthonról Skype-on, és legalább kétszer annyit visz haza, mint a bankfiókban dolgozó ügyintéző házastárs.

Olvassa tovább Szvetelszky Zsuzsanna pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben lelki társainkkal foglalkozunk.

Keresse a magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!