Madonna és párja. Alfa nő © AP |
Stephanie Coontz a Council on Contemporary Families (Családkutatási Tanács) igazgatója szerint ez az eredmény „komoly változást jelent a családi nemi szerepekben”. Valóban számos példa akad a hagyományostól eltérő családi modellekre a hírességek között is. Például Julia Roberst férje, Daniel Moder „csak” egy szimpla operatőr, de Demi Moore és Asthon Kutcher házasságában is a nő a gazdagabb, valamint Madonna és Guy Ritchie között is egyértelmű, hogy melyiküknek van több pénze.
Mint láthatjuk, nem egy kapcsolat azt mutatja, megdőlni látszik a klisé, miszerint a férfiak nyomorultul érzik magukat, boldogtalanok és gyengék egy gazdagabb, alfa nővel egy fedél alatt. Úgy tűnik, elegendő férfi egyed van, akit teljesen kielégít a jól kifizetődő „háziasszonyi” szerep, vagy megnyugtatja az az érzés, hogy felesége bankszámlája kövérebb. Már az is előfordul, jórészt még csak néhány amerikai nagyvárosban, hogy a nők keresete karrierjük elején magasabb, mint a férfiaké. Ahogyan az a mítosz is megdőlt, hogy felsővezetői beosztással nem birkóznak meg a nők, most lehetséges, hogy a férfiak háziasodásának is tanúi lehetünk, legalábbis a fent említett közvélemény-kutatás ezt mutatja.
És itt nem arról van szó, hogy a férfiak esetleg nagyot mondtak, amikor a kérdőívet kitöltötték, csak azért mert a főnöküknek rossz napja volt vagy mert számlák tengerében úszva éppen a családi kassza feltöltésével voltak elfoglalva. De melyik férfi ne tenne egy X-et egy olyan kérdés mellé, amely így szól: Elvenne feleségül egy multimilliomos hölgyet?A The Times című angol napilap a kutatás eredményén felbuzdulva a visszájára fordította a kérdést, és a milliomos nőket kérdezett arról, miképpen élik meg ők, hogy a vagyoni helyzet alapján ők a dominánsak.
70-30 (Oldaltörés)
J. K. Rowling és párja. Mély érzés © AP |
A Seventy Thirty (70-30) egy multimilliomosokat segítő társkereső szolgáltatás, legalább egymillió fontot fel kell mutatnia annak, aki csatlakozni akar az ügynökséghez. A cégnév a munka/magánélet arányát hivatott jelképezni, mert hogy ez a napi egyensúly egy sikeres ember esetében. De az arány nagyjából az ügyfelek ivararányára is igaz, sokkal kevesebb ugyanis a tehetős és egyedülálló férfi, mint nő. A 70-30 ügynökség könyvelői minden esetben belekukkantanak a banki nyilvántartásba és biztosítják a klienseik hátterét, senki nem lehet hozományvadász. Ezek után pszichológiai teszteket is végeznek arra vonatkozóan, kinek milyen az idegállapota ekkora vagyon, felelősség és magány mellett. Ezután próbálják összeegyeztetni a párokat vagy megfelelő társat találni az illetőnek. Rachel MacLynn, a 70-30 tagja és egyike azoknak a pszichológusoknak, akik ezekkel a nőkkel beszélgetnek, így igazán érti a szóban forgó problémákat. „A gyakorlati síkon ezek a nők el tudják magukat látni, és ez nem is erről szól, hogy a férfiak fizessék a számlákat. Ezek a nők lelki támaszt szeretnének, valakit, aki megölelgeti őket” – mondta MacLynn a The Times-nak.
Nem kétséges, férfiak ezrei ajánlkoznának arra a bizonyos ölelésre, de hosszú távon ez az anyagi gondoskodás nélküli ölelgetés társadalmi ítéletet, pszichológiai problémákat és az önbecsülés komoly hiányát hozhatja. MacLynn szerint ismét csak Julia Robertsre hivatkozva, a Sztárom a párom, amiben az A-listás filmsztár beleszeret a hétköznapi könyvkereskedőbe (Hugh Grant), és boldogan élnek, míg meg nem hallnak, a valóságban nem történhetne meg. A 30-70 ügynökség nem egy női tagja szívesen feláldozna egy-két jachtot vagy nyaralót a boldog családi idillért, ám az legtöbbször nem sikerül.
„A férfiak újból és újból úgy nyilatkoznak a kérdőíveken, hogy nem bánnák a gazdag asszonyt, mert a kereset nem olyan nagy ügy. De a valóságban ez nem igaz, mert ez igenis probléma egy idő után. Mert ha a férfinek kevesebb a pénze és nem érzi, hogy ő lenne a kenyérkereső, nem tudja magát hova helyezni” – magyarázta az identitásproblémát MacLynn.
Még a fent említett Pénz, szex és szerelem közvélemény-kutatásban is négyből három férfi kínosnak érezte, ha a nő fizet az étteremben – legalábbis az első randevún biztosan. De a nők 40 százalékának sem tetszene, ha a férfi elfogadja a pénzét. „A nők szeretnék, ha a férjük sikeresebb lenne, ez nem vitás. A vagyon pedig a siker jele, de egy nő több figyelmet fordít arra, hogy olyan partnert találjon, aki tanult vagy mondjuk kreatív” – mondott további részleteket MacLynn.
Így aztán nem kell elkeseredni azoknak a férfiaknak sem, akik nem sokra vitték anyagilag. Jó hír a kevésbé vagyonosoknak, hogy a 70-30 tagjai közé akkor is beválogatnak valakit, ha jó kertész, festő vagy éppen a középkori latin filozófia szakértője. A legjobb példa erre Neil Murray esete, aki egy egyszerű aneszteziológus – és mellesleg J. K. Rowling férje. A párnak nem szokása megvitatni a magánéletét a zsurnaliszták előtt, de nagyon úgy tűnik, hogy a fizetési papírjukon levő 550 millió fontos különbség számukra nem okoz problémát.
Krisztina O'Brien