Megjárta a börtönt, saját magától idéz és még Musk is beszólt neki: bemutatjuk Trump vámmániás tanácsadóját
Eddig se tétovázott sokat Donald Trump, amikor gazdasági kérdésekben el akarta engedni a fantáziáját. Olyannyira nem, hogy egy kitalált közgazdász bölcseletére hallgatva sikerült egy szerteágazó védővámrendszert életbe léptetni, ami pár nap alatt több ezer milliárd dollárnyi vagyont égetett fel, és az Egyesült Államok kereskedelmi partnerein túl még a pingvineket is megsértette.
Donald Trump amerikai elnöknek saját elmondása szerint a kedvenc szava a védővám, és erről a piaci szereplők is meggyőződhetnek. Az USA lényegében minden országgal szemben egy új vámrendszert vezetett be, aminek a deklarált célja kiegyenlíteni a kétoldalú kereskedelmi egyenlőtlenségeket.
A tényleges eredmény a piacok torkának átvágása, napok alatt elégett több ezer milliárd dollár a tőzsdéken, a befektetői bizalom meg annyira negatív és bizonytalan, mint legutóbb a Covid idején volt.
Az aggályok nem is tűnnek megalapozatlannak. Közgazdászok szerint a nagy dérrel-dúrral bemutatott képlet a vámok számítására értelmetlen, ahogy eleve az is, hogy a világ leggazdagabb országa miért legyen tökéletes kereskedelmi egyensúlyban egy nála jóval szegényebb állammal, ami értelemszerűen kevesebb amerikai terméket tud venni.
Jön még számos válaszlépés, pláne úgy, hogy lényegében minden országot érint az amerikai vámrendszer, olyan lakatlan szigeteket is, ahol legfeljebb pingvineken lehet számon kérni az USA kereskedelmi deficitjét.
Még cifrábbá teszi a helyzetet, hogy az egész viszontvámolgatás ötlete honnét jön. Trumpot még előző ciklusában győzte meg minderről Peter Navarro közgazdász.
Navarro akkor lépett a nagyszínpadra, amikor az elnök megbízta a vejét, Jared Kushnert, hogy kerítsen neki egy gazdasági tanácsadót, aki segíteni tud felülkerekedni Kínán. Kusher meg is tette a minimumot, amit elvártak tőle, és átfutott néhány témába vágó könyvet az Amazonon. Persze nem magukat a könyveket futotta át, de legalább a borítókat megnézte.