szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A FaceKom azonosítási megoldását építik be a Digitális Állampolgár alkalmazásba.

Az állampolgárok beazonosítására kapott megbízást Rogán Antaltól az a FaceKom Kft., amely tavaly óta teljes egészében a miniszterelnök veje, Tiborcz István körül kialakult céguniverzumban működik, írja a 24.hu.

A Rogán-vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda Digitális Állampolgárság programjának keretében a társaság saját fejlesztésű arcfelismerő szoftverét építették be a Digitális Állampolgár alkalmazás és az Ügyfélkapu+ fejlesztéséért felelős állami vállalat rendszerébe. Ez a vállalat, az Idomsoft Zrt. a DÁP oldalán januárban tette közzé az új adatkezelési tájékoztatóját, ebből derül ki, hogy a FaceKom Kft.-vel szerződtek le – már korábban –, és hogy a FaceKom lett a „videójel segítségével készített arcképek” adatkezelője.

Az Idomsoft emellett januárban egy a 24.hu-nak megküldött levélben vázolta fel, hogyan bővítik az applikáció biztonsági szolgáltatásait. Azt írták, 2025 elején bevezetik a szelfis azonosítási módot is, mellyel „még egyszerűbbé válik regisztrálni az alkalmazásba”. A szóban forgó azonosítási mód lényege, hogy az ügyfél egy szelfivideót készít magáról, az abból nyert képet hasonlítják össze a személyiigazolvány-fotókkal.

A 24.hu megkérdezte a FaceKomot, hogy valóban a DÁP része lesz-e a cég arcfelismerője. Gyenese Péter ügyvezető a következőt válaszolta: “A pénzügyi szektorban végzett, a legmagasabb biztonsági szabványoknak megfelelő munka során elért tapasztalatainkra és sikereinkre alapozva olyan megoldásokat is kifejlesztettünk, amelyek az állami, illetve közszféra számára nyújtanak könnyen használható, intelligens és rugalmas megoldásokat.”

Szintet lép a járványban naggyá lett digitális azonosítást fejlesztő cég

A már a nagybefektetőket is érdeklő TechTeamer Kft. több banknak is szállított megoldásokat, amelyek a karantén idején különösen nélkülözhetetlenné váltak.

A FaceKomot a cégtől már távozott Bodnár Zsigmond alapította 2011-ben, a társaság egy névváltás után (korábban Meet.world Kft. volt a nevük), a Covid-járvány idején jött lendületbe, majd a miniszterelnöki vő, Tiborcz István cégbirodalmának része lett. 2016-ban kezdték el fejleszteni távoli digitális ügyfél-azonosító szoftverüket, amit aztán több pénzintézet, köztük az OTP Bank, a Raiffeisen és az UniCredit is használni kezdett.

A 24.hu megkérdezte a FaceKomot, hogy Bodnár Zsigmond miért szállt ki az állami szektor felé megindult terjeszkedés előtt, és miért adta el tulajdonrészét Tiborcz Istvánéknak. Az ügyvezető erre annyit írt, hogy „a társaság növekedését 2021 óta támogatja befektetőként az Equilor Alapkezelő által kezelt Central European Opportunity Magántőkealap, eleinte társtulajdonosként, majd 2024 tavaszától 100 százalékos tulajdonosként”. Direktben a Central European Opportunity Magántőkealap és az Equilor Alapkezelő Zrt. sem került Tiborcz Istvánhoz, de mindkettő arra a budai Törökvészi úti címre van bejegyezve, ahol Orbán Viktor vejének számos ismert cége, így a BDPST Zrt. is működik.

Bodnár újabban médiaceleb, ő a valóságshow-szereplőként ismertté vált Vasvári Vivien férje. A TV2 egyik decemberi műsorában beszélt a cégeladásról, vevőt nem említve arról beszélt, hogy hatalmas összegért sikerült eladnia a cégét, ezért tud új családja számára luxus életszínvonalat biztosítani. Bodnár azt is állította, hogy a járványidőszak idején annyira megélénkült az érdeklődés a termékeik iránt, hogy 2021-ben ő választhatta ki a jelentkezők közül a majdani vevőt.

A 24.hu a DÁP-os fejlesztéssel kapcsolatban megkereste az Idomsoftot is, hogy ha valóban a FaceKom arckép-azonosítóját használják, mennyit fizetnek majd ezért a cégnek, de választ egyelőre nem kaptak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!