szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az elnök szerint az emberek egy nap rá fognak jönni, hogy a vámok az USA számára „nagyon szép dolgok”.

Trump vámháborúja
2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.
Friss cikkek a témában

„Hatalmas pénzügyi deficitünk van Kínával, az Európai Unióval és sok mással szemben. Ezt a problémát csak vámokkal lehet orvosolni, amelyek most dollár tízmilliárdokat hoznak az USA-ba. Ezek már érvényben vannak, és gyönyörű látványt nyújtanak” – írta Donald Trump a múlt szerdán bejelentett vámokról a Truth Social nevű közösségi oldalon, hozzátéve, hogy „egy nap” az emberek rá fognak jönni, hogy a vámok az USA számára „nagyon szép dolgok”.

Röviddel a bejegyzés megjelenése után az amerikai elnök a különgépén válaszolt újságírók kérdéseire. Trump a vámokról szólva a BBC szerint azt mondta, hogy „néha gyógyszert kell szedni ahhoz, hogy valamit helyrehozzunk”. 

Arról is beszélt, hogy a munkahelyek és a beruházások visszatérnek az Egyesült Államokba, és a világ hamarosan felhagy azzal, hogy rosszul bánjon Amerikával. „Újra gazdag nemzet leszünk, olyan gazdagok, mint még soha” – tette hozzá Trump. 

Brutális viszontvámokat jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékos sarcot kapott

Az amerikai elnök azt mondta, még kedvesek is voltak, mert az új vámjaik a kereskedelmi partnerek vámjainak mintegy felét teszik ki. De a Trump-kabinet máshogy számolja a vámokat.

A sajtótájékoztatón külön kitért Kínára, és azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak meg kell oldania a kereskedelmi deficitet az országgal szemben. „Amíg nem oldjuk meg ezt a problémát, addig nem fogok alkut kötni” – fogalmazott. 

Trump szerint beszélt „sok európaival és ázsiaival”, akik „alig várják, hogy alkut köthessenek”. „Hogy mi fog történni a piacokkal, azt nem tudom megmondani” – mondta. „De az országunk sokkal erősebb” – fűzte hozzá. 

Trump szavai magyar idő szerint hétfőre virradó hajnalban hangzottak el, az ázsiai tőzsdék hatalmas mínuszokban nyitottak reggel.

A japán Nikkei 225 6,3 százalékos, a hongkongi Hang Seng 9,8 százalékos, a kínai Shanghai Composite 6,6 százalékos, az ausztrál ASX 200 4,5 százalékos, a dél-koreai Kospi 4,4 százalékos, a tajvai Taiex 9,6 százalékos, a szingapúri STI pedig 7,1 százalékos mínuszban nyitott.

Korábban vasárnap Trump kereskedelmi minisztere, Howard Lutnick a CBS Newsnak arról beszélt, hogy nem lesz halasztás az új amerikai vámok bevezetésében annak ellenére, hogy számos ország jelezte tárgyalási szándékát a kérdésről. 

A nemzetbiztonsági kérdésnek nevezte a belföldi termelési bázis visszaépítését az Egyesült Államokban. „Nem gyártunk már gyógyszert ebben az országban, nem gyártunk hajókat, nem rendelkezünk elegendő acéllal és alumíniummal egy háború megvívásához. Félvezetőinket a tengerentúlon gyártják” – érvelt Lutnick. 

Eközben Peter Navarro, Trump kereskedelempolitikai főtanácsadója a Fox Newsnak adott interjújában a vámok bejelentése nyomán kialakult tőzsdei mélyrepüléssel kapcsolatban nyugalomra intette a részvénytulajdonosokat, valamint gyors, és soha nem látott árfolyam-emelkedést prognosztizált, amelynek az Egyesült Államokon belül termelő vállalatok lesznek a motorjai. 

Kifejtette, hogy a Donald Trump által április 2-án bejelentett, új vámokra épülő kereskedelmi modell annak a helyzetnek vet véget, hogy az Egyesült Államokat kereskedelmi partnerei kihasználják. „A nemzetközi kereskedelmi rendszer intézményesen úgy van kialakítva, hogy minket becsapjon. Rendszerszintű, hogy ránk magasabb vámok érvényesek, ugyanakkor sokkal lényegesebbek a nem vám jellegű csalások” – fogalmazott Navarro. 

Mint mondta, tavaly az Egyesült Államok külkereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, ami részben a vámoknak, de jórészt a nem vámjellegű előírásoknak tudhat be, amelyek kívül tartják más országok piacairól az amerikai termékeket. 

A hivatalos amerikai kormányzati adatok szerint 2024-ben a kereskedelmi hiány Kínával szemben 295, az Európai Unióval 235, Vietnámmal 123, Tajvannal 73, Japánnal 68, Dél-Koreával 66, Indiával és Thaifölddel pedig egyenként 45 milliárd dollár volt. 

Megjárta a börtönt, saját magától idéz és még Musk is beszólt neki: bemutatjuk Trump vámmániás tanácsadóját

Eddig se tétovázott sokat Donald Trump, amikor gazdasági kérdésekben el akarta engedni a fantáziáját. Olyannyira nem, hogy egy kitalált közgazdász bölcseletére hallgatva sikerült egy szerteágazó védővámrendszert életbe léptetni, ami pár nap alatt több ezer milliárd dollárnyi vagyont égetett fel, és az Egyesült Államok kereskedelmi partnerein túl még a pingvineket is megsértette.

(Nyitókép: AFP / Mandel Ngan)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!