Tetszett a cikk?

Különleges kiállítással igyekszik a melegekkel szembeni, még ma is ellentmondásos megítélést értelmezni vagy talán javítani a londoni National Portrait Gallery. A világ legnagyobb portrégyűjteményét magáénak tudó múzeum híres, közismerten homoszexuális művészeket, közszereplőket kért fel arra, hogy mutassák be példaképeiket a nagyvilágnak.

Az 1890-95 között épült brit Nemzeti Arcképtár mindig is színes témáiról, formabontó kiállításairól volt híres, nincs ez másképp most sem. Eddig is vádolták már meg a híres múzeumot, hogy portréi kiválasztásánál nem a művészek, hanem az ábrázolt személy érdemeit tartja szem előtt, most azonban kifejezetten ez volt a National Portrait Gallery célja. Legújabb, július 2-án nyílt kiállítása a Gay Icons (Meleg példaképek) címet kapta; tíz meleg brit közéleti személyiség választhatta ki példaképeit, az ő portréikat mutatja be az érdeklődőknek a galéria. Sokan persze azt gondolnák, hogy ilyenkor csak és kizárólag olyanok neve merülhet fel, akiknek munkássága a melegek helyzetének és megítélésének javulásához járult hozzá, de ez is csak sztereotípia. A meleg hírességek által választott példaképek listája ugyanis színes és változatos: XIX. századi költő, XX. századi pornósztár, nő, aki férfiként élt, melegek és heteroszexuálisok, jogi aktivisták, de még a Village People is helyet kapott a palettán.

Harvey Milk - egy meleg példakép
Hogy néhány konkrét példát is lássunk a kiállítás sokszínűségéből: Ben Summerskill, báró, politikus és érdekvédő például Joe Ortont, a meleg drámaírót nevezte meg inspiráló személyiségnek, Elton John viszont inkább saját élete meghatározó alakjainak állított emléket, mint például dalszerző partnerének, Bernie Taupinnak, vagy éppen Graham Taylor futballmenedzsernek, aki arra tanította meg a híres énekest, hogy minden álom valóra válhat.  Sandi Toksvig angol humorista Peter Tatchellt, a híres melegjogi aktivistát tartja igazi példaképnek, Sir Ian McKellen, a híres színész pedig Harvey Milket, aki az első nyíltan meleg, megválasztott politikus volt Amerikában, és Walt Whitman amerikai költőt, aki verseivel egymás elfogadásáért küzdött. Chris Smith, volt oktatásügyi miniszter szerint Alan Turing matematikus és kódfejtő élete lehet példaértékű, akinek zseniális elméje közismert volt, ám önnön homoszexualitását képtelen volt elfogadni, és véget vetett saját életének. Szintén ikonként tartja számon Virginia Woolf írónőt is, akiről sokan azt tartják, hogy biszexuális volt.

Sandi Toksvig a kiállítás kapcsán elmondta: számukra nem az volt az elsődleges, hogy híres melegeket válasszanak példaképnek. "Olyanokat választottunk, akik hatással voltak ránk, akik végül könnyebbé tették az önmagunkkal való megbarátkozást és az ezzel járó döntéseinket. Egy meleg példaképének lenni nem azt jelenti, hogy te magad is meleg vagy, vagy annak kell lenned. Inkább valami nagyot alkotni, valami inspirálót, amire a melegek azt tudják mondani, hogy emiatt vált könnyebbé számukra az élet."

A kiállítás október  18-ig tekinthető meg a londoni Nemzeti Arcképtárban.
Honlap: http://www.npg.org.uk

NB
Mennyit költhet el Orbán Viktor az indiai családi útra?

Mennyit költhet el Orbán Viktor az indiai családi útra?

Financial Times: Trump árnyéka vetül Magyarországra és Lengyelországra

Financial Times: Trump árnyéka vetül Magyarországra és Lengyelországra

Tarr Zoltán, a Tisza Párt alelnöke: a Református Egyház zsinata oszlassa fel magát, válasszanak új vezetőket

Tarr Zoltán, a Tisza Párt alelnöke: a Református Egyház zsinata oszlassa fel magát, válasszanak új vezetőket

A csehek tényleg megcsinálták méregdrága szuperautójukat

A csehek tényleg megcsinálták méregdrága szuperautójukat