A legjobb karácsonyi ajándék: a könyv - segítünk választani
Lassan már hagyományosnak mondható decemberi könyvajánló összeállításunk, amelynek segítségével reméljük, könnyebbé válik a választás. Mert a karácsonykor aztán van miből választani, a kiadók nagy része ilyenkorra időzíti a nagyágyúkat, a drágább darabokat és persze a gyerekeknek szóló kiadványok száma is alaposan megnő decemberre.
Bár fenntartjuk, hogy a legjobb karácsonyi ajándék a könyv, az is igaz, hogy nem feltétlenül egyszerű eldönteni, kinek milyen olvasnivalót tegyünk a fa alá. Még régi barátok, testvérek között is gyakran előfordul, hogy ugyanaz a történet egészen más hatással van rájuk, ezért saját legfrissebb kedvencünk nem biztos, hogy osztatlan elragadtatást vált ki a megajándékozott célszemélyből. A véleménykülönbség ellenére, vagy talán pont azért, legalább beszélgetünk, esetleg vitatkozunk egy jót a témáról, úgyhogy a könyvek mégis csak az alacsony kockázatú ajándékok közé tartoznak. Csak arra kell figyelni, hogy minél frissebb választékból válogassunk, a duplikációkat elkerülendő. Végignéztük a kiadók karácsonyi kínálatát, sokat el is olvastunk közülük, úgyhogy ajánlónk remélhetőleg valódi segítséget jelent majd a vásárlásnál.
Szépirodalom
Az utolsó farkas, melynek egyetlen, gyönyörű mondatából megrázó erővel és szépséggel bontakozik ki a kor szelleme és az emberi magány, egy összetéveszthetetlen "Krasznahorkai-elbeszélés". A kortárs magyar irodalom egyik kiemelkedő alakjának remekműve, kitűnő ajándékkönyv a szerző és az irodalom rajongóinak - olvasható a kötet ajánlójában. Az elbeszélés - egyfajta ökológiai krimiként - az utolsó farkas kilövésének történetét meséli el. Hol egy berlini kocsmában vagyunk, hol pedig egy privát spanyol birtokon, egy ún. fincában. Egy lecsúszott professzor levelet kap Madridból, meghívják Extremadurába, vendégül látnák, ha írna valamit a tartományról. Szerencsére rálel az utolsó farkas meséjére, és a történet nyomába ered. Extremadura kívül van a világon, maga a Paradicsom, ahová nem lenne szabad beereszteni a világot. Ezen a környéken kezdi meg nyomozását a Professzor. Kideríti, milyen körülmények között pusztult el az utolsó farkas pár: még akkor sem hagyták el területüket, amikor már gyilkos csapdák arborétumában kellett szlalomozniuk.
Bár a cím alapján valami erotikus dologra is gondolhatnánk, A meztelen Juliet egy lemez, mármint egy zenei album. Nick Hornby ismét engedett a popzene iránti rajongásának és ez csak jót tett új könyvének. Végre megint olyasmiről ír, amit igazán ismer és szeret (ellentétben a Betoncsók tizenéves deszkás srácával), mintha csak a Pop, csajok, satöbbi Robját látnánk idősebb verzióban, csak ezúttal nem London a helyszín, hanem egy múltban ragadt kelet-angliai kisváros. Nő persze most is van, Anne méltó utódja a megszokott, Hornby-féle értelmes, gondolkodó nőalakoknak, akik szeretettel viselik párjuk mániáit, de ha kell, kiállnak saját véleményükért. Mert a meztelen Juliet nincs mindenkire egyforma hatással a történetben: van, aki imádja, más szerint felöltöztetve élvezetesebb volt és egyáltalán nem biztos, hogy a fanatikus rajongó jár jobban a végén.
Történelembarátoknak nem csak a szépirodalom területéről tudunk ajándékötletekkel szolgálni, hanem a tényirodalmak falóinak is. A Nyitott Könyvműhely az elmúlt években több érdekes, a közelmúlttal foglalkozó, fiatal történészek által írt kiadványt megjelentetett. A Mindennapok Rákosi és Kádár korában harmincas történészek írásait vonultatja fel az elmúlt rendszer hétköznapjairól, új szemlélettel és újfajta forráskezeléssel. A kötet a szerkesztő elmondása szerint egy nagyobb projekt része; egy kutatásé, amely arra irányul, hogy a szocializmusban hogyan változtak meg az életformák és milyen új identitások keletkeztek. A könyv szerzői a politikát fontos, de nem egyedüli alkotóelemnek tekintik. Sokkal fontosabb számukra az, hogyan tudtak az emberek a szocializmusban tökéletesen irracionális dolgokat természetesnek tekinteni. E kötet két tanulmányából önálló könyv is született. A Kádár gyermekei című kötet fő erénye, hogy – a Nagyfa-ügy előzményeinek, legapróbb részleteinek és következményeinek, a főbb szereplők családtörténetének és jellemének bemutatásán túl – szélesebb kontextusba helyezi az alaptörténetet. Majtényi György K-vonal című könyve hiánypótló társadalomtörténeti munka, mely huszadik századi történelmünk egy mostanáig ismeretlen fejezetét beszéli el. A szerző bemutatja, a második világháború után a kommunista pártvezetők hogyan vették át a Horthy-kori elit életstílusát: a villákat, az autókat, a vadászatot, az utazást. Megtudhatjuk többek közt azt is, miért ragaszkodott Kádár annyira legendás hokedlijéhez, és valóban olyan puritán életet élt-e, mint azt mesélték róla (lelőjük a poént: nem).
Nem győzünk eleget beszélni az utazós-főzős könyvekről, annyira jó kikapcsolódásnak találjuk az ilyen jellegű történetek olvasását. A sok habkönnyű darab mellé időnként becsúszik egy-egy valóban érdekes is, mint az ausztrál Mary Moody francia kalandjait feldolgozó Au Revoir, amelyről a gasztro rovatban már részletesen is megemlékeztünk. Moodynak köszönhetően nem csak Lot megyét ismerhetjük meg, de egy ausztrál család több generációjának életéből ízelítőt kapunk. Őszinte, kedves könyv, a középkorúak válságában szenvedőknek különösen ajánlott, ad egy kis perspektívát.
Kevesen dicsekedhetnek olyan nagy és gazdag karrierrel, mint Huszti Péter, aki most színészi sikerei után íróként mutatkozik be Kik vagytok, hé! című könyvében. A visszaemlékezések persze nem csak a színpadi, filmes és tévés pillanatokat örökítik meg, van ott minden a szovjet filmgyártól a riói őserdőig, Shakespeare-től Madáchig és persze az elmúlt évtizedek számos híres arca is megelevenedik – Huszti Péter szemén át nézve.
Nem mondhatnánk, hogy Dan Brown a kedvenc írónk, de népszerűsége vitathatatlan, úgyhogy minket bármennyire is hidegen hagy új könyve, nem hagyhatjuk szó nélkül Az elveszett jelkép-et. Ráadásul a Gabo kiadónak sikerült a bravúr, hiába kapták meg igen csak későn a kéziratot, mégis meglett a fordítás még karácsony előtt, úgyhogy az összes rajongó boldogan vetheti rá magát izé professzor legújabb kalandjaira, akár már 24-én este. Brown stílusa még mindig a régi, aki szereti, az élvezi, aki nem, annak ott a fordulatos történet, amely ezúttal Washingtonban játszódik és biztosan leköti az olvasót.
Szintén krimi és szintén sorozat, de remélhetőleg még távol a befejezéstől, hiszen a gyönyörű Maigret gyűjteményben Simenon szorgalmának köszönhetően vannak még tartalékok. A Maigret és a félarcú ember ismét a francia vidékre viszi az olvasót, míg a másik kötetben öt novellán keresztül kísérhetjük figyelemmel a jó öreg felügyelő erkölcsös hadakozását a bűn ellen, valamint változatos alkohol- és ételfogyasztását, ami legalább olyan fontos része a legendának, mint maga a gyilkosság. Még mindig van a hátsó borítón térkép és egy pompás könyvjelzőt is találtunk a mi példányainkban, amely a gyűjtőket segíti. Sajnos Madame Maigret ezúttal háttérbe szorul, pedig mindig ad egy külön ízt a mesének, ha ő is feltűnik a színen.
Kevésbé drámai, de legalább annyira felhőtlen szórakozást nyújt a fura című Prűdek és paráznák a Park kiadótól, amely a szexualitás témáját boncolgatja evolúciós szempontból. Ez így talán nem hangzik túl vonzóan, de Joe Quirk könyve humora mellett még rendkívül informatív is és egészen új fényben láthatjuk kedvesünket, miután elolvastuk. Megtudhatjuk például, milyen összefüggésben van a hímek heréjének mérete a nőstények hűségével és hogy e tekintetben valahol a csimpánzok és a gorillák között állunk. Bár a kiadó a szöveg vicces oldalát hangsúlyozza, azért komoly dolgokról van ám szó, nem valószínű, hogy az evolúciós biológiából valaha kapunk még ilyen jól fogyasztható összefoglalót.
A Vince kiadó is kitett magáért az alibi könyvek területén, ugyan a gigászi Helmut Newton gyűjteményük nem is olcsó és könnyűnek sem mondható, de ismerve a fotós munkásságát, aki kifizeti érte a jelentősnek mondható összeget, az nem fog csalódni. (Nagymamáknak azért nem ajánljuk, mivel Newton meglehetősen vonzódott a provokatív meztelenséghez.)
Az intellektuálisabb mulatságok kedvelőinek jó választás lehet a 303 magyar regény és a 303 magyar színész a Gabo kiadótól, szinte látjuk magunk előtt, milyen jól lehet merengeni felettük hosszú téli estéken. Az Alexandra parádés kiállítású 1000 mezőgazdasági gép című képes összeállításának is biztos örül valaki, bár a célcsoportot nem látjuk egészen tisztán.
A kicsiknek szóló könyvek piacán is hódítanak a sorozatok, a Pagony kiadó például négy folytatással is jelentkezett. Az ovi-ügy A tesó-ügyhöz hasonlóan komoly segítséget jelenthet a háromévesek számára, a Cipelő cicák ezúttal cirkuszba mennek, Imbusz mester egy szemüveges autóval barátkozik és az Ibby-díjas Csoda és Kósza pedig föld körüli útra megy.
Szintén a divatos tündér vonalon halad az Egmont kiadó Csingiling és az elveszett kincs kiadványa, amely az azonos című film alapján készült. A könyv ugyan némiképpen csalódást jelenthet a rajzfilm után, de ez nem is lehet másképp, hiszen az animáció varázslatos világát és a ritka jól sikerült történetet muszáj leegyszerűsíteni, hogy írásban is befogadhatóvá váljon. Azt nem értjük, miért kellett a szereplők nevét megváltoztatni, de ha a gyermek látta a filmet, akkor már maga a lapozgatás is élményszámba megy, hiszen a képek segítségével tökéletesen felidézhető a mese. A Disney Csingiling sorozata ugyan nálunk egyelőre csak dvd-n elérhető, de akár könyv, akár film változatban remek ajándék 3-10 éves kor között fiúknak és lányoknak egyaránt, mert úgy szórakoztat, hogy közben alig prédikál, elfogadásra nevel és nem rémisztget feleslegesen.
Már megint tündérek a főszereplői (mint mondtuk, ez most a divat) az EMI Tündér biciklin hangoskönyvének, amely Berg Judit Panka és Csiribi sorozatának második darabját dolgozza fel. Aki esetleg lélektelennek gondolja, hogy valaki más meséljen utódjának, azt csak megnyugtatni tudjuk, Vándor Éva igazi anyuka hangon mondja el, hogyan tanult meg Panka bringázni és még az élőszónál nem elérhető kedves zenés kíséret is növeli a gyermek örömérzetét.
A kisiskolásoknak és kamaszoknak szóló könyvválasztékban már nehezebb megtalálni a sok mindenféle között az igazán jókat, de azért lehetséges. A nem igazán tudományos érdeklődésű gyerekeknek is csak ajánlani tudjuk a Stephen Hawking közreműködésével született George kozmikus kincsvadászatát. Az izgalmas
A kifejezetten lányoknak készült könyvek választékával kapcsolatban egyre kevésbé vagyunk elégedettek, a sok ízléstelen borítónál csak a bugyuta tartalom az ijesztőbb, igen kevés az idén, amit valóban ajánlani tudunk. Az egyik ilyen az Emily és a mélység szörnyetege Liz Kesslertől a Könyvmolyképző kiadónál, amelyben az illusztrációk is szépek és a történetnek is van értelme. A téma, ahogy az első kötetnél is, a sellők és az emberek együttélése, amely sok problémát tartogat, de a félvér Emilynek köszönhetően közelednek az álláspontok és létrejöhet az együttműködés.