szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Némi cinizmussal teli izgatottsággal figyelik európai műértők, mit hoz ki moszkvai művészeti galériájából Roman Abramovics barátnője. Dása Zsukova a modern festők és szobrászok támogatója lehet, még ha dilettantizmusáról szájról szájra terjednek is a sztorik.

„Nem hiszem, hogy mindent tudnom kell a művészetről. Sokat utazom, és kiállításokat nézek meg” – nyilatkozta egy naiva meggyőződésével Dása Zsukova moszkvai galériájának (CCC Moscow, azaz Center for Contemporary Culture) két évvel ezelőtti megnyitóján a pimaszkodó újságírók kérdésére. Azóta mind a művészeti, mind a bulvárlapok kitüntetett figyelemmel kísérik, hogyan műért Roman Abramovics barátnője. Az Angliában élő pár már évek óta együtt van, a világ egyik leggazdagabb embere három évvel ezelőtt vált el öt gyermekének anyjától, tavaly decemberben pedig megszületett Dásával közös gyermeke.

A semmilyen művészi előképzettséggel nem rendelkező lány hobbiját Abramovics messzemenően pártolja: nem csak galériájának finanszírozásába szállt be, hanem festményeket is ajándékozott kedvesének. És nem akármit: többek között az olasz futurizmus mesterétől, Alberto Giacomettitől egyet – 14 millió dollárért – és a figurális stílusban dolgozó brit Francis Bacontől is egyet – 86,3 millió dollárért. Az oligarcha egyébként rendre elkíséri 28 éves barátnőjét a művészeti vásárokra, kiállításokra, „arcán a focirajongó szimpatikus zavartságával” – ahogy a nyugati lapok megjegyezték.



A művészetkritikusok megkönnyebbülésére Dása nem a saját ízlésére hagyatkozik a kiállítási anyagok kiválasztásában, melyet az egykori buszgarázsban kialakított trendi galériájában mutat be. Topszakértőkkel veszi magát körül: többek között Robert Storr, a 2007-es Velencei Biennálé igazgatója és Nicholas Serota, a londoni Tate Galéria igazgatója tanácsad neki. Minden bizonnyal ezért történhetett meg, hogy Francois Pinault neves francia műgyűjtő és a világ egyik leggazdagabb embere is elmerészkedett Moszkvába, és engedélyt adott híres kortárs kollekciójának bemutatására. A tavalyi megnyitón egyébként az egyik kiállító, a kortárs művészet fenegyereke: Jeff Koons is tiszteletét tette visszafogott öltönyében. Cicciolina exférje egy hatalmas szív-installációval képviseltette magát.

A reprezentatív nevek bizonyára lassan összekötődnek a galériával, melyet a nyugati sajtóban olykor csak „garázsnak” titulálnak. Nem így Zsukova fejében, akit a Guardian brit napilap kérdezett meg a minap kedvenc festői iránt érdeklődve. „Valahogy nagyon nehezen jegyzek meg neveket” – hangzott a galériatulajdonosnő válasza.

Egyébként téved, aki azt hiszi, hogy Zsukova dilettáns időeltöltéséhez mindenképpen szüksége van Abramovics bankszámlájára. Az angliai orosz milliárdoscsaládból származó lány tavaly lett a Pop című trendmagazin főszerkesztője, és a közelmúltban saját divatmárkát is alapított.

Kínával kötött kiadatási egyezményről döntött Orbán Viktor

Kínával kötött kiadatási egyezményről döntött Orbán Viktor

Átlátszó: Másfél év alatt kétmilliárd forinttal ugrott meg az MTK Sportpark építési költsége

Átlátszó: Másfél év alatt kétmilliárd forinttal ugrott meg az MTK Sportpark építési költsége

A világhírű amerikai író 42 éves volt, amikor összejött egy 16 éves lánnyal

A világhírű amerikai író 42 éves volt, amikor összejött egy 16 éves lánnyal

Újabb fontos pozíciót veszített el Parragh László

Újabb fontos pozíciót veszített el Parragh László