Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Halálos erkélyjelenetek: a balconing a részeg nyaralók extrémsportja – videó
szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Korántsem romantikus erkélyjelenet dívik a nyaraló fiatalok között a spanyol üdülőszigeteken. Számos halottja van már az úgy nevezett balconingnak, legutóbb Ibizán vesztette életét egy 26 éves férfi.
Mallorcán az idei szezonban megháromszorozdódott az erkélyugrásban megsebesült vagy meghalt turisták száma - írta egyik augusztusi cikkében a Guardian brit hírportál. Azóta újabb halálesetek történtek, a legutóbbi a hétvégén, amikor egy 26 éves férfi egy hetedik emeleti balkonról ugrott le. A balconingnak két verzióját különböztetik meg: az egyik erkélyről a másikra átugrás is elterjedt a Tarzant utánzók között, ezt általában a lányokhoz való bejutás motiválja. Ha pedig a felfrissülés okán balconingol valaki, akkor az erkélyről egyenesen a hotel medencéjébe ugrik. Csak az ugró bátorságától függ, milyen magasságból teszi ezt meg. Ám az extrémsportokat űzők által hajszolt adrenalinnövelő érzés ebben az esetben vakmerőséggé alakul át, főleg mivel nagy mennyiségű elfogyasztott alkohol és drogok hatása alatt lépik át az ugráló fiatalok a korlátot. A YouTube-ra több videó is felkerült, melyek az erkélyugrásokat népszerűsítik, az egyik például az öt legmerészebb balconingot gyűjti össze, zenei aláfestéssel.
A spanyol hatóságok és a hotelek szeretnék minél hamarabb megfékezni az eszement "sportot". Félnek attól, hogy a hírekben kiemelt helyen szereplő halálesetek rontják az üzletet. "Nem szeretnénk, ha úgy tekintenének ránk, mint a dorbézolás paradicsomára" - nyilatkozta az egyik hoteltulajdonos. Az erkélyek átalakításán túl egyszerűbb biztonsági intézkedéseket is kitaláltak az aggódó vendéglátók: vannak, akik nem adnak ki emeleti szobákat a csoportosan érkező fiataloknak, mások szimplán kidobják azokat a randalírozókat, akik nem tartják be a szabályokat.
Halált megvető bátorság?
kyero.com
Kérdés, valóban ellenőrzésük alá tudják-e vonni a kikapcsolódásra vágyó nyaralókat. Általában a diszkóból és bárokból a hotelbe érve még folytatnák a bulizást a huszonévesek, így a szobák és a medence válik a fiatal felnőttek játszóterévé. A bátorságpróba pedig könnyen végződhet az ambulancián. Állítólag a legtöbbször britek és németek hívják ki maguk ellen a sorsot, ami nem csoda, mivel a statisztikák szerint a legtöbb turista ezekből az országokból érkezik. Egy kutatásból pedig - mely közülük 6000-et kérdezett meg - kiderül: 35 százalék saját bevallása szerint legalább minden másnap berúg a vakáció alatt. A köddé vált realitásérzék nem csupán a magasság, de a mélység megítélését is megnehezíti: volt olyan eset, amikor az erkély alatt nem medence, hanem egy sekély pancsoló várta a landolót.
A szigeten élők sokszor csak legyintenek a balesetek hallatán, az egyik mallorcai rendőr szerint "amikor az első turista leesik az erkélyről, tudjuk, hogy elkezdődött a szezon." Idén nyáron már több mint harminc szerencsétlenül járt balconing-hős miatt kellett hívni a mentőket.
Meghalt egy 26 éves fiatalember a spanyolországi Ibiza szigetén, miután egy hetedik emeleti szállodaszoba ablakából próbált a medencébe ugrani vasárnap - tudósított a Diario de Mallorca című napilap.
A kazahsztáni és dél-koreai légi szerencsétlenségek – ahol a túlélőket a repülőgépek hátsó üléseiből sikerült élve kiszabadítani – újból felvetették a kérdést.