Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Londonban fogják elsőként bemutatni azt a filmet, mely a sária igazságszolgáltatás alapján elítélt nő megkövezését ábrázolja élethűen. Irán ellenkezik, néhány nyugati kormány nem támogatta a produkciót.
A SkyNews pár jelenetet is mutat a filmből, melyet Cyrus Nowrasteh igaz történet alapján készített Soraya M megkövezése címmel. A rendező Sakinah Mohammadi Ashtianinak szentelte a filmet, remélve, hogy még többen emelik fel szavukat a kegyetlen büntetés és a koholt vádak alapján elítélt nő ügyében, akinek sorsát a médianyilvánosság révén az egész nyugati világ követi.
A brit Amnesty International tüntetéseket és aláírásgyűjtést is szervezett Ashtiani megmentésére, és ezt a filmet is teljes mellszélességgel támogatja. A szervezet igazgatója, Kate Allen így nyilatkozott: "A Soraya M megkövezésének utolsó jelenetei elég horrorisztikusak, és lehet, hogy sok néző legszívesebben elfordítaná a fejét. Kérem őket: ne tegyék! Ez kegyetlen valóság, ez a megkövezés: nézzék meg, háborodjanak fel, és tegyenek lépéseket az embertelen gyakorlat ellen!"
Ahmadinedzsad iráni elnök azzal vádolja a nyugati féltekét, hogy Ashtiani esetét arra használja, hogy felbőszítse ellenük a közvéleményt, mert félnek az ország nukleáris programjától.
Londonban vászonra kerülhet a történet, hiába ellenkezik Irán, de Nowrasteh szerint nem élvezte minden nyugati kormány támogatását a produkció, szerinte egyesek nem szívesen kezdenek ki a közel-keleti országgal.
Kérdés, hogy a politikát befolyásolja-e az együttérző emberek szava, és meddig hat egy zenei aláfestéssel, színészi játékkal dramatizált képsor a nézőkre. Mindenesetre nem ez az első film, amelyben megjelenítik a megkövezést. Mel Gibson vitatott Passiójában is láthatunk részletet belőle.
A fekete humorukról híres Monty Python csapata pedig a Brian élete című komédiájában figurázza ki a szadista büntetés-végrehajtást, rávilágítva arra, hogy a bíró csupán az ítéletet hozza, a köveket viszont a nép hajítja el.
Nem elképzelhetetlen, hogy Nowrasteh filmje az érzékeny nézőket nem csupán a sária bírák és az igazságtalan ítéletek, hanem en bloc a közel-keletiek, netán az iszlám vallásúak ellen fogja hangolni.
Sakineh Mohammadi Ashtiani halálbüntetését a nyilvánosság erejével akarják megakadályozni gyermekei és az emberjogi szervezetek. Eddig annyit értek el, hogy Irán a támogatókat is megpróbálja elnémítani.