Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Hans Rosling, svéd akadémikus látványos grafikonon ábrázolta a világ országainak kétszáz éves fejlődését, melyből kiderül, egyre jobban él mindenki.
Hans Roslingot 2009-ben a Foreign Policy Magazine a világ 100 vezető gondolkodói közé sorolta. A svéd doktor, akadémikus, kutató és közszereplő híres a szórakoztató statisztikáiról, melyek közérthetővé teszik a globális változásokat. Fiával és menyével olyan animációs szoftvert dolgoztak ki Trendalyzer néven, mellyel mindenki számára hozzáférhető statisztikai adatokat alakítanak át mozgó, interaktív és szórakoztató grafikonokká. A célja, hogy a tényszámok által meghatározott világszemléletet kitágítsa és megértesse a közönségével, hogy a világ a fejlődés irányába mozdul el, kiküszöbölhető az éhezés és a szegénység. Az alábbi videón is ezt szemlélteti a tudós.
Ezen a grafikonon az életkor és a kereset korrelációját mutatja be az utóbbi kétszáz év távlatában a világ kontinenseinek kétszáz országában. A körökkel ábrázolt nemzetek gyarapodása bár egyes történelmi események hatására ingadoztak, az eddigi tényszámok feldolgozása alapján mégis látható, hogy minden egyes vizsgált ország a fejlődés irányába mozdult el.
Rosling fejlesztéséért számos kitüntetésben részesült, mókás előadói stílusával pedig lebilincseli a nézőket. A 2007-es TED konferencián tartott előadásának utolsó percében például azzal támasztotta alá fejlődés-elméletének hitelességét, hogy kardot nyelt: "Bemutatom, hogy a látszólag lehetetlen, mégis lehetséges." - mondta, majd lenyomta torkán a fegyvert.
A halfogyasztás segítette elő az emberi agy robbanásszerű fejlődését kétmillió évvel ezelőtt - vélekedik az a nemzetközi kutatócsoport, amely 2004 óta végez feltárásokat Kenya északnyugati részén, a Rudolf-tó (Turkana-tó) keleti partján.