szerző:
MI
Tetszett a cikk?

Szívesen látnák kormányuk élén a britek Barack Obamát - közölte gyorsfelmérésének erdményét a The Sun.

Az amerikai elnök és felesége, Michelle két napot töltött II. Erzsébet királynő vendégeként Londonban, ahol - korábbi látogatásaikhoz hasonlóan - ismét rendkívül népszerűnek bizonyultak. Akármerre vette útját a tizenöt járműből álló elnöki konvoj, benne Obama nyolctonnás, harckocsi-páncélzatú Cadillac limuzinjával, London sűrű tömegekben felsorakozott népe mindenhol hatalmas üdvrivalgással fogadta az elnököt és nejét.

Obama nagy-britanniai népszerűségét igazolta a The Sun - a legnagyobb brit bulvárlap - megbízásából elkészített gyorsfelmérés, amely kimutatta, hogy ha Barack Obama indulhatna a brit választásokon, nagy valószínűséggel győzne is. A YouGov közvélemény-kutató cég által feltett kérdésre a lap csütörtöki ismertetése szerint a válaszadók 33 százaléka mondta azt, hogy az amerikai elnököt szeretné leginkább látni Nagy-Britannia miniszterelnöki székében. A jelenlegi, konzervatív párti kormányfőre, David Cameronra 32 százalék voksolt.

Obama elnök és David Cameron kormányfő ping-pong meccse.
AP

Ebben a mezőnyben alaposan lemaradt a tavalyi választási vereség előtt tizenhárom évig kormányzó Munkáspárt jelenlegi vezetője és miniszterelnök-jelöltje, Ed Miliband, akit a The Sun felmérésébe bevont választóknak mindössze 12 százaléka szeretne a Downing Street-i kormányfői rezidencián tudni.

A kérdésfeltevés természetesen csupán elvi jelentőségű, mivel Obama amerikai állampolgárként nem indulhatna brit népképviseleti választásokon. A felmérés mégis jelzi azt az éles kontrasztot, amely Obama és elődje, George Bush nagy-britanniai megítélése között mutatkozik. Bush rendkívül népszerűtlen volt Nagy-Britanniában; ezt jelezték a londoni látogatásai során rendre kirobbanó - és többször erőszakba torkolló - tiltakozó tömegmegmozdulások.

A megítélésbeli különbség a brit sajtóban is erőteljesen megmutatkozik. A nagy brit lapok - amelyek nem arról közismertek, hogy kíméletesen bánnának hazai és külföldi politikusokkal - a jelenlegi amerikai elnökről politikai irányultságuktól függetlenül rendszerint kedvező hangnemben írnak. Az Obama elődjéről alkotott brit sajtóvéleményt ugyanakkor tükrözte a Daily Mirror szalagcíme, amely Bush 2004-es újjáválasztásának másnapján - az akkori amerikai elnökre szavazók számára utalva - azt firtatta: "Hogy lehetett 59 054 087 ember ennyire ostoba..."

Trump fenekestül felforgatná az amerikai diplomáciát, kétszáz éve nem volt ekkora "reform"

Trump fenekestül felforgatná az amerikai diplomáciát, kétszáz éve nem volt ekkora "reform"

Előkerült négy új bolygó, nem is olyan messze a Naprendszertől

Előkerült négy új bolygó, nem is olyan messze a Naprendszertől

Kerti növények tavaszi fagyvédelme: 10 bizonyított megoldás tévhitek helyett

Kerti növények tavaszi fagyvédelme: 10 bizonyított megoldás tévhitek helyett

Meghalt Ferenc – a pápa, aki lezárt egy korszakot és valami újat hozott

Meghalt Ferenc – a pápa, aki lezárt egy korszakot és valami újat hozott