Szállodák, amelyek a legvadabb futuristát is sokkolhatják - fotók
A 60-as, 70-es évek funkcionális szállodáiban egy éjszaka nem jelentett többet, mint hogy vakációnk során viszonylagos...
A 60-as, 70-es évek funkcionális szállodáiban egy éjszaka nem jelentett többet, mint hogy vakációnk során viszonylagos kényelemben álomra hajthattuk a fejünket. Aztán jöttek a 80-as évek vad dizájn ötletei, majd a 90-es évek technológiai forradalma, és minden megváltozott. A Föld – az internetnek köszönhetően – összezsugorodott, mindenről tudomást szerezhettünk, ami a másik féltekén zajlott, ez pedig kíváncsivá – és bennfentessé – tett bennünket más kultúrákat illetően. Útnak indultunk, hogy ezt az új, és intim kapcsolatot személyesen is megtapasztaljuk, és kialakult a tömegturizmus. Ennek a piacnak a kielégítésére egyre több szálloda és üdülőkomplexum épült, egyre szebb lett a szoba, jobb a konyha, udvariasabb a recepciós, és – nem utolsósorban – kényelmesebb az ágy. Az ezredforduló után elérkeztünk ahhoz az állapothoz, hogy egy-egy hotel/üdülőközpont kinőtte magát a tranzit szerepéből, és maga is nevezetességé vált. Exkluzív elhelyezkedéssel, dizájnos dekorációval, díjnyertes wellness szolgáltatásokkal, Michelin-csillagos konyhával, all inclusive ellátással, csúszda paradicsommal, kalandparkkal biztosították, hogy semmit ne tervezzünk a hotel falain túlra (lásd Dubai), és a foglaláson kívül ne kelljen többet a vakációnk minőségét illetően agyalni. Ezek a szállodák azonban már nem akartak az otthonunk lenni, inkább valami olyan, különleges élményt kínáltak, amely a „hétköznapi” életünkben nem elérhető.
Runtriz – az E-inas |
A Runtriz, a legújabb high-tech innováció a szállodaiparban, egy web alkalmazás, amely kompatibilis a legtöbb mobiltelefonnal. A vendég a recepción egyszerűen rátölti az iPod, iPhone vagy iPadjára a programot (akinek nincs ilyen az kap egyet), és a szobaszám, és a biztonsági kód megadása után, a hotel szolgáltatásai azonnal hozzáférhetővé válnak. Egy kattintással rendelkezhetünk, a takarításról, az ébresztésről, rendelhetünk szobaszervizt, bérelhetünk autót, kérhetünk hiányzó pipere cikkeket, ruhatisztítást, foglalhatunk éttermet, színházjegyet, tájékozódhatunk a helyi közlekedés viszonyairól, és információt szerezhetünk a környék látnivalóiról. Az applikáció segítségével az is lehetséges, hogy szobánkat ellássuk a „Ne zavarjanak” jelzéssel. |
Azt, hogy pontosan milyenek lesznek a jövő szállodái, nehéz meghatározni, hiszen kérdezzünk csak meg két embert, hogyan képzeli el a jövő szállodáit, és mindkettő más véleményen lesz. Van, aki egy űrhajón a föld körül, van, aki egy kapszulából az Avatar-ban, és van, aki a tenger mélyén, trópusi halak társaságában szeretne felébredni. Az exkluzív elhelyezkedés nyilván része az evolúciónak, de még lényegesebb az egyéni igényekre kihegyezett, ultramodern technológia, amely minden kívánságunkat teljesíti. Noha ma még nem sikerült olyan robotot tervezni, amely tisztességesen kitakarítana egy szállodai szobában, a jó hír, hogy néhány igazán futurisztikus hely már nagyon is létezik.
A futurista
1014 szoba Pullman Paris Bercy, Franciaország
Amikor Natacha Froger, francia futurista művészt felkérték, hogy rendezze be a Bercy egyik szobáját a jövő nemzedéke számára, a művész úgy nyilatkozott, hogy „éber álomként” képzeli el a jövőt. Nem biztos, hogy mind így álmodunk: a szoba az avantgárd konceptualizmus és a modern technológia meglepő egyvelege, amely elsősorban a néhány éjszakára megszálló üzletemberek igényeit tartja szem előtt. A 1014-ben a jövő az ajtóban kezdődik, amely egy mobiltelefonhoz hasonló, rádió frekvenciát kibocsájtó készülékkel nyílik. A szoba egyik fő berendezése a több mint 1 négyzetméteres zuhanyfülke, amely a rendelkezésre álló tér díszeként szolgál és úgy biztosítja a magánszférát, hogy az üveg gombnyomásra behomályosodik. A kabin olyan tágas, hogy akár két személy is kényelmesen elfér benne, és ha már ketten vagyunk, igénybe vehetjük azt a romantikus fényterápiát, amely a változtatható erősségű vízfürdő mellé programozható.
Az 1014 minden szolgáltatása elérhető az ágyból is. A – látszólag a levegőben logó – HD televíziót érintőképernyős távirányítóval bűvölhetjük meg, csak úgy, mint a házi mozi hanghatásait, a világítást, a klímát, és a fénykizáró sötétítőfüggönyöket. A mosdóban mozgásérzékelő lámpa gondoskodik a világításról, a csap vízesést imitál, és a vécétető olyan módon hangszigetelt, hogy az öblítés még véletlenül se zavarja hálótársunkat. A 3 dimenziós mintával dekorált ágynemű a pamut és a selyem egy olyan keveréke, amely nem csak puha és selymes, de nedvszívóbb is a ma használatos törülközőknél. Ahogy már említettük, a 1014 az üzletemberekre specializálódott így a minibár helyett csak egy hangtalan hűtő vár a szobában, jeges ásványvízzel, és egy kávé masina forró itallal. Az epret és a pezsgőt így még mindig a szobaszerviztől kell megrendelnünk.
Az egyszerű
9 Hours, Kioto, Japán
Ha Japánban járunk, a tapasztalat elengedhetetlen része, hogy kipróbáljuk az országra oly jellemző kapszula hoteleket, hiszen több jövendőmondó építész is bennük véli felfedezni a jövő átmeneti szállodáit. A 9 órát Fumei Shibata tervezte minimalista stílusban, a fekete-fehér, funkcionális berendezés – Stanley Kubrick filmjeibe illő – furcsán utópisztikus élményt okoz. Ez pedig igazán megér egy éjszakát, még annak az illetőnek is, akinek a „heringek a konzervdobozban” elhelyezés ma még nem álomnak, inkább rémálomnak tűnik. Ahogy a nevéből következtetni lehet, a 9 óra csupán átmeneti szállást ígér: 7 óra alvást, 1 óra tisztálkodást, és 1 óra ébredezési időt. Ez utóbbi talán elnagyoltnak tűnik, bár nyilván kell egy kis extra idő ahhoz, hogy egy ilyen kapszulában felébredve ráeszméljünk a valóságra. A kapszulában kifinomult Samsung technológia gondoskodik róla, hogy a klíma testünk bioritmusához igazodjon. Az ébresztés és az „altatás” is különleges módszerrel zajlik: az esti világítás az általunk beállított alvási időhöz közelítve fokozatosan sötétedik, míg a reggeli program napfelkeltét imitál. A kapszulák olyan hangszigetelt rendszerrel készültek, hogy alig szűrődik be zaj, holott csupán egy elválasztó függöny takar minket a folyosóról, a férfiak és a nők éppen ezért külön részen alszanak.
A bizarr
Blow Up Hall 5050, Poznan, Lengyelország
Európában a poznani Blow Up Hall kínálja a legfurcsább élményt. A szobák kialakításakor a technológia és a művészet fele-fele arányban játszott szerepet, a név ihletője pedig a nagyítási eljárás mellett nyilvánvalóan az Antonioni film. A jövő itt is a portán kezdődik, az előtérben angyal szárnyú, üveglábú székek várják a vendégeket és Rafael Lozano Hemmer meghökkentő video-kollázsa. A művész 2400 biztonsági kamera felismerhetetlenre kevert képeiből rakta össze voyeurisztikus alkotását, a belépés után a vendégeket is folyamatosan filmre veszik. A hely igazi tréning a jövőbeli Big Brother szerű állapotokhoz, de azért nem kell megijedni, mert a Blow Up-ban igazából senki sem kukkol. A képek megkeverve érkeznek a hotel stúdiójába, ahol egy kis időre néhány kollázs részei lesznek, merőben művészeti okokból. Akinek azonban tetszik az ötlet, továbbviheti: néhány szobát torzított tükrökkel szereltek fel, így a voyeurizmus bizarr mélységekbe vihető. A hotelben a jövő máshol is érzékelhető. A recepción például pszichológiai alapon osztják a kulcsokat, a kezünkbe nyomnak 3 színt, 3 számot és 3 képet, és az ezekből választottak alapján kapunk szobát. Ezek a szobák azonban nincsenek megszámozva, ehelyett egy – a hoteltól kölcsönkapott – mobiltelefon fényjelzéssel mutatja az utat. Ezen a telefonon ezután minden megrendelhető: reggeli, újságpapír, szobaszerviz, még a ruhatisztítás is. A Blow Up művészi oldalát tekintve is különleges. Minden egyes szobában egyedi vizuális, videó és zenei összeállítás várja a vendégeket, ennek köszönhetően az ott tartózkodás kétség kívül sajátságos hangulattal bír.
A modern
Monte Rosa menedékház, Zermatt, Svájc
A Zermatt felett, a hegyekben megbújó Monte Rosa minimalista alpinista menedékház „jó példa arra, hogyan lehet kitűnő építészeti munkát környezetkímélő megoldásokkal és modern technológiával házasítani. (ETH Zürich)”, és való igaz, hogy a jövő nem képzelhető el környezetbarát megoldások nélkül. Svájc legbonyolultabb faszerkezetű épületét azért nem volt egyszerű felépíteni, 35 munkásra és 3000 helikopter-fordulóra volt szükség a hegyi kivitelezéshez, amely már magában is teljesen egyedi. Emellett a menedékház egész épületét egy fényes alumínium ház borítja, amelytől a hütte egy óriás hegyi kristályra hasonlít. A 120 fős, öt szintes Monte Rosa vitathatatlanul a jövő háza, hiszen az épületben felhasznált energia 90 százalékát napelemek által nyerik, a vizet pedig a gleccserek tavaszi olvadásakor gyűjti össze a rendszer, az épület alatti víztározókban. A felesleges napenergiát akkumulátorokban tárolják a borús időkre (télen nincs nyitva a ház), és az épületben elhasznált víz is újrahasznosításra kerül; ezt szűrés és fertőtlenítés után a vécék öblítéshez használják. A menedékház energiafelhasználását igazi high-tech informatikai rendszer irányítja, amely képes a ház energiaellátását az időjárási viszonyokhoz igazítani.
Az egzotikus
Poseidon, a rejtélyes vízalatti szálloda, Fidzsi-szigetek
Hogy pontosan a Fidzsi melyik részén van a lagúna, ahol ez rejtélyes szálloda-sziget megépült, az hét pecsétes titok – a paraméterek csak foglalás esetén kerülhetnek a birtokunkba – de talán ez lehet az a hely, amelyet leginkább „éber álomként” regisztrálhatnak az olvasók. A Poseidon egyedülálló a maga nemében, mert 3 különböző élménnyel ajándékozza meg az odalátogatót. A szigeten eltöltött egy hét alatt az első két éjszakát 15 méterrel a víz alatt, a 24 üvegfalú, luxus lakosztály egyikében tölthetjük el, a lagúna élővilágában gyönyörködve. Ezután a csillagok és a 360 fokos tengeri panoráma vár ránk, a víz feletti cölöpökre épített bungalókban, de ezek sem visznek messzire minket a víztől, kristálytiszta üvegpadlójuk révén ugyanúgy elidőzhetünk a halakkal, mint ahogy azt a víz alatti lakosztályokban tettük. Végül pedig, a hátralevő időt a parton elhelyezkedő luxus villák egyik függőágyában ringatózva tölthetjük el, egy jó könyv társaságában.
A szobákban teljes az ultramodern technológia, nincs nyomás különbség a felszínhez képest, alapfelszerelés a HD televízió, a házimozi, a digitális rádió, valamint a márvány fürdőszoba hidromasszázs zuhany kabinnal és jakuzzival. A Poseidon egy 5 ezer hektáros tengeri játszótér, ahol még a hotel SPA-ja is tengeri témájú, és a víz alatt nem csak egy elegáns étterem, de egy kápolna is található a házasodni szándékozóknak. A hotel saját tengeralattjáróval rendelkezik, melynek vezetésére kiképzést kaphatunk a helyszínen, így felfedezhetjük a lagúnához közeli mélységeket. Ezenkívül tengeralatti buszok is közlekednek a lagúna fenekén, hogy tényleg felejthetetlen kapcsolatba kerülhessünk a trópusi tengeri élővilággal.
A hatásvadász
Full Moon Hotel és Hotel Crescent, Baku, Azerbajdzsán
Úgy tűnik, a jövőben már nem is kell a holdra utaznunk, mivel maga a hold jön el hozzánk, mégpedig két különböző építészeti formában. A teliholdat és a kettős félholdat ábrázoló épületeket a koreai alkotók – a Heerim Architects & Planners – a Kaszpi-tenger partjára tervezték, és nem kevesebbet várnak a 7 csillagos épületektől, minthogy azok felteszik Azerbajdzsánt a turistatérképekre. Dubai-jal versenyezni persze nem kis áldozatot kíván, az építészek azzal rugaszkodtak neki, hogy újragondolták a felhőkarcolók fogalmát. A 35 emeletes Full Moon például úgy fest majd szemből, mint egy lyukas Star Wars halálcsillag. A másik épület, a Crescent, pedig leginkább egy gyűrűre emlékeztet. A Full Moon lesz Baku ékszere, mert az épület különböző szögből nézve folyamatosan új látványt kínál, ezt még tetőzik az alkotók azzal is, hogy amíg az épület egyik fele üvegpanelekből épül fel, a másik oldalának hexagonális, kaptárszerű mintázatot adtak. Az épület alapterülete több mint 100 ezer négyzetméter, de az építészek tágas terekre hajtanak, így mindössze 382 szoba és apartman kialakítására lesz elegendő a hely. A Crescentben az alkotók teljes luxust (innen a 7 csillag), és XXI. századi technikai megoldásokat ígérnek, ám erről is épp oly keveset tudunk, mint a nyitás várható időpontjáról, hiszen az épületek még csak az alapozási stádiumban tartanak.
A mozgalmas
Solta-sziget üdülőközpont, Horvátország
Nyilván nem ismeretlen az olvasó számára az a jelenség, amikor egy hotel szobát tengerre nézőnek titulálnak a tulajdonosai, noha a szobából csak kihajolva láthatjuk a hullámokat, mert különben a szomszéd hotelkomplexum gazdasági épületeire nyílnak. Nos, a – Splittől félóra hajóútra lévő – Solta-szigeten épülő új szálloda alkotója, Richard Hywel Evans (Studio RHE), azt ígéri, az általa tervezett hotel megnyitásával az ilyen problémák a múlté lehetnek. A szálloda épülete ugyanis örök körforgásban lesz, ami miatt a vendégek nem csak 180, de mindjárt 360 fokos kilátást élvezhetnek, és nem csak a tengerre, hanem a környék látványos hegyvonulataira, és az egykori római halásztanya romjaira is. Nem kell aggódnia annak a látogatónak sem, akik már a körhinta puszta látványától is elzöldül, mert a hotel éppen csak egy kicsit forog gyorsabban, mint a Föld, így azt fizikailag egyáltalán nem érzékeli a vendég. A Solta teljes konstrukcióját és felszerelését annak ellenére teljes titok övezi, hogy az átadást alig egy év múlva tervezik, ám azt már tudni lehet, hogy a hotel körül egy óriás hajókikötő, és több luxus apartman is épül, és az üdülőközpont egy mesterséges, „végtelen” szegélyű belső tónak is otthont ad majd.