Polgárháborúhoz vezet a hőség?
Zentai Péter: Ugye nem akarja azt mondani, hogy például az arab világban hónapok óta zajló forradalom, felkelés...
Zentai Péter: Ugye nem akarja azt mondani, hogy például az arab világban hónapok óta zajló forradalom, felkelés, polgárháború mögött időjárási okok is fellelhetők?
Solomon Hsiang: Miért ne mondanám? Konkrétan persze ezzel az aktualitással nem foglalkozhatott az általam vezetett tudóscsapat a Nature folyóiratban közzétett publikációban, hiszen kutatásaink évszázadokra, sőt évezredekre visszamenőlegesen, leginkább azonban az elmúlt 60 évre vonatkozólag bírnak jelentőséggel. De éppenséggel az az egyik legfőbb üzenetünk, hogy nem manipulált, nem csoportok által tudatosan irányított, szervezett, részben vagy teljesen ellenőrzött népfelkeléseket csak a tömeges éhezés tud kiváltani.
Z. P. : Líbiában, Szíriában nem éhséglázadás tört ki….
S. H. : Tunéziában, Egyiptomban viszont igen. A három és fél évvel ezelőtt beindult globális élelmiszerár-robbanás – ami éhséglázadáshoz, később polgárháborús helyzethez vezetett a nyersolajból jövedelemhez jutni nem képes és túlnépesedett észak-afrikai országokban – igenis visszavezethető a kilencvenes évek rendkívüli szárazságára. Azzal, hogy a világ vezető gabonatermő vidékein drámaian visszaesett a termés. Egyiptom, Tunézia, Jemen éhező millióinak lázadásai – jó értelemben és sok-sok áttételen keresztül – azután megfertőzték a többi, ha éhséggel nem is, de más gigantikus problémával küszködő arab ország népeit.