szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Tisza Párt elnöke a terve szerint napi 25-33 kilométeres távolságokat gyalogol majd. Az akcióhoz bárki csatlakozhat, de a határt legfeljebb egy húszfős csoporttal akarják átlépni.

Cikkünk frissül.

Magyar Péter délelőtt fél 12-kor elindult a Budapest belvárosából Nagyváradra vezető gyalogútjára, amelyet „a nemzeti összefogás és a béke szimbólumának” szán. A „nyitott zarándoklat”, amelyhez bárki csatlakozhat, az eredeti bejelentéssel ellentétben végül a Tour de Hongrie rajtja miatt nem a Clark Ádám térről indult, hanem a Szent István-bazilikától.

A Tisza Párt elnöke azután jelentette be menetét, hogy Orbán Viktor a Tihanyi Bencés Apátságban mondott beszédében kiállt a szélsőjobboldali román elnökjelölt, a korábban magyarok ellen is uszító George Simion mellett. Magyar ezt a miniszterelnök árulásának minősítette, és egymillió lépésnyire becsült gyalogútjától, amire egy hátizsákkal és magyar zászlóval megy, azt várja, hogy szavakkal és tettekkel – ezúttal szó szerint „lépésről lépésre” – újraegyesíti a magyarokat.

A hvg.hu tudósítója szerint szerdán 11 után pár perccel körülbelül 100 ember gyűlt össze a Bazilika lépcsőjénél, és népzene mellett várták Magyar érkezését. Több embernél zászlók és tiszás transzparensek voltak. Negyed 12 körül Ruszin-Szendi Romulusz érkezett meg a helyszínre, hátizsák nélkül, farmerben. Őt követte Magyar Péter, fehér ingben, túrazsákkal. A politikust „Árad a Tisza!” skandálás fogadta.

Miközben Magyar beszédében Orbán tihanyi beszédét, „a békementalitással szakító” honvédelmi miniszter szavait és a miniszterelnök március 15-ei poloskázását emlegette fel, aktivisták fehér virágokat osztogattak a közben száz fölé duzzadt hallgatóság között.

Szakítunk a békementalitással – mondja Szalay-Bobrovniczky a Magyar Péter által közzétett hangfelvételen

A Tisza Párt elnöke szerint a honvédelmi miniszter a felvételen „bevallja, sőt büszkén hirdeti”, hogy a békepártiság, amiről „évek óta papolnak, csak egy ócska hazugság”.

Magyar életében nem ez az első zarándoklat. Az év elején közösségi oldalán posztolt 2023-as spanyolországi útjáról, amikor ugyancsak nagyjából 300 kilométert tett meg – akkor 12 nap alatt – Oviedo és Santiago de Compostela között az El Caminón, amit élete egyik legnagyobb élményeként értékelt.

A Google-térkép egyébként durván 280 kilométeres gyalogos útvonalat javasol Budapest és Nagyvárad között, de szállások, boltok vagy egy-egy település külön útba ejtése ezt a „nettó” távolságot összességében könnyen 300 fölé növelheti. Az ellenzéki politikus útvonalát egyébként külön honlapon teszi közzé, amelyen egyelőre az első pár nap állomásai láthatók, napi 25-33 kilométeres távolságokat tervezve.

Magyar hangsúlyozta, hogy útja során bárki bármikor csatlakozhat, akár hosszabb, akár rövid távra, vagy csak egy-egy szóra, de a határt legfeljebb egy 20 fős csoporttal szeretnék átlépni, mert több helyről is ezt javasolták nekik – talán egy esetleges incidens elkerülése érdekében.

A Tisza elnöke nemcsak a határon túli magyarokkal akarja szorosabbra fűzni a kapcsolatokat, de mint elmondta, ide is épp a Bódis Krisztával közösen tartott első tiszás Roma Fórumról érkezett. A magyar–cigány összetartozás példájául a romániai rendszerváltás egy eseményét hozta fel, amikor erdélyi magyarok egy közösségét a helyi cigányok védték meg a hatalom és román szélsőségesek erőszakos fellépésétől. A lépcsőn aláírták azt a – korábban bejelentett – feljelentést, amit Orbán Viktor ellen tesznek.

Végül felolvasott egy fogadalomszöveget politikusi erkölcsi szabályelveiről, majd újságírói kérdésekre válaszolt, és néhány perccel dél előtt elindult a Deák tér irányába. Kifejtette, hogy nagyon szórakoztatónak találja Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes keddi kijelentését, miszerint „Magyar Péter egy kapavágást nem tett az erdélyi magyarságért”, majd a 444-nek reagált arra is, hogy Gyurcsány Ferenc visszavonul a politikától. A Tisza elnöke szerint nekik nem dolguk kommentálni a történteket, de azért azt elmondta, hogy haladnak a céljuk felé, hiszen az Orbán–Gyurcsány-rendszer egyik pillérje ezzel eltűnt.

Helyszíni tudósítónk elmondása alapján az elmúlt hetek tüntetéseinek erős rendőri biztosításával szemben most alig-alig látni rendőrt. A Bazilika előtti téren is csak páran álltak, de az Andrássy kereszteződését lezárták a forgalomirányítók. Ennek ellenére a menet többnyire a járdára és a biciklisávra szorítkozik. Húsz perccel dél után megkérte az újságírókat, hogy egy ideig ne tegyenek fel újabb kérdéseket, mert „le vannak maradva”. Ugyanekkor a Facebookon zajló élő bejelentkezésében is elköszönt a nézőktől, hogy kicsit felgyorsíthassa a menetet, de azt ígérte, hogy rövidesen visszatérnek kirándulósabb hangulatban és népdalok kíséretében. Kollégánk szerint néhányan körülötte meg is jegyezték, hogy ilyen tempóban sokára ér Nagyváradra.

Magyar Péter elindul a Bazilikától 2025. május 14-én
Veres Viktor

Tíz perccel egy óra előtt Magyar Péter a kíséretével együtt elért a Hősök tere bejáratához, ahol megöntözte a korábbi demonstráció alkalmával ültetett Tisza-fát. Közben tudósítónk beszámolója szerint Szabó Bálint politikai kalandor ismét felbukkant a trombitájával, az Oktogontól autóval követi a menetet. Kollégánk ezzel elköszönt a túrázóktól, de a politikus élő bejelentkezései alapján továbbra is beszámolunk majd a gyaloglásról.

Nem példa nélküli

Noha itthon nem gyakori, és első pillantásra nem is tűnik nagyon praktikusnak, a hosszabb szimbolikus gyalogutak olykor kimondottan hatásos elemei a politika eszköztárának. Nikol Pasinján, Örményország miniszterelnöke például 2018-ban a határ közeléből gyalogolt Jerevánba, közben maga köré gyűjtve a kormány ellen tiltakozók tömegét. A nyomásra az akkori kormányfő, Szerzs Szargszján rövidesen lemondott. És bár nem egy konkrét politikus nevéhez fűződik, de hasonló példának tekinthető a szerb diákok év eleji menete Újvidékről Belgrádba, igaz, Alekszandr Vucsics elnök sem mondott le utána.

Magyarországon eddig kevéssé voltak eredményesek az ilyen megmozdulások. Tétényi Éva, Esztergom független polgármestere 2011-ben az aránylag szerény Esztergom–Budapest-távot tette meg gyalog, hogy a javaslatainak ellentartó képviselő-testület feloszlatását kérje az Országgyűléstől – természetesen hiába. 2012-ben a Közmunkás Szakszervezet és az MSZP ifjúsági tagozata szervezte meg „az éhség menetét”, amivel a kelet-magyarországi mélyszegénységre szándékoztak megoldást követelni a kormánytól. Legutóbb pedig 2023 januárjában indultak 180 kilométeres útra tanárok a miskolci Herman Ottó Gimnázium elől, hogy a közoktatás lesújtó viszonyai miatt tiltakozzanak.

Borítóképünk a Bazilika előtti beszédet megelőzően kezdődő Roma Fórumon készült, ahová Magyar Péter ellátogatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!