Fotó: kinyílt a szegedi kismenyét szeme
Különleges ellátást kap az a háromhetes menyétkölyök, amelyet a Szegedi Vadaspark természetvédelmi mentőközpontjában nevelnek.
Bár még csak néhány napja nyílt ki a szeme a csöppnyi ragadozónak, már nem tejet kap: a gondozók szárnyashússal etetik, ideje jó részét pedig alpaka gyapjúból készült hálózsákjában töltheti. A dél-amerikai tevefélék közé tartozó alpaka rendkívüli finomságú gyapja 10 ezer forint körüli kilónkénti áron kapható, de a hálózsákhoz valót nem a piacon kellett beszerezniük a vadaspark gondozóinak, mert a párosujjú patásokból a szegedi állatkertben is él egy csapat.
A menyétkölyköt az állatbarátok Domaszéken találták, és először nem is tudták, hogy miféle szerzetre bukkantak - mondta Endrédi Lajos, a vadaspark munkatársa.
A Picur névre keresztelt, körülbelül 2,5-3 hetes hím azóta szépen fejlődik, rendkívül aktív és az étvágya is hatalmas, ahogy az egy menyéttől el is várható. A kiadós étkezések meg is látszanak kölykön, egy hét alatt testhossza csaknem kétszeresére nőtt, négy hónapos korára pedig eléri kifejlett méretét.
A kistestű, mindössze 20-25 centiméter hosszú ragadozóról nem túl jó vélemény alakult ki az emberekben, sokan ugyanis - nem tudván, hogy melyik állatról van szó - összetévesztik a nála jóval nagyobb és sok bosszúságot okozó nyesttel.
Termetesebb rokonával ellentétben a menyét védett állat. Elsősorban a pockok réme, nyúlánk testalkatával és fürgeségével még üregeikben is veszélyezteti őket. Rendkívül gyors az anyagcseréje, emiatt hírhedten falánk, de ha mégis több zsákmányt ejt el, mint amennyit meg tud enni, föld alatti gyűjtőkamrákban tartalékolja a felesleget. Néha még a nálánál jóval nagyobb nyulat is megtámadja, igaz, ritkán jár sikerrel.