Pihenés, utazás, házasságkötés: így lazítanak a kínaiak
Bel- és külföldi utazásra, vásárlásra és egyre többen házasságkötésre használják az október eleji "arany hét" munkaszüneti napjait Kínában.
Hétfőre eltűnt a tömeg az utcákról és a boltokból, megszűnt a sor a vasúti jegypénztárakban - az egyhetes munkaszünet után újra beköszöntöttek a dolgos hétköznapok Kínába. Az október 1-jével kezdődő "arany hét" a legtöbb kínai számára a családi összejövetelnek, a távol élő rokonok meglátogatásának, az utazásnak, és egyre inkább a vásárlásnak illetve a házasságkötésnek az időszaka.
Az ünnep első és utolsó napjaiban milliók kelnek útra: terjedelmes forgalmi dugókat és igazi káoszt okoznak az utakon. A belföldi turizmus kedvelt célpontjai Peking, Sanghaj, Hangcsou, Nancsing, a nagyvárosok és a híres látványosságok.
A kínai turizmus akadémia kutatóintézet statisztikái szerint az ünnepi hét alatt Hongkongba, Dél-Koreába és a thaiföldi Phuket-szigetre látogattak legtöbben. Hongkongba elsősorban vásárolni mennek a kínaiak: a különleges igazgatású területet a hét nap alatt több mint 600 ezren keresték fel, 25 százalékkal többen, mint 2010-ben.
A legnagyobb hongkongi bevásárlóközpontok különleges árengedményekkel és akciókkal várják a látogatókat, a siker pedig a számokban is visszaköszön: a kínai turisták az elmúlt héten fejenként átlagosan 7000 hongkongi dollárt (194 500 forint) költöttek. Az otthon maradók is pihenéssel, vásárlással töltik az ünnepet: a kereskedelmi minisztérium statisztikai szolgálata a boltokban és vendéglőkben a hét során 17,5 százalékos forgalomnövekedést regisztrált, az összes költés 696,2 milliárd jüant (23,7 ezer milliárd forint) tett ki.
Egyre többen házasságkötésük időpontját is ezekre a napokra teszik, kihasználva a család összejövetelét és a munkaszünetet. Sanghajban az előző évhez képest körülbelül 20 százalékkal nőtt a házasulók száma.