A legelcsépeltebb karácsonyi slágerek, és ami mögöttük van
A karácsonyi időszakban a bevásárlóközpontok és rádióállomások is előveszik azokat a jól bevált dalokat, amelyek sokszor már a könyökünkön jönnek ki, mégis észrevétlenül dúdoljuk őket. Azt viszont valószínűleg kevesen tudják, hogy bár számtalanszor feldolgozták már őket, a legtöbb esetben több évtizedes művekről van szó. Tízes listánk következik azokból a dallamokból, melyek nélkül valamiért sosincs karácsony.
1. Listavezető az elcsépelt dalok sorában Mariah Carrey 1994 óta töretlenül szárnyaló slágere, az All I Want for Christmas is You, amelyet már több mint 35 millióan néztek meg a Youtube-on. Az énekesnő már két karácsonyi lemezt is kiadott, a fent említett dal leporolt verziója pedig a második, 2010-es cd-ről sem maradhatott le.
2. A Wham! szintén elérte, hogy sose hagyják ki a karácsony előtti bevásárlási láz aláfestő zenéiből 1984-es, Last Christmas című számukat, melyet a duó egyik tagja, George Michael szerzett. 13 millió Youtube-kattintóval ők sem panaszkodhatnak, így az sem meglepő, hogy 1984 óta nagyjából száz különböző feldolgozás készült a dalból.
3. Még ennél is jóval régebbi darab Brenda Lee Rocking around the Christmas Tree című slágere. Johnny Marks 1958-ban írta ezt a dalt, így igazán szép teljesítmény, hogy a mai napig nem felejtik el lejátszani az ünnepek előtt. A dal egyébként nem lett azonnal felkapott, csak két évvel megjelenése után figyeltek föl rá, amikor már Brenda Lee is ismert énekesnőnek számított. És most jön az igazi meglepetés: bár egy érett hangot hallunk a felvételen, Brenda a dal feléneklésekor csak 13 éves volt.
4. Nem maradhat le a listáról Irvin Berlin slágere, a White Christmas sem, melynek a Bing Crosby által előadott verziója a Guinness Rekordok Könyve szerint a legtöbb példányszámban eladott kislemez világszerte (50 millió, a feldolgozásokat beleszámítva 100 millió). Ebben a versenyben leginkább Elton John 1997-es slágere, a Candle in the Wind szorongatta meg. Megoszlanak a vélemények, pontosan mikor született a dal és hol, az viszont biztos, hogy Crosby először 1941 karácsonyán énekelte el egy rádió show-ban. Ez a sláger sem robbant be azonnal a köztudatba és Crosby sem volt túl jó véleménnyel róla, 1942-től azonban megkérdőjelezhetetlen volt a siker.
5. Nem feledkezhetünk meg a Let is Snow című dalról sem, amely nem sokkal a White Christmas után, 1945-ben született Sammy Cahn és Jule Styne szerzeményeként, Kaliforniában, a legnagyobb hőségben. Első előadója Vaughn Monroe volt, aki azonnal népszerűvé tette. Azóta olyan előadók énekelték el, mint Dean Martin, Frank Sinatra, Michael Bublé, Diana Krall, vagy Kylie Minogue. Érdekessége, hogy bár karácsonyi zeneként emlegetik, valójában egy szerelmes dalról van szó, és egyszer sem említik benne az ünnepeket.
6. A következő gyakorta bedobott sláger Bobby Helms 1957-es dala, a Jingle Bell Rock, amelyet azóta is az ő előadásában ismernek a legtöbben. Nem nevezhetjük túlságosan eredeti szerzeménynek, hiszen felhasználtak benne részeket a Jingle Bellsből, és más akkor népszerű dalokból is, mint például a Rock Around the Clock, vagy a Jingle Hop. S bár a címben a rock műfaját nevezték meg, Helms inkább hozta az Elvis Presley által megteremtett rockabilly stílusjegyeit.
7. Szintén népszerű karácsonyi „himnusznak” számít John Lennon és Yoko Ono Happy Xmas (War is Over) című dala, amelyet 1971-ben adtak ki. Bár a sláger látszólag tiltakozás a vietnámi háború ellen, karácsonyi dalként épült be a köztudatba. Szövege egy 1969-es kampányra épül, melynek során Lennon és Ono plakátokon hirdették: „War is over, if you want it - Happy Christmas from John and Yoko” (A háborúnak vége, ha te is akarod – Boldog karácsonyt, John és Yoko) A felvétel elején a pár suttog karácsonyi jókívánságokat gyermekeinek, később pedig egy harlemi gyerekkórus is bekapcsolódik.
8. 1949-ben énekelte először Gene Autry a Rudolph the Red-Nosed Reindeer című dalt, amely aztán az NBC 1964-es karácsonyi különkiadásában vetített azonos című filmben is előkerült betétdalként. Rudolph figuráját egyébként Robert May találta ki négyéves lányával, Barbarával együtt 1939-ben. May így akarta mindkettejük számára megkönnyíteni azt a helyzetet, hogy felesége haldoklik, ő pedig elveszítette a munkáját.
9. A Santa Claus is Coming to Town című dalt először 1934 novemberében játszották le a nagy nyilvánosság előtt Eddie Cantor rádióműsorában. Napokon belül óriási lett az érdeklődés, karácsonyig több mint 400 ezer példányt adtak el belőle. 1970-ben erre a dalra is építettek egy egyórás animációs filmet a televízióban. Szintén rengeteg feldolgozás készült belőle, most nézzük meg Bruce Springsteen előadásában:
10. Végezetül pedig következzen a Carol of the Bells, ami a magyar tévécsatornák által karácsonykor gyakran előhúzott Reszkessetek betörőkben (1990) és a South Parkban is felbukkant már. A dal egy ukrán zeneszerző, Mikola Leontovics műve. Azóta létezik metál, jazz, pop, klasszikus és rock feldolgozása is.