szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Évszázadokon át királyok, királynék és hercegek sóvárogtak érte, szövetséget kovácsolt országok között, de rendeztek vele adósságot is: hamarosan kalapács alá kerül az a gyémánt, amelyet a Beau Sancy néven ismer a világ. A vevők május 15-én szerezhetik meg a drágakövet a Sotheby's genfi árverésén. Az aukciós ház szerint a Beau Sancy az egyik legfontosabb történelmi gyémánt, amely valaha licitre kerül.

A körte alakúra csiszolt 35 karátos gyémánt egykor Frigyes porosz uralkodóé is volt. Értékét most 2-4 millió dollárra, vagyis 430-860 millió forintnak megfelelő összegre taksálják.

Az árverés iránti érdeklődést növelheti, hogy királyok kincstárából származó drágakövek igen ritkán kerülnek kalapács alá. "Az én pályafutásomban ez abszolút kivételesnek számít" – mondta David Bennett, a Sotheby's ékszerekkel foglalkozó európai és közel-keleti részlegének feje.

A Beau Sancy igen ritka kő, ezért szerinte nehéz pontosan felbecsülni az értékét. A gyémánt India bányáiból származik, Golkonda közelében került elő. Első birtokosa Nicolas de Harlay, Sancy ura volt, innen a kő neve. A francia udvarban igen népszerű nemes hazája nagykövete volt a bizánci udvarnál az 1500-as években, akkoriban és ott tett szert a gyémántra. Később - 1604-ben - IV. Henrik francia király 75 ezer fontért megvette feleségének, Medici Máriának.

A Sotheby's szerint a királyné régóta sóvárgott a sárga gyémánt után, különösen, miután tudomást szerzett arról, hogy Harlay eladott egy még nagyobbat I. Jakab angol királynak. Azt a követ Sancy néven ismerik, és manapság a Louvre gyűjteményében őrzik.

IV. Henrik 1610-ben merénylet áldozata lett, a királyné pedig hatalmi harcokba keveredett fiával, XIII. Lajossal. Máriának végül száműzetés lett a sorsa, dicstelenül távozott az udvarból. Németalföldre ment, és hogy rendezze adósságait, eladták javait, beleértve a gyémántot, a Beau Sancyt is. A követ Orániai Frigyes vette meg 80 ezer forintért, ez az összeg volt a legnagyobb államháztartási tétel 1641-ben.

Ugyanabban az évben a gyémánt "házasságszerző" lett, segítségével hozták tető alá a Frigyes fia, Vilmos és Mária, I. Károly angol király lánya közötti frigyet. Mária 1660-ban bekövetkezett halála után a követ ismét adósságrendezésre fordították, 1677-ben azonban újra felbukkant az Orániai-ház kincstárában, miután III. Vilmos házasságot kötött az angol II. Máriával.

A pár 1689-ben foglalta el az angol trónt, a Beau Sancy pedig helyét a királyné gyűjteményében. A Vilmos és Mária házasságából származó gyerekek azonban mind halva születtek, így a kő örökös híján visszakerült Hollandiába. 1702-ben a porosz uralkodó családé lett. Később Berlinben őrizték még azután is, hogy az utolsó német uralkodó 1918-ban elhagyta az országot. A második világháború végén elszállították, hogy biztonságban legyen, brit csapatok találtak rá, hogy aztán visszavigyék az egykori porosz királyok birtokára. Azóta ott pihent.

Az egész világ arra figyel, mit lép jövőre Amerika

Az egész világ arra figyel, mit lép jövőre Amerika

Aki jót akar magának, meg úgy mindenkinek, az egyelőre inkább kerülje a mesterséges intelligencia használatát

Aki jót akar magának, meg úgy mindenkinek, az egyelőre inkább kerülje a mesterséges intelligencia használatát

Megérkezett a 35 ezer forintos számítógép

Megérkezett a 35 ezer forintos számítógép

Itt vannak a tranzisztorok, amelyek fittyet hánynak a Moore-törvényre

Itt vannak a tranzisztorok, amelyek fittyet hánynak a Moore-törvényre