Nem minden farkas üvölt egyformán

Teljes bizonyossággal lehet azonosítani egy farkast üvöltése alapján számítógépes elemzés segítségével - állítják brit kutatók. A Nottinghami Trent Egyetemen fejlesztik azt a programot, amely képes a farkasok hangjának jellegzetességei révén 100 százalékosan azonosítani egy ragadozót.

  • MTI MTI
Nem minden farkas üvölt egyformán

Mivel a farkasok falkákban élnek, megfigyelőiknek nehéz szemmel nyomon követni az egyes példányokat, így az új módszer nagy könnyebbséget jelent.

A farkasok sokat vonyítanak és üvöltenek a vadonban: részben így tudatják rivális fajtársaikkal vadászterületük határait, részben így "trombitálnak" gyülekezőt saját falkatagjaiknak. Szívesen vonyítanak kórusban is.

Az új számítógépes program lényege, hogy nemcsak a frekvenciát elemzi, hanem az üvöltés hangerejét, továbbá azt - és ez a legfontosabb sajátosság -, hogy a vonyítás mely részén "nyomja meg" jobban egy farkas a hangját, mondhatni, "hova teszi a hangsúlyt."

A módszerrel még farkaskórusok hanganyaga révén is 97 százalékos pontossággal sikerült azonosítani az egyedeket, szólóban pedig tökéletesen. Eddig hangminták alapján csak 76 százalékos volt az azonosítások eredményességi hányada – olvasható a BBC hírei között.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?