szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Indiai-óceán szökőárjainak üledékét őrzi Szumátrán egy tengerparti barlang, amiből következtetni lehet a cunamik gyakoriságára – hangzott el amerikai kutatók előadásán egy San Franciscó-i konferencián.

A szumátrai Banda Aceh város melletti mészkőüreg olyan lerakódásokat tartalmaz, amelyeket az évezredek földrengéseivel járó tengerhullámok mostak partra. A barlang kőzetrétegei a 2004. december 26-án történt természeti csapáshoz hasonló tengerrengések és szökőárok gyakoriságának meghatározásához nyújtanak segítséget a kutatóknak – írja a BBC hírportálja az Amerikai Geofizikai Egyesület őszi találkozóján elhangzottakról.

A cunamik gyakoriságát úgy ismerik meg, hogy megállapítják a denevérürülékek rétegei között könnyen felismerhető szökőárüledékek korát. Jessica Pilarczyk, a kutatás egyik résztvevője, a szingapúri székhelyű Earth Observatory munkatársa elmondta: lehetetlen összekeverni egymással a rétegeket, mert az egyes cunamik homoklerakatait élesen elkülöníti egymástól a guanó.

A Charles Rubin vezette kutatócsoport Indonézia legnagyobb szigete, Szumátra partvidékének földtani történetét vizsgálja. Mivel a sziget közel esik két tektonikus lemez határához, ahol gigantikus földrengések jönnek létre, partjait időről időre hatalmas tengeri hullámok fenyegetik. Gyakoriságuk megismerése kulcsfontosságú a térségnek.

Az acehi barlang a dagály mostani szintjétől körülbelül száz méterre fekszik. Bejárata is kiemelkedik kissé a talajból, ezért csak cunamik és a nagy viharok idején kerülhet bele víz.

Pilarczyk és kollégái árkokat vágtak a denevérürülék és a cunamihomok rétegeibe, hogy megismerjék a barlang történetét. Biztosak benne, hogy szökőárak hozták létre az üledékeket, mert a tengerfenék élőlényeinek maradványait is megtalálták bennük, és csak a legnagyobb erejű hullámok voltak képesek ilyen magasra felemelni illetve a barlangba szállítani őket.

A kutatások még tartanak, a tudósok úgy vélik: hét-tíz cunami rétegeit tárták fel. Korukat a szökőár szállította üledékrétegek szerves anyagainak radioaktív szénizotópos vizsgálatával állapítják meg.

A 2004-es cunami teljesen elöntötte a barlangot, de a 7500-3000 évvel ezelőtti rétegek kifogástalanok. A csoport további kutatásai az elmúlt 3000 év szökőárjainak nyomait vizsgálják a szumátrai partok más szakaszain. 

Mazda: lényegében készen állunk egy új Wankel-motoros sportkocsira

Mazda: lényegében készen állunk egy új Wankel-motoros sportkocsira

A dugódíj halott, éljen Donald király!

A dugódíj halott, éljen Donald király!

Pert nyert az állammal szemben Jakabos Zsuzsanna és hét másik úszó

Pert nyert az állammal szemben Jakabos Zsuzsanna és hét másik úszó

Gisèle Pelicot beperel egy francia magazint, amiért lesifotókat készítettek róla az utcán

Gisèle Pelicot beperel egy francia magazint, amiért lesifotókat készítettek róla az utcán