Fotók: Ritka madár hozta el a tavaszt Magyarországra
Megérkezett az első idei fekete gólya a Gemenci erdőbe. A hétfőn megfigyelt állat legalább 15 éves, találkoztak vele már Izraelben is, 2013 óta évről évre a webkamerán keresztül is megfigyelhető gemenci fészkébe tér vissza.
Megérkezett az első fekete gólya Afrikából a Gemenci erdőbe. A Gemenc Zrt. szakemberei hétfőn a reggeli órákban észlelték, hogy megérkezett az első példány a ritka gólyafajból.
A folyamatosan üzemelő webkameráknak köszönhetően – a szakembereken, kutatókon kívül – bárki nyomon követheti interneten ezeknek a fokozottan védett madaraknak az életét.
Idén hamarabb jelentek meg az általában március közepén érkező fekete gólyák. Hazánkban a legtöbb feketególya-pár a Sió-csatorna torkolata és a déli országhatár közötti, Duna menti védett erdőterületen fészkel kora tavasztól késő őszig.
Magyarországon az 1990-es évek közepe óta 150 párról 300-ra nőtt a fekete gólyák állománya. A most megérkezett fekete gólyát 1999-ben gyűrűzték Bogyiszló környékén, a mostani fészektől nem messze. 2000 januárjában egy bajai biológus Izraelben látta ismét a madarat, majd kilenc évvel később ugyanott találkoztak vele. Ez a madár 2013-óta erre a bekamerázott fészekre érkezik meg, ami azt jelenti, hogy a születési helyétől, tehát attól a fészektől, ahol kikelt a tojásból, körülbelül 5 km-re található.
A fekete gólyák többsége március 15-e után érkezik meg a faj legnagyobb hazai állományának otthont adó Gemenci erdőbe. Tipikus fészkelő helyei a tölgy-kőris-szil ligeterdők idős kocsányos tölgyfái. Az egyes párok területhűsége rendkívül változó. Fő táplálékuk az apró hal, béka, rovar.
Az első fiókák május elején jönnek a világra. A kirepülés akár már július közepén megkezdődhet, de zömmel augusztus 10-e körül zajlik. Ez után néhány hetet még a fészkelőhely közelében töltenek, majd útra kelnek.
A fekete gólyák két fő vonulási útvonala közül az egyik a Gibraltári-szoroson, a másik a Boszporuszon vezet át.
A faj a legnagyobb létszámban a Baltikumban fészkel, a legsűrűbb hazai állománya - hozzávetőlegesen 55-60 pár - a Duna mentén, a Gemenc Zrt. területein található.