Kiderült, kié lett a világ legdrágább bélyege – egy évig hallgatott a vevő
Egy amerikai cipőtervező vásárolta meg egy éve a világ legdrágább bélyegét, az 1856-os brit-guyanai egycentes magentát, amely 9,5 millió dolláros rekordáron talált gazdára a Sotheby's egy New York-i árverésén. A vevő, Stuart Weitzman dizájner és üzletember pénteken, a The New York Times című lap hasábjain fedte fel kilétét.
A 73 éves cipőtervező, a nevét viselő divatárucég alapítója elmondta, hogy a világ legdrágább bélyegének megszerzése visszarepítette a gyerekkorába, amikor gyűjtött "mindent, amit talált", és a világhírű nemzetközi bélyegeknek fenntartott bélyegalbuma elején már akkor egy üres hely várt a végül tavaly megvásárolt British Guianára.
Weitzman telefonon, névtelenségét megőrizve licitált a 2014. június 17-i árverésen "a bélyegek Mount Everestjének" aposztrofált ritkaságra, amelyet év végén három évre kölcsönadott a washingtoni Nemzeti Postamúzeumnak.
A fekete tintával bíborvörös papírra nyomtatott bélyeg egy háromárbocos hajót ábrázol a gyarmat mottójával ("Adunk, de cserébe elvárunk").
A British Guiana 1 cent a világ legelső postabélyegei közé tartozik. A gyarmat postamestere 1856-ban kért meg egy helyi újságot a bélyeg nyomtatására, miután késett az anyaországból induló szállítmány.
Az egy példányban készült ritkaság több gyűjtő kezén megfordult, amíg végül a dúsgazdag John E. du Ponthoz került. Du Pont börtönben halt meg 2010-ben, miután elítélték David Schultz pankrátor 1996-os meggyilkolásáért. A bélyeget a du Pont-hagyaték kezelői bocsátották árverésre tavaly júniusban.
A bíborvörös apróság 1986 óta nem került a nyilvánosság elé. Ez az egyetlen jelentős bélyeg, amely még hiányzik a brit királyi család magán bélyeggyűjteményéből.
A világ árverésen elkelt legdrágább bélyege addig egy 1855-ben hibásan nyomott svéd "sárga háromshillinges" volt, amely 2,3 millió dollárért talált gazdára 1996-ban.